"Олег Сенцов може померти в будь-яку хвилину": 102 день голодування і "неможливість" обміну

Поділитися
"Олег Сенцов може померти в будь-яку хвилину": 102 день голодування і "неможливість" обміну © Громадське телебачення
Російська сторона не тільки ігнорує заклики до звільнення Сенцова, але і суперечить сама собі.

За час голодування Сенцов втратив понад 30 кг ваги
За час голодування Сенцов втратив понад 30 кг ваги
Незаконно засудженний в РФ український режисер Олег Сенцов голодує в колонії вже 102 день. За цей час він втратив понад 30 кг ваги, а стан його здоров'я оцінюється як критичний. Навесні 2014 року співробітники ФСБ затримали Сенцова в окупованому Криму, інкримінувавши організацію терактів і підпал офісів партій на півострові. У Росії українського режисера засудили до 20 років колонії строго режиму.

Сфальсифіковане обвинувачення

Федеральна служба безпеки Росії в 2014 році звинуватила Сенцова у підготовці терактів у Сімферополі, Ялті та Севастополі. Режисера назвали активістом української націоналістичної організації "Правий сектор", що в підсумку спростували діючі члени цієї організації. Докази провини Сенцова будувалися на показаннях, які дали раніше судимі кримчани Геннадій Афанасьєв і Олексій Чирній. Останні були спіймані на місці злочину під час підпалу дверей офісу "Єдиної Росії" і громадської організації "Російська громада Криму". Пізніше Він відмовився від своїх слів, заявивши, що він свідчив під тортурами.

При обшуку у Сенцова не було виявлено нічого компрометуючого. Слідство навіть намагалося представити знайдений у нього вдома фільм "Звичайний фашизм" як доказ симпатій до фашизму.

Тим не менш, в серпні 2015 року Військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Сенцова до 20 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Він визнаний винним за двома статтями Кримінального кодексу РФ, а саме за 205.4 "Створення терористичного спільноти" і 222 "Незаконне зберігання зброї". За словами адвоката Дмитра Дінзе, в остаточній редакції з'явилися суттєві зміни в порівнянні з первісним текстом обвинувачення. Однак подробиць вердикту розповісти він не зміг через підписку про нерозголошення матеріалів справи.

Оголошення голодування

14 травня 2018 року Олег Сенцов у російській в'язниці оголосив безстрокове голодування з вимогою звільнити всіх українських політв'язнів в РФ, і додав, що готовий померти, якщо його вимога не буде виконана. Це був крок відчаю.

У так званому "списку Сенцова" спочатку числилось 64 людини. Причому, за словами Дінз, сам режисер не називав імена цих людей і себе в список не включив. У знятому Міністерством юстиції України фільмі під назвою "В'язні Кремля" фігурувало число 67. В остаточному підсумку кількість українських політв'язнів превысило70 осіб.

Як розповіла сестра українського режисера Наталія Каплан, Сенцов готувався до голодування два місяці. Він відмовлявся від передач і готував свій організм фізично.

"Все не просто погано, все катастрофічно погано"

У результаті голодування стан Сенцова значно погіршився. Ще в минулому році у нього з'явилися проблеми з серцем, нирками, загострився ревматизм. У Федеральній службі виконання покарань хотіли годувати українця примусово - зондувати і заливати поживну суміш в ніс, - проте не стали, оскільки укладений погодився приймати поживні суміші.

За час голодування у Сенцова вже трапилося три кризи, остання - 9 серпня. Ще після другої кризи (сталася 19 липня) сестра Сенцова заявляла про те, що той перебуває в передсмертному стані, а незадовго до третьої кризи режисер передав їй листа, в якому написав, що незабаром все може закінчитися.

"Все не просто погано, все катастрофічно погано. Олег мені через адвоката передав лист, він майже не встає. Написав, що кінець близький, і він це не про звільнення. Запитує, чи цікавиться хтось ще його голодуванням, йому не передають листів, ніяких! Каже, що він зараз в інформаційному вакуумі і взагалі не знає, що відбувається", - зазначила тоді Каплан.

Російська сторона навіть після третьої кризи спростовує погіршення стану Сенцова, оцінюючи його як задовільний і заявляючи про постійне спостереження за українцем збоку тюремних і цивільних лікарів.

Прошения о помиловании

За період перебування Сенцова в колонії російській владі було направлено кілька прохань про помилування. За словами адвоката Дінзе, одне прохання надійшло до Кремля з Європи, інше – з Росії. Імена прохачів не розкривалися. Проте пізніше стало відомо, що офіційне прохання на ім'я Путіна подав генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд. Чи про нього раніше заявляв адвокат, не уточнюється.

Також з проханням про помилування сина в середині липня до Володимира Путіна звернулася Людмила Сенцова.

"Всі матері люблять своїх дітей, хочуть їм свободи і щастя. Мені важко судити про ступінь вини власного сина, хоча я знаю його як мирного громадянина і людину, захопленого своєю професією – кінорежисурою. Не буду Вас переконувати в невинності Олега, хоча сама в це вірю. Просто скажу, що він нікого не вбивав. Він вже відсидів чотири роки у в'язниці. Його чекають діти, молодший син страждає аутизмом. Їм погано без нього. Вони ніколи не будуть щасливі без батька. Прошу Вас, Володимире Володимировичу, проявити милосердя і помилувати Олега Сенцова, не губити його життя і життя його близьких. Ми чекаємо його будинку", - пише Людмила Сенцова.

Проте Кремль відмовив їй помилування, пославшись на те, що для початку процедури режисер повинен особисто звернутися з відповідним проханням до президента Росії. Сенцов цього робити не збирається.

Довідка ZN.UA
Колишню військовополонену, а нині депутатку ВР Надію Савченко Путін помилував без її особистого клопотання. Про її звільнення просили родичі загиблих журналістів ВГТРК Ігоря Корнелюка та Антона Волошина, у вбивстві яких звинувачували Савченко, а про обмін - дружини ГРУшників - Олександра Александрова і Євгена Єрофєєва.

Можливість обміну

Українська сторона неодноразово пропонувала обміняти Сенцова на росіян, засуджених в Україні за злочини проти суверенітету держави. Але, за словами уповноваженої з прав людини в РФ Тетяни Москалькової, це неможливо, оскільки Сенцов є громадянином Росії. Словами російського омбудсмена суперечить той факт, що ФСВП визнає Сенцова громадянином України. Його громадянство зазначено в довідці, яку управління Федеральної служби покарань по Ямало-Ненецькому окрузі видало консульству України в Єкатеринбурзі в січні цього року. Та й сам Сенцов від українського громадянства не відмовлявся. Громадянином України режисера визнав і Європейський суд з прав людини.

Позиція світової спільноти

Україна неодноразово зверталася до світової спільноти з проханням допомогти звільнити Сенцова та інших в'язнів Кремля. Питання підіймалося на різних рівнях, зокрема обговорювалося під час зустрічі Порошенка з послами країн "Великої сімки" та Європейського Союзу, переговорів з канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом США Дональдом Трампом.

На 100-й день голодування Сенцова про необхідність його звільнення вже вкотре заявили Євросоюз і США. Держдепартамент навіть пригрозив РФ новими санкціями у разі смерті режисера. У свою чергу ООН зажадала від Росії не просто звільнити Сенцова, але і зробити це без будь-яких умов. З аналогічними заявами неодноразово виступають перші особи багатьох країн світу, правозахисні організації і культурні діячі.

Відкритий лист, опублікований у французькій газеті Газета Le Monde на 100-й день голодування українського режисера, підписали близько 120 відомі акторів, режисерів, письменників і філософів, а також міністр культури Франції Франсуаз Ніссен. Заголовок говорить: "Олег Сенцов може померти в будь-яку хвилину".

"Якщо зараз ще можна щось врятувати від політичних позицій європейських демократій, все буде остаточно втрачено зі смертю Олега Сенцова. Своєю боротьбою (причому без їх реальної підтримки) Сенцов показав те, чим повинні бути цінності XXI століття для того, щоб демократії не повторювали помилок ХХ століття, підгодовуючи чудовиськ, які захочуть їх пожерти", - йдеться в листі.

За звільнення Сенцова також виступали Анджей Вайда, Кейт Бланшетт, Джонні Депп, Акі Каурісмякі, Вім Вендерс, Стівен Кінг, Джонатан Франзен.

У Росії раніше під публічним зверненням з вимогою звільнити українського режисера підписалися 130 осіб - члени асоціації "Вільне слово", Санкт-Петербурзького ПЕН-клубу і "Вільного історичного товариства". Серед них – лауреат Нобелівської премії з літератури Світлана Алексієвич, письменники Віктор Шендерович, Людмила Улицька, Володимир Войнович, поет Ігор Іртеньєв, бард Вероніка Доліна, журналіст і правозахисник Зоя Свєтова та інші.

23 серпня – 102 день голодування Олега Сенцова. У липні у нього почалася третя криза голодування. При четвертій починається відмова органів. Враховуючи всі обставини, Олега Сенцова можуть не встигнути врятувати, і він у будь-яку хвилину може померти в російській в'язниці.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі