Поліпшити якість українських підручників зможе ліквідація держзамовлення МОН

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Поліпшити якість українських підручників зможе ліквідація держзамовлення МОН © liceum37.dn.ua
В Україні необхідно навести порядок на ринку шкільних підручників. Монопольні правила МОН призводять до відсутності в школах дешевих, якісних та своєчасних навчальних книг.

Для своєчасного забезпечення шкіл якісними підручниками потрібно ліквідувати державне замовлення на друкування підручників і передати кошти в школи, зробивши їх замовником навчальної літератури.

Про це пишуть у своїй статті для DT.UA оглядачі Василь Ластовецький, Олександр Пилипчук, Євген Шестопалов.

Автори зазначають, що МОН України залишається "чи не останнім оплотом централізованого неринкового розподілу державних коштів на пострадянському просторі, коли автори і видавництва, замість здорової конкуренції, приречені боротися між собою за отримання "державного замовлення".

При цьому небажаних претендентів знімають з конкурсу під надуманими приводами, а видавництва-переможці, "освоюючи" державні кошти, прагнуть зробити свої підручники якомога дорожче.

Читайте також статтю Лілії Гриневич: Управління майбутнім

Експерти запропонували піти за європейським прикладом і рекомендували Міносвіти відмовитися від системи конкурсного відбору, не здатної забезпечити вибір для друку кращих підручників, а виділяти цільові кошти школам.

"Якщо порахувати витрати держави на видання підручників, то для щорічного забезпечення комплектом підручників одного учня в середньому потрібно близько 400 грн. По всьому видно, що держава витрачає ці кошти вкрай неефективно. Якби школам на придбання навчальної літератури за власним вибором виділили бодай половину цих коштів, то у кожного учня були б сучасні підручники - дешеві та якісні", - йдеться в статті.

Як зазначили автори, в такому разі за несвоєчасну поставку підручників буде, з кого питати - "на відміну від анонімного чиновника МОН, "свій" директор школи або начальник місцевого відділу освіти завжди доступний для критики і навіть кримінальної відповідальності".

Автори ж в умовах ринку намагаються узгодити зміст видань з особливостями навчального процесу та вимог рекомендованих програм, прагнучи "догодити" школі, вчителям, учням та їх батькам.

Роль МОН, на їх думку, повинна вичерпуватися проведенням незалежної експертизи, яка буде перевіряти відповідність рукописів навчальних видань вимогам діючих державних програм з єдиним вердиктом: "так, відповідає" або "ні, не відповідає" з описом недоліків для можливого перевидання.

Докладніше читайте в статті Василя Ластовецкого, Олександра Пилипчука та Євгена Шестопалова "Наші учні заслуговують більш якісних підручників" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn

Читайте також:

З виділених бюджетних коштів на підготовку до нового навчального року освоїли тільки 50%

Міносвіти пояснило закупівлю підручників по 600 грн "технічною помилкою"

Задумана Табачником "лінгвістична революція" вдарить по викладання англійської в школах

Українських старшокласників розподілять "за профілем", скоротивши базові предмети

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі