Коронавірус в Україні - Чим надзвичайна ситуація відрізняється від надзвичайного стану - Україна - dt.ua

Надзвичайний стан чи ситуація: що запроваджено в Україні, і чому це слід розрізняти

20 березня, 11:03 Роздрукувати

Указ президента про запровадження надзвичайного стану повинна погодити ВР, оскільки без прийняття відповідних змін до Конституції відповідне рішення гаранта вважатиметься неконституційним.

Режим надзвичайної ситуації запроваджено у трьох областях – Київській, Чернівецькій та Житомирській © Національна гвардія України

Через оголошення ВООЗ пандемії коронавірусу в трьох українських областях було прийнято рішення про введення певних обмежень. Станом на ранок, 20 березня, режим надзвичайної ситуації запроваджено у трьох областяхКиївській, Чернівецькій та Житомирській. Та українські ЗМІ дуже часто путають поняття "надзвичайної ситуації" та "надзвичайного стану", які, насправді, мають різні способи введення та різні правові наслідки, пояснюють в Лабораторії законодавчих ініціатив.

Варто знати, що  пандемія є, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 4 ЗУ "Про правовий режим надзвичайного стану", однією з умов введення надзвичайного стану. Його можна впровадити лише у випадку, якщо цю загрозу безпеці громадян неможливо усунути іншими способами.

Процес вровадження обмежень починається з подання відповідної пропозиції від РНБО чи КМУ прямо президентові України, який видає Указ про введення надзвичайного стану.

Що повинно міститися в указі про введення надзвичайного стану?

1) обґрунтування необхідності введення надзвичайного стану, відповідно ст. 4 ЗУ "Про правовий режим надзвичайного стану".

2) межі території, на якій вводиться надзвичайний стан: це можуть бути окремі території, або вся територія України.

3) час, з якого вводиться надзвичайний стан, і строк, на який він вводиться: не більш як 30 днів для території всієї України і не більш як 60 днів для окремих територій України

4) перелік і межі надзвичайних заходів, вичерпний перелік конституційних прав і свобод, які тимчасово обмежуються: переважно це стосується обмеження свободи пересування, руху транспортних засобів, обмеження масових зібрань, встановлення особливого порядку роботи підприємств та запровадження особливого порядку розподілення продуктів харчування і предметів першої необхідності. Права, визначені частиною другою ст. 64 Конституції, не можуть бути обмежені.

5) органи державної влади, органи військового командування та органи місцевого самоврядування, яким доручається здійснення заходів надзвичайного стану, та межі їх додаткових повноважень.

Після підписання указу президенту з відповідним рішенням необхідно звернутися до ВР. Після цього парламент повинен зібратися у дводенний строк без скликання на засідання, на якому розглядається питання затвердження указу глави держави.

"Верховна Рада може прийняти повністю, частково з рекомендаціями та/або застереженнями або відхилити проект закону про затвердження відповідного указу Президента. Затверджений указ про ведення надзвичайного стану негайно оголошується засобами масової інформації", - пояснюють в Лабораторії законодавчих ініціатив.

У випадку усунення загроз та небезпек, які стали причиною введення обмежень, президент може скасувати рішення про запровадження надзвичайного стану. Таку пропозицію згодом повинні розглянути у ВР чи Кабміні.

Читайте також: Поліція розповіла, скільки протоколів виписали за порушення карантину в Україні

Варто пам'ятати, у  разі необхідності надзвичайний стан може бути продовжений, але не більше ніж на 30 днів.

Крім цього, затвердження Верховною Радою указу президента про введення надзвичайного стану є обов'язковим. Без прийняття змін до Конституції, передача  президенту повноважень на одноосібне введення надзвичайного стану є неконституційною.

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >