Київський патріархат не треба відновлювати, тому що він був, є і буде – Філарет

Поділитися
Київський патріархат не треба відновлювати, тому що він був, є і буде – Філарет Філарет піддав сумніву дієвість відмови від статусу патріархату на Помісному соборі в грудні 2018 року © Патріарх Филарет / Facebook
У зверненні патріарх Філарет підкреслив, що відмови від статусу патріархату вимагали в першу чергу у Варфоломія, тому УПЦ КП змушена була піти на цей крок "ситуативно".

"Почесний патріарх" Православної церкви України Філарет заявив, що Київський патріархат не потребує відновлення, так як його ніхто не скасовував і він все ще залишається чинним. Про це ієрарх написав у своєму зверненні, опублікованому в Facebook.

"Патріарх Філарет залишається чинним ієрархом. Він має свою єпархію – місто Київ, постійний член священного Синоду. А раз є діючий Патріарх, то є і Київський патріархат. УПЦ Київського патріархату залишається зареєстрованою в державних органах. Зокрема, зареєстрована Київська патріархія. Це означає, що юридично Київський патріархат продовжує існувати", – йдеться у зверненні.

У зверненні патріарх Філарет підкреслив, що відмови від статусу патріархату вимагали в першу чергу у Варфоломія, тому УПЦ КП змушена була піти на цей крок "ситуативно".

"Чому Вселенський патріарх вимагав відмови від статусу патріархату? Тому що Українська православна церква в статус патріархату не може бути у складі Константинопольського патріархату. А треба було, щоб УПЦ теоретично стала частиною Константинопольського Патріархату. Що ми мали робити? Відмовитися від теоретичного входу в Константинопольський Патріархат? Тоді Вселенський патріарх не мав би канонічного права надавати не своїй частині церкви томос. Для отримання томосу треба спочатку стати Київської митрополії у складі Константинопольського патріархату... Тому наша відмова від статусу патріархату був чисто ситуативною. Скасувати рішення про створення Київського патріархату може тільки Помісний Собор цієї церкви, який створив Київський патріархат. Такого собору не було. Значить, Київський патріархат залишається, він продовжує діяти, тим більше, що він зареєстрований у державних органах", – йдеться в заяві патріарха.

Філарет додав, що відмова від статусу патріархату на Помісному соборі у грудні 2018 року насправді нічого, згідно його думці, не означає.

"Нам можуть заперечити, що відмова від статусу Патріархату була на Помісному соборі у Святій Софії 15 грудня 2018 року. Так! На Помісному соборі, але цей собор був не Української автокефальної церкви, а собор Київської митрополії у складі Константинопольського патріархату", – пояснив патріарх.

27 квітня Філарет заявив, що не задоволений статусом митрополії Православної церкви України (ПЦУ) і вірить, що прийде час, коли "все православ'я визнає українську церкву не митрополією, а патріархатом".

Нагадаємо, що на святкування у Володимирському соборі Києва на честь священномученика Макарія до Філарета, який розсилав запрошення на бланках УПЦ Київського патріархату, приїхали тільки чотири єпископи з понад 60.

Святкування опинилося у центрі скандалу після того, як Філарет відправив запрошення на подію на бланках УПЦ КП, які були підписані "патріархом Київським і Всієї Руси-України" Філаретом. Також в самому тексті запрошення Православна церква України не згадувалась. У ЗМІ з'явилась інформація про наміри Філарета відновити діяльність УПЦ КП. Предстоятель ПЦУ Епіфаній запрошення отримав останнім і воно було сформульоване не в найкращій формі.

Аналітики зазначають, що від часу створення ПЦУ між Філаретом та Епіфанієм виникло протистояння за вплив у церкві. Зокрема почесний патріарх Філарет не задоволений символічним статусом і намагається отримати вирішальний вплив на життя церкви. А таким запрошенням на святкування він намагався перевірити, яка кількість ієрархів може підтримати його ідею відновлення УПЦ КП. Водночас після розгортання скандалу низка єпархій ПЦУ зробили відкриті заяви на підтримку Епіфанія.

Також однозначно підтримує Епіфанія і Вселенський патріарх, хоча не виключає скасування томосу у разі втілення сценарію відновлення Київського патріархату.

10 травня глава Православної церкви України Епіфаній заявив, що Українська православна церква Київського патріархату юридично припинила своє існування під час Об'єднавчого собору 15 грудня, а її відновлення може загрожувати втратою Томосу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі