Найбагатша людина України грає за "обидві команди" на лінії фронту – AP

Поділитися
Найбагатша людина України грає за "обидві команди" на лінії фронту – AP Ахметов отримав ексклюзивне право торгувати по обидва боки фронту в Донбасі. Ілюстрація © uainfo.org
Ахметов володіє ексклюзивним правом виробляти продукцію на захоплених територіях Донбасу і продавати її в Україні і на Заході.

В невеликому місті Краснодон на захопленій бойовиками території Східної України близько четверті населення працюють на вугільних шахтах мільярдера і найбагатшої людини в Україні Ріната Ахметова.

Тут і на інших підконтрольних бойовикам територіях олігарх підтримує спокійне життя, даючи людям роботу, електроенергію і гуманітарну допомогу.

Водночас Ахметов керує фабриками по інший бік лінії фронту, тим самим підживлюючи українську економіку і відправляючи податки на сотні мільйонів у державну скарбницю. Його продукти металургії, вироблені на захоплених бойовиками територіях Донбасу, потім доставляють на Захід, де Ахметов заробляє мільярди, а потім опосередковано підтримує за допомогою цих грошей самопроголошені "уряди" терористів.

Про це на сторінках AP The Big Story пише Наталія Васильєва, додаючи, що мільярдеру вдається приборкати війну завдяки своїй бізнес-імперії і впливовості. Його компанії забезпечують більше 300 тисяч робочих місць по всій Україні, а найбільше – на захоплених проросійськими терористами територіях. В цей же час, він контролює інфраструктуру енергозабезпечення з обох боків від лінії фронту, і це дозволяє йому диктувати свої умови уряду Україні і бойовикам.

Занепад заводів Ахметова на підконтрольних Києву територіях вдарить по виснаженій українській економіці, а руйнація комунальних підприємств в окупованих містах, які перебувають у його власності, похитне владу бойовиків.

Таким чином вимальовується неймовірна картина економічної співпраці двох ворогуючих таборів: вугілля, добути на шахтах в Краснодоні, який контролюють проросійські сили, перевозять в Авдіївку на коксохімічних завод. А це вже територія, підконтрольна уряду. Кокс потім відправляють назад, у самопроголошені республіки, де його використовують на металургійному заводі. А вироблену металургійну продукцію потім знову везуть на територію вільної від бойовиків України до порту в Азовському морі. Звідси вона вирушає на Захід.

Таким чином, продажі на Заході, які забезпечують більшу частину доходів Ахметова, допомагають підтримувати захоплені території на плаву, підживлюючи тутешні економічні активи. Компанія Ахметова "Метінвест" задекларувала в першому кварталі року 1,8 мільярди доларів доходу. І це на 6% більше, ніж торік. При цьому 35% продажів припадають на Європу, а ще 3% - на Північну Америку. На металургійний завод в Єнакієвому, який захопили проросійські бойовики, припадає чверть всієї сталі, яку продав "Метінвест".

Після того, як терористи захопили частину Донецької і Луганської областей, уряд України оголосив, що вся продукція, яка походить з цих територій, повинна розцінюватися як контрабанда. Але Київ дав "зелене світло" імперії Ахметова, яка охоплює тамтешні вугільні шахти, металургійні заводи і електростанції. Їй дозволили торгувати на окупованих територіях і експортувати вироблені тут товари так, ніби ніякої війни не було.

В 2014 році, коли бойові дії спалахнули на Сході України, уряд вирішив закрити всі українські держкомпанії в регіоні. Приватний сектор теж вирішив зупинити справи в Донбасі. Війна забрала життя 8 тисяч людей. Але окрім цього вона ще й збудувала бар'єр між постачальниками і клієнтами. Лише Ахметову, чиї статки за версією Forbes оцінюють в 6,7 мільярдів доларів, дозволили проводити операції по обидва боки фронту.

Ахметов і ватажки не визнають, що мільярдер підтримує бойовиків. Але жодних сумнівів не виникає щодо того, що його заводи і здатність торгувати з обох боків грають вирішальну роль для режиму терористів. Якщо олігарх визнає свою співпрацю з так званими "ДНР" і "ЛНР", це стане кінцем для його бізнесу: його компанії визнають винними у порушенні міжнародного законодавства і втратять доступ до ринків Заходу.

Компанії "Метінвест" і "Краснодонуголь" запевняють, що не сплачують жодних податків бойовикам і не фінансують їх.

"Ми кажемо їм, що зараз ми не можемо виконати їхні вимоги "ЛНР", тому що в такому разі виробництво доведеться закрити", - сказав АP директор "Краснодонуголь" Олександр Ангеловський.

Один з працівників компанії розповів, що на початку конфлікту бойовики атакували "Краснодонуголь". Директора схопили, а один з терористів з гранатою в руках увірвався в офіс, погрожуючи підірвати приміщення, якщо його поплічникам не дозволять встановити вогневі позиції на території компанії. Тепер мешканці захопленої території кажуть, що росіяни встановили певний порядок, який контрастує з анархією перших місяців війни.

На питання про співпрацю з ватажками терористів, Ангеловський сказав, що не співпрацює і не контактує з ними. Натомість він веде розмову з "новими чиновниками". За його словами, це ті ж чиновники, що були на посадах в регіоні до війни і представляли уряд України. Єдина різниця в тому, що тепер "вони піднімають інші прапори".

За кілька кварталів від "Краснодонуголь" розташоване відділення колишньої податкової служби України. Тепер його інспектори збирають "податки" для терористів. Один з місцевих "податківців" сказав AP близько двох тисяч підприємств на окупованих територіях тепер зареєструвалися і платять бойовикам. На питання щодо співпраці з "Краснодонуголь" він відповів: "Ми працюємо над цим".

Колишній донецький бізнесмен і волонтер Енріке Менендез не вірить в зв'язки Ахметова з проросійськими терористами. Але на його думку, очевидно, що бойовикам необхідний Ахметов.

"Одна справа підняти палець і закликати до боротьби проти олігархічного режиму. А зовсім інша – дійсно оголосити війну Ахметову. Якщо його бізнес закриється зараз, перед зимою, що вони будуть робити?" - каже Менендез.

В цей же час, в СБУ підозрюють ахметівську "Параллель" у співпраці з "ДНР". Про цезаявив на брифінгу радник голови СБУ Юрій Тандіт. За його словами, фінансування компанії вже зупинено на суму 36 млн гривень. Він зазначив, що ємності і резервуари АЗС цієї компанії на території Донецької та Луганської областей використовувалися для зберігання та розповсюдження палива, отриманого бойовиками з РФ під виглядом гуманітарної допомоги. В самій "Параллелі" стверджують, що призупинили роботу 32 АЗС на неконтрольованих Києвом територіях, і не мають відношення до подальшого використання цих потужностей.

У травні у зв'язку з поширенням у засобах масової інформації повідомлень про можливу причетність Ахметова до фінансування тероризму, Генпрокуратура заявила про розслідування цієї справи, однак самому олігарху ніяких підозр не пред'являлося.

Тим часом, заводам Ахметова в окупованому Донбасі перекрили відшкодування ПДВ. У СБУ нагадують, що згідно з положеннями Бюджетного кодексу України, здійснення видатків держбюджету відбудеться тільки після повернення тимчасово окупованих терористами територій під контроль української влади. Як ранееписало ZN.UA, на початок липня в зоні АТО продовжували працювати і платити податки 109 великих підприємств. Таким чином, реалізувати економічну блокаду Донбасу без втрат для всіх без винятку підприємств регіону не вийде. Насправді підприємств, які податків не платять, - одиниці.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі