МОЗ розвінчав фейк про будівництво "американських військових лабораторій" в Україні

Документ
Поділитися
МОЗ розвінчав фейк про будівництво "американських військових лабораторій" в Україні Кошти йдуть на модернізацію та переоснащення лабораторій © politring.com
Кошти йдуть переважно на модернізацію вже існуючих українських лабораторій.

Міністерство охорони здоров'я України розповіло про роботу "американських лабораторій", якими проросійські політики полюбляють лякати свій електорат. Фактично ж лабораторії є українськими, а виділені США кошти йдуть переважно на їх модернізацію.

У працюючих з пострадянських часів лабораторіях дійсно зберігаються небезпечні штами вірусів, саме тому їх модернізація важлива саме для України.

У 1993 році Україна підписала рамкову угоду зі Сполученими Штатами про надання допомоги в ліквідації стратегічної ядерної зброї і запобігання розповсюдження зброї масового ураження. Договір став частиною великої програми щодо скорочення ядерної, хімічної, біологічної зброї у всіх країнах колишнього СРСР після завершення "холодної війни" (програма Нанна-Лугара).

У 2005 році, коли програма розширилася до питань біологічної безпеки, було підписано додатковий договір між МОЗ України та Міністерством оборони США про запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані під час розробки біологічної зброї.

За контрактом HDTRA 1-08-D-0007-00009 як частини "Програми залучення до спеціальної біологічної діяльності", Агентство зменшення загрози Міноборони США (DTRA) надавало технічну допомогу українським лабораторіям, модернізованим за сприяння Агентства. Наданням технічної допомоги займалася залучена компанія "Блек енд Вітч Спейшл Проджектс Корп" (США).

"Положеннями контракту було передбачено надання допомоги Україні в запобіганні розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які знаходяться в НДІ епідеміології та гігієни (м. Львів), Українському науково-дослідному протичумному інституті (м. Одеса) та установах МОЗ, а також на інших об'єктах, які можуть бути використані під час розробки біологічної зброї", - зазначили в міністерстві.

Українські новини

У межах програми до 2014 року було збудовано, модернізовано та здано в експлуатацію загалом вісім лабораторій на базі лабораторних центрів у Вінницькій, Дніпропетровській, Тернопільській, Херсонській, Харківській, Закарпатській, Львівській областях та республіканського лабораторного центру АР Крим, йдеться у відповіді міністерства на запит "Українських новин". Жодна з них не є секретною.

"За "Програмою зі зменшення біологічної загрози" було модернізовано багато лабораторій для Міністерства охорони здоров'я та Державної служби безпеки харчових продуктів та захисту споживачів України, досягнуто 2 рівня біобезпеки. У 2019 році за цією програмою будуються дві лабораторії для Держпродспоживслужби, одна в Києві та одна в Одесі", - йдеться на сайті Посольства США в Україні.

У 2016 році програму перепідписали. Її дія поновилася у межах Меморандуму між Міністерством з питань європейської інтеграції України і "Блек енд Вітч Спейшл Проджектс Корп".

Згідно з цим Меморандумом, в 2016-2019 роках планувалося підключити українські лабораторії до єдиної онлайн-системи програмного забезпечення ЕЛІССЗ – Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями. На ці цілі виділили 1,28 млн доларів.

Підключення мало удосконалити міжрегіональне та міжвідомче лабораторне співробітництво, спростити і прискорити обмін даними про виявлені захворювання. А також посилити систему управління і контроль за патогенами, включно з особливо небезпечними.

Бенефіціаром проєкту виступила українська сторона, участь у програмі могли брати лише лабораторії та інститути Міністерства охорони здоров'я України, затверджені українською і американською сторонами.

Українські новини

Українські новини

Українські новини

Українські новини

Українські новини

Учасником програми Нанна-Лугара була й Росія. Після того, як президент РФ Володимир Путін відмовився підписувати продовження програми, її переформатували, і в такому вигляді участь РФ у ній триває досі. Що не заважає Кремлю плодити в Україні та інших країнах на пострадянському просторі фейки про "американські лабораторії смерті".

В Україні ці фейки активізувалися в квітні 2020 року. Така активність пов'язана з тим, що у грудні спливає термін дії рамкової угоди 1993 року, і її потрібно буде продовжити, пише "Детектор Медіа". У чому РФ, націлена на повернення України в сферу свого впливу, абсолютно не зацікавлена.

Читайте також: США зменшать допомогу Афганістану через кризу

Нагадаємо, 27 квітня телеканал "1+1" у своєму проєкті "Секретні матеріали" розповів, що в Україні нібито "секретно" працюють біологічні лабораторії США, які можуть бути причетні до розробки бактеріологічної зброї і спалахів "нетипових для України хвороб".

У проєкті використовувалися тези, які за кілька днів до виходу програми використовував у своїй заяві проросійський політик, голова політради партії "Опозиційна платформа-За життя" Віктор Медведчук.

Автором фейку про "секретні лабораторії США" є Росія, вони поширюються не лише в Україні, але і в інших країнах на пострадянському просторі. Найбільш активно – у тих, проти яких РФ веде військову агресію (Україна, Грузія).

Служба безпеки України звернулася до українських політиків і закликала їх не поширювати фейки: "Зазвичай Служба безпеки України, яка бореться з реальними, а не вигаданими загрозами для країни, не реагує на такі чутки, однак такі публікації, у яких немає посилань на будь-які факти і джерела, мають ознаки спланованої інформкампанії", - зазначили у спецслужбі.

Своєю чергою Посольство США в Україні розповіло, як працює програма зі зменшення біологічної загрози, якими є її проекти і цілі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі