Миротворці можуть заморозити конфлікт в Україні, а не вирішити його - WSJ

Поділитися
Миротворці можуть заморозити конфлікт в Україні, а не вирішити його - WSJ США сумніваються в тому, наскільки можна вірити Росії в питанні України © United Nations Photo/Flickr
Американські екс-дипломати застерігають, що миротворчі місії ніколи не вирішували конфлікти, а лише заморожували їх.

Американо-російські переговори про миротворчу місію на Сході України стали випробуванням для Вашингтона на мудрість спробах вести діалог з Москвою.

Питанням для багатьох західних дипломатів лишається те, чи можуть вони досягти розумної угоди з президентом Росії Володимиром Путіним. Чи не стане домовленість з Москвою чимось подібним до угоди з дияволом?

Про це пише лояльне до Республіканської партії видання Wall Street Journal, нагадуючи, що в минулі вихідні в рамках Мюнхенської конференції чиновники США і НАТО обговорювали питання розміщення миротворчої місії з українськими і російськими дипломатами. Деякі американські представники у приватних розмовах озвучували застерження, що Вашингтон може прямувати в пастку Путіна.

Нинішні і колишні чиновники США вважають, що Росія не зацікавлена в тому, щоб ситуація в Україні заспокоїлася. Миротворчі сили, на їхню думку, можуть ненавмисне закріпити російський контроль над територіями в Донбасі, а не вирішити конфлікт. В цей же час і прихильники, і скептики вважають, що США варто бути обережними в обговоренні такого сценарію.

Колишні американські високопосадовці допускають, що Росія може спробувати затримати чи зірвати процес переходу під контроль миротворчих сил частини українсько-російського кордону. В цей час дипломати США розповіли виданню, що ризики можна пом'якшити, якщо пропозиція буде включати певне пом'якшення санкцій до повного відновлення миру в Україні.

На Мюнхенській конференції колишні американські дипломати від демократичних і республіканських адміністрацій ставили під сумнів нинішні обговорення цього питання. Колишній посол США в Росії Майкл МакФол нагадав про приклад Кіпру, де миротворці були розміщені в 1864 році. Ці сили досі там, а укладення мирної угоди, яка б об'єднала окуповану Туреччиною північ острова з рештою країни лишається туманною.

"Поясніть, чим в цьому конкретному випадку фактори відрізняються, щоб це не призвело до сценарія на зразок перманентного поділу, як на Кіпрі", - сказав МакФол присутньому в Мюнхені Волкеру.

Джон Болтон, який був послом США в ООН в часи адміністрації Джорджа Буша-молодшого, сказав, що миротворчі місії міжнародної організації зазвичай заморожують поділ, а не вирішує його.

"Дуже рідко розгортання миротворців робить щось інше, окрім як закріплює присутніх цих сил назавжди", - сказав він.

Волкер, який веде з Москвою переговори про відправку місії, пояснив, що такий план спрацює лише в тому випадку, якщо росіяни і українці хочуть миру. Крім того, це, на його думку, найкращий шанс імплементувати Мінські угоди.

"Найкраща річ, яку ми можемо зробити, щоб захистити людей, створити мир, - це отримати мандат ООН на миротворчі сили, які ефективно зупинять конфлікт", - сказав Волкер.

Українські чиновники в Мюнхені сказали виданню, що не сумніваються у американському плані, однак не вірять, що Росія з ним погодиться. Чинні американські дипломати переконані, що вікно можливостей відкриється в період між завершенням російських президентських виборів і початком Всесвітнього чемпіонату з футболу, який має цього року пройти в Росії.

На думку колишнього заступника Генерального секретаря НАТО Александра Вершбоу, план з миротворцями спряцює лише в тому випадку, якщо Володимир Путін захоче позбутися західних санкцій.

"Це спрацює тоді, коли Путін захоче дійсно стати учасником міжнародного лідерства, а не парією", - сказав Вершбоу.

Раніше спецпредставник Держдепартаменту США по Україні Курт Волкер заявив, що США підтримують розміщення миротворчої місії в Донбасі, але без згоди РФ втілити цей задум буде неможливо.

Росія, у свою чергу, категорично не хоче пускати миротворців схід від лінії розмежування.

Докладніше про перспективи розміщення миротворчої місії ООН в Донбасі читайте у статті Сергія Рахманіна "Миротворчість і мироігрища" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі