Конфлікт Росії з Україною призвів до розколу православної церкви – The Economist

Поділитися
Конфлікт Росії з Україною призвів до розколу православної церкви – The Economist © president.gov.ua
Українці втратили частину своєї землі, але не свої душі, пишуть на сторінках видання.

Зі снігом, який падав на зелені куполи київського Софійського собору, президент України Петро Порошенко з тріумфом увійшов до стародавніх дверей 7 січня, щоб відзначити православне Різдво, як ніхто інший. Поруч з ним стояв новоспечений глава Православної церкви України, митрополит Епіфаній. Вони несли документ під назвою томос, що дає незалежність нової української церкви від Московського патріархату - результат року інтенсивних переговорів між політичними лідерами і священнослужителями в Києві і Стамбулі, де проживає патріарх Варфоломій I, "перший серед рівних" в східному християнському світі, пише журнал The Economist.

Автор зазначає, що до цього тижня єдиною міжнародно-визнаною православною церквою в Україні був орган, остаточний власник якого - патріарх Московський Кирил. Після того, як Росія анексувала Крим і розпалила війну на сході України в 2014 році, це здалося багатьом українцям неспроможним. "Ми розірвали останній ланцюг, що зв'язав нас з Москвою і її фантазіями про Україну як про канонічну територію Російської православної церкви", - сказав Порошенко. Прагнення до церковної незалежності, що пов'язано як з бажанням України відірватися від політичної орбіти Москви, так і з богословської владою, привело в лють і Кирила, і світського правителя Росії Володимира Путіна, який сказав, що церковний розкол може "перетворитися у важкий спір, якщо не кровопролиття".

Попередження відображає значення розколу церкви для російського президента. Путін доклав величезні зусилля для відновлення впливу Росії, будь то політичного, комерційного або духовного, на землі, які раніше були частиною Радянського Союзу. Цей розкол - рух у протилежному напрямку. Більше 12 тисяч парафій, як і раніше перебувають під управлінням Московської Української православної церкви. Тепер новий орган, Православна Церква України, яка вже контролює близько семи тисяч парафій, постарається залучити ці громади в свої ряди. Ще одним предметом спору є контроль над цінного церковною власністю і над такими історичними об'єктами, як Києво-Печерська Лавра - знаменитий печерний монастир. Архієпископ Климент, священик Московського патріархату, хвилюється з приводу погроз проти церков гілки.

Тим не менш, Путіну може бути складно знайти підтримку нової інтервенції в Україні за релігійними мотивами. Духовне протистояння не викликало великої пристрасті серед простих громадян Росії. Близько 60% говорять, що їх не турбує український розкол; навіть серед самоідентифікованих віруючих тільки 43% говорять, що вони стурбовані. На святкуванні Різдва в середньовічному російському місті Володимирі віруючі відмовилися дозволити церковній політиці в Стамбулі чи Києві зіпсувати фестиваль. "Нехай ті, хто це робив, турбуються про це", - сказав Едуард, фабричний робітник середніх років, коли він підійшов до Успенського собору. "У нас свято".

Порошенко сподівається, що цей крок викличе ще більше завзяття серед українських виборців. З наближенням президентських виборів в березні він зробив церковну незалежність центральною опорою своєї кампанії. Деякі з тих, хто прийшов на службу 7 січня, кажуть, що завдяки автокефалії їх погляди на президента покращилися. Але це ще не зрушило результати соціологічних опитувань до цих пір; президент все ще плететься ззаду.

Нагадаємо, 6 січня Україна отримала Томос про автокефалію ПЦУ, підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм напередодні. Церемонія передачі палиці й Томосу митрополиту Епіфанію офіційно завершила процедуру отримання Україною церковної незалежності.9 січня Томос підписали всі члени Синоду Вселенського патріархату.

15 грудня на Об'єднавчому соборі в Софії Київській був обраний предстоятель помісної української церкви – Православної церкви України. Ним став 39-річний митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній.

Детальніше про перспективи помісної церкви читайте в статті Катерини Щоткіної "Просто автокефалія" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі