Конфлікт з Коломойським загрожує Україні новою нестабільністю - FT

Поділитися
Конфлікт з Коломойським загрожує Україні новою нестабільністю - FT В Україні ведеться боротьба між найвпливовішими людьми © svit24.net
Ця внутрішньополітична боротьба "грає на руку" Кремлю, який виступає проти прозахідного уряду в Києві і буде радий його краху.

Київ побоюється, що в олігарха Ігоря Коломойського залишилося занадто багато важелів влади, які він встиг "накопичити" в якості регіонального губернатора, пише видання The Financial Times.

Після того, як Москва анексувала Крим рік тому, а проросійські бойовики почали захоплювати території в Східній Україні, Київ вирішив призначити багатих людей в якості губернаторів, намагаючись заспокоїти ситуацію і не дати поширитися безладам далі. Ігор Коломойський був першим, хто взявся за здійснення цієї ідеї.

Як він говорив, це спосіб для олігархів "спокутувати свою провину перед народом, служити державі".

Така політика принесла свої плоди. Як губернатор Дніпропетровської області Коломойський провів "лінію" і відмежувався від підтримуваних Москвою бойовиків, які зараз контролюють території на Сході країни. Його фінансова підтримка добровольчих батальйонів зіграла вирішальну роль у блокуванні руху бойовиків.

Але в Києві критики олігарха почали турбуватися. Говорили, що він експлуатує своє становище в якості губернатора, щоб розширити свої ділові інтереси, а добровольчі батальйони є його приватною армією. Побоювання посилилися після того, як люди у формі, мабуть, лояльні до Коломойського, з'явилися в офісі київської енергетичної компанії, що викликало чутки про боротьбу за владу між олігархом і президентом Петром Порошенком.

Сюжет досяг своєї кульмінації: напередодні президент звільнив олігарха з посади губернатора Дніпропетровської області.

Як пише видання, це боротьба двох найвпливовіших людей в Україні, коли союзників, "викликала політичний землетрус, і показала наявність гіршого внутрішньої кризи, який поглинає новий уряд країни після минулорічної революції". "Це загрожує втягнути Україну у новий раунд нестабільності, оскільки країна з усіх сил намагається впоратися з виснажливим економічною кризою і бойовиками на Сході", - говориться в статті.

Крім того, на думку видання, цей конфлікт "грає на руку" Кремлю, який виступає проти прозахідного уряду в Києві і буде радий його краху.

"Це було правильне рішення, необхідні рішучі дії", - написав старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки і експерт по Україні Андерс Аслунд, коментуючи відставку Дніпропетровського губернатора.

Цьому кроку передувала низка рішень, такі як прийняття парламентом закону, однією з головних цілей якого - повернення державі контролю над "Укрнафтою", якою управляє менеджмент Коломойського, який контролює близько 43% акцій компанії (в державі - 50%+1 акція).

Як зазначає автор статті, спостерігаючи такі події, звичайні українці можуть бути розчаровані. Торішній Євромайдан повинен був принести зміни країні. "Олігархічна система все ще є серйозною перешкодою і гальмом процесу реформ", - говорить західний дипломат, який перебуває у Києві. "Занадто рано говорити, що відставка Коломойського - це відхід від старих систем. Циніки в Києві звертають увагу, що сам Порошенко є олігархом, який зробив стан на шоколаду", - говорить він.

Коломойський каже, що він не "прив'язаний" до влади і не має жодних політичних амбіцій. В інтерв'ю Financial Times, яке він дав виданню за кілька днів до свого звільнення, він заявив, що залишить пост губернатора "завтра", "але вони не дозволяють мені піти". "Причина? "Люди кажуть, що (війна) збирається розгорітися знову навесні", - сказав він.

За минулий рік, як пише видання, вплив Коломойського дуже розширився. Одеська область в даний час знаходиться під впливом одного з його найближчих соратників Ігоря Палиці. Олігарх також має тісні зв'язки з владою у Харкові.

"Час олігархів закінчилося", - каже Коломойський. "Зараз ера тільки одного олігарха", - додав він.

Коломойський пішов у відставку після скандалу навколо "Укратранснафти" і "Укрнафти". 19 березня Верховна Рада прийняла закон (25 березня його підписав президент) який впорядковує виплату дивідендів акціонерними товариствами, а також дозволяє "Нафтогазу" отримати контроль над "Укрнафтою". У той же день спостережна рада ПАТ "Укртранснафта" відсторонив від виконання своїх повноважень глава компанії Олександр Лазорко, якого звинувачують у лоббированни інтересів Коломойського в компанії.

Після відсторонення Лазорко новий глава наглядової ради "Укртранснафти" Юрій Мірошник з допомогою "Альфи" намагався потрапити в офіс, який заблокувала охорона. Увечері Коломойський приїхав в офіс компанії в супроводі автоматників. Виступаючи перед камерами він назвав законне призначення нового глави "Укртранснафти" рейдерським захопленням і обматюкав журналістів. 20 березня в МВС повідомили, що контролюють будівлю "Укртранснафти".

22 березня будівля "Укрнафти" в Києві обнесли сіткою, всередині забарикадувалися озброєні люди. Коломойський і в цьому випадку заявив про підготовку рейдерське захоплення. На тлі цього в СБУ звинуватили керівництво Дніпропетровської області зв'язках зі злочинними угруппироваками і пригрозили роззброїти знаходяться в "Укрнафті" людей силою.

25 березня народний депутат Сергій Лещенко опублікував на своїй сторінці в Facebook запис розмови Коломойського з керівником "Нафтогазу" Андрієм Коболевым. На ній чутно, як тоді ще губернатор Дніпропетровської області погрожував захопленням також Кременчуцької ТЕЦ у відповідь за відключення одного з підприємств від газу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі