Кримчани не відчули любові Росії після анексії, але під владу Києва ще не хочуть – The Guardian

Поділитися
Кримчани не відчули любові Росії після анексії, але під владу Києва ще не хочуть – The Guardian Кримчани розчаровані російською окупацією. Ілюстрація © london2012.com
Окупація півострова не стала рішенням усіх проблем Криму, а навіть навпаки.

Ексцентричний бізнесмен Олег Зубков був таким великим прихильником окупації Криму російськими військами, що навіть пообіцяв спускати левів на українських націоналістів, якщо вони з'являться на півострові.

Він навіть назвав одного з новонароджених тигренят "Референдумом" на честь російської імітації голосування щодо виходу півострова зі складу України. Звірятко народилося 16 березня 2014 року, коли в Криму проходив так званий "референдум", який ніхто в світі не визнав законним. Але менше ніж через два роки, тигр Референдум виріс і став двометровим сильним звіром, а сам Зубков встряв у конфлікт з так званою "владою" в окупованому Криму і змінив своє ставлення до російської анексії. Про це на сторінках The Guardian пише кореспондент Шон Вокер.

"В часи України тут справи йшли погано, а тепер Росія тут і все стало ще гірше", - каже він, об'їжджаючи свій зоопарк "Тайган", в якому живуть 70 левів і 25 тигрів, а також багато інших екзотичних тварин.

До російської окупації "Тайган" відвідували до 500 тисяч відвідувачів щороку. Але тепер Зубков закрив заклад так само, як і зоопарк у Ялті.

"Через корупцію і некомпетентність тут неможливо нічого зробити тепер", - жаліється кримський бізнесмен. Він навіть написав листа президенту Росії Володимиру Путіну з проханням втрутитися і вплинути на своїх маріонеток в Криму. Але поки це результатів не дало.

Британський кореспондент зауважує, що історія Зубкова відображає настрої в Криму сьогодні.

"Попри те, що лише невелика кількість з тих, хто підтримав анексію, тепер хочуть повернення під владу України, дуже поширене визнання, що російське правління не стало панацеєю для болячок регіону, на що сподівалися раніше", - йдеться в статті.

"Крим заслуговує більшого, ніж він отримав впродовж останніх двох років. Він повинен був стати зразковим регіоном. А натомість ми почуваємося, як небажана прийомна дочка Росії", - каже колишній комуніст Леонід Грач.

У нього є ще й особиста образа на російську владу. За словами Грача, перед окупацією Криму, він говорив з міністром оборони Сергієм Шойгу по телефону, і той обіцяв колишньому комуністу посаду прем'єр-міністра. Але в результаті Кремль віддав владу російським радикальним націоналістам Сергію Аксьонову і Володимиру Константинову.

"Гроші на вирішення проблем не зникли, але вони осіли у кишенях нових кримських багатіїв", - жаліється Грач.

В Криму багато хто невдоволений правлінням Аксьонова, про зв'язки з організованою злочинністю якого ходять чутки.

"Це уряд гоблінів. За цей час, поки вони при владі, я б міг навчити одну зі своїх мавп бути кращим політиком", - каже Зубков.

В цей же час, одне з останніх соціологічних опитувань, яке Росія провела в Криму, запевняють, що у Аксьонова все ще є досить висока підтримка серед кримчан, які нібито позитивно налаштовані щодо свого майбутнього. Але ті, хто не погоджуються з окупаційною владою, або залишили півострів, або намагаються мовчати. В цей же час, проросійські кримчани визнають, що справи йдуть не так, як планувалося.

"Є кредит довіри ще на три-п'ять років. І він посилився енергетичною блокадою. Але деякі люди досі святкують "повернення" Криму в Росію. Час закінчити святкувати і почати працювати. Якщо не працювати, то проблеми і труднощі не зникнуть", - каже один із організаторів російського опитування Євген Копатко.

В Севастополі, де базується Чорноморський флот Росії, діє окрема від кримської окупаційна адміністрація, яка звітує напряму Москві. Однак тут теж справи не найкращі. Місцевий проросійський бізнесмен Олексій Чалий, який став "героєм" процесу анексії півострова армією Росії, розкритикував уряд призначеного кремлем Сергія Міняйла.

Чалий каже, що доклав великих зусиль для того, щоб Севастополь був окупованим. Але тепер розчарований тим, як містом керують. Усі його пропозиції і інноваційні проекти стратегічного розвитку були проігноровані. Чалий намагається переконати Кремль, щоб його призначили на місце Міняйла, але президент Володимир Путін не любить, коли на нього намагаються тиснути.

Багато з тих, хто підтримує Україну і бажає відновлення влади Києва в Криму лишилися на півострові. Але вони віддають перевагу мовчанню, оскільки простір для висловлення критичних поглядів звузився. Один з проукраїнський активістів Леонід Кузьмін постав перед судом за те, що влаштував невелику акцію, присвячену дню народженню українського поета Тараса Шевченка. Активіста звільнили з роботи. Більше він не вчитель історії. Йому вдалося влаштуватися помічником стоматолога. Кузьмін більше не організовує громадські акції після численних погроз від російських спецслужб.

В цей же час, проукраїнського активіста на шість годин затримали на адміністративному кордоні між материковою Україною і Кримом, коли він прямував в Київ. Українські військові запідозрили, що Кузьмін сепаратист. Оглядач пише, що лояльні до Києва активісти зіштовхуються і з такими проблемами теж.

В цілому ж, оглядач пише, що блокада і відключення електроенергії лише посилили неприязнь мешканців Криму до України. Навіть попри те, що вони дуже розчаровані результатами анексії, люди здебільшого досі не жалкують, що підтримали її.

Тим часом, в Україні набула чинності постанова про обмеження товарообігу з Кримом. На період тимчасової окупації вводиться заборона на постачання товарів, робіт та послуг на територію окупованої Криму і з його території на материк. Дозволено провозити лише особисті речі громадян, визначені частиною першою статті 370 Митного кодексу України. Втім, тут теж є обмеження, зазначені в п. 24 ч. 1 зазначеної статті. Дозволені речі повинні транспортуватися тільки у ручній поклажі або багажі.

Припинення торгівлі з анексованим Росією Кримом вимагали зокрема учасники торгової блокади півострова, яка тривала з вересня минулого року.

У листопаді президент України Петро Порошенко звернувся з пропозицією до Кабінету міністрів про припинення товарообігу і вантажного транспортного сполучення з Кримом. 23 листопада Кабінет міністрів України ухвалив рішення, яким тимчасово заборонив переміщення вантажних потоків на адміністративному кордоні між Україною і Кримом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі