Реформи - Лісове господарство України в нинішньому вигляді економічно безперспективно – експерт - Україна - dt.ua

Лісове господарство України в нинішньому вигляді економічно безперспективно – експерт

18 липня, 2016, 08:24 Роздрукувати

При існуючих темпах вирубки через 15 – 20 років від лісових масивів України залишаться лише фрагменти, вважає голова ради Всеукраїнської асоціації деревообробної промисловості.

Експерт розповів, які реформи потрібні лісової галузі

Лісове господарство України в існуючому вигляді економічно безперспективно, оскільки не забезпечує навіть самовідтворення. Система нормативів, що діють в лісогосподарському секторі, прив'язана до методики радянського часу і не враховує ні нових технологій, ні особливостей конкретних територій, розповів в інтерв'ю тижневику "Дзеркало тижня. Україна" голова ради Всеукраїнської асоціації деревообробної промисловості Руслан Деречинский.

За його словами, "якщо і далі збережуться нинішні обсяги заготівлі деревини, то вже через 15-20 років від лісових масивів лісистих регіонів країни залишаться лише фрагменти з кущів, самосіву осик та беріз, які навіть не будуть нагадувати головних рис лісових ландшафтів. У гіршому випадку, при більшій інтенсивності рубок, ділова деревина на цих територіях вичерпається за ще більш короткий термін 5-10 років. Такий стан лісів викликає не тільки серйозну екологічну проблему, але і гостра соціально-економічна криза в лісистих регіонах".

Евперт відзначив, "сьогодні у зв'язку з різким збільшенням обсягу заготівлі деревини лісовий сектор перейшов у стан хронічної стагнації".

Деречинский окреслив коло проблем галузі: нестабільність та неефективність роботи більшості держлісгоспів, відсталість технологій заготівлі і переробки деревини, відсутність модернізації та інвестицій, різке зростання нелегальних рубок, зниження якості деревини, недосконалість законодавства щодо реалізації необробленої деревини в Україні.

"На вершині цієї піраміди — жахлива корупція, вседозволеність т. н. лісових чиновників. Галузь ледве тримається на експорті деревини за мінімальними цінами, та ще й з "відкатами", - зазначив Деречинский.

Експерт зазначив, що "система нормативів, що діють в лісогосподарському секторі, прив'язана до методики радянського часу і не враховує ні нових технологій, ні особливостей конкретних територій".

За його словами, існує цілком чіткий рецепт виведення галузі з кризи.

" Положення врятує негайне розмежування функцій лісовирощування та переробки деревини. Ми досі тупцюємо навколо проблеми, коли лисиця вирощує курчат, сама за ними доглядає і, нарешті, веде їх облік та звітує. У лісівників повинні залишитися функції лісопосадки і лісорозведення, лісовпорядкування, догляду, захисту лісу від шкідників та пожеж з доведенням його до віку головного користування. Функції ж переробки повинні перейти до приватним суб'єктам підприємницької діяльності. Це — практика Європи, практика всього цивілізованого світу", - пояснив Деречинский.

Він вважає, обов'язковою умовою реформи те, що ділова деревина має реалізовуватися виключно на аукціонах з конкурсних цінами.

Описані вище заходи "автоматично знімають корупцію і хижацьке ставлення до природного блага, яке належить всьому українському народу".

Плюс до цих пунктів реформ потрібно вирішити кадрову проблему, яка і тягне за собою корупцію. "На сьогоднішній день держава не визначила законодавчо всіх форм корупції та зловживань у лісовій галузі. Цим користуються представники влади в особистих цілях, а деякі представники бізнесу використовують ці лазівки для отримання комерційних преференцій. Що ж стосується людського ресурсу галузі, її адміністрації, то їх рівень не витримує ніякої критики. Зате спостерігаються повсюдний цинізм, пристосуванство, невігластво, непрофесіоналізм", - зазначив Деречинский.

Читайте також: Незаконна вирубка лісу порушує тиху ізоляцію Чорнобиля – New York Times

Раніше тижневик "Дзеркало тижня. Україна" писав, "ситуація в лісовому господарстві і системі держуправління лісами виглядає вкрай важкою, майже безнадійною. Простих і швидких способів її виправлення не існує — для виходу із занепаду і розрухи буде потрібно велика тривала робота".

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >