Італія легалізує нелегальних мігрантів: що буде з українськими заробітчанами?

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Італія легалізує нелегальних мігрантів: що буде з українськими заробітчанами? © dailymail.co.uk
Експерт виділив два сценарії розвитку ситуації для українців.

Напередодні уряд Італії вирішив тимчасово легалізувати мігрантів без дозволів на проживання в країні, які працюють у сільськогосподарському секторі або в домашньому господарстві. Нові правила дозволять іноземним громадянам отримати ДНП строком на шість місяців, якщо вони в'їхали до Італії до 8 березня цього року.

Після подачі заявки та процедури верифікації, нелегальні мігранти отримають ДНП, який відкриє їм доступ до державних послуг, включаючи охорону здоров'я.

Експерт з питань міграції Андрій Гайдуцький в коментарі ZN.UA розповів, що Італії на тлі коронавірусної кризи не вистачає робочих рук для обслуговування місцевого населення та малого бізнесу.

"Італія боїться, що через кризу сотні тисяч мігрантів повернуться на батьківщину, причому першими країну покинуть трудові мігранти, які працюють без необхідних дозволів. При цьому, на владу тисне демографічна проблема – в Італії найвища частка літнього населення в ЄС, майже 24% старше 65 років. А на кожного пенсіонера необхідно хоча б дві-три людини працездатного віку, причому одну – у сфері охорони здоров'я. У випадку з Італією, забезпечити достатню потребу в робочих руках можливо лише коштом іммігрантів. Адже еміграція з Італії посилюється: з 2010 року щорічна кількість емігрантів зросла удвічі до 157 тисяч осіб у 2018 році, а приплив нових іммігрантів з 2010 року скоротився на 30% – до 332 тисяч осіб у 2018 році", - сказав Гайдуцький.

Експерт каже, що для українських нелегальних мігрантів в Італії, які зможуть отримати шестимісячний ДНП, буде два сценарія після закінчення терміну дії документу.

"Перший, після закінчення цього періоду мігрант самостійно або через роботодавця буде продовжувати свій легальний статус. Другий – мігрант знову повернеться у статус нелегального працівника, якщо не подасть документи на продовження дозволу", - сказав Гайдуцький.

За його словами, італійський уряд вчинив правильно, дозволивши роботодавцям взяти на себе всю рутинну роботу щодо легалізації мігрантів в цей період.

"Я сподіваюся, що ця практика і далі реалізовуватиметься. У світі прийнято, що процес легалізації працевлаштування лежить на роботодавцеві. Саме роботодавець повинен відповідати за перебування трудового мігранта в країні, університет – за перебування студента і т.д. Але тут важливо створити та розвинути мотиваційну політику щодо легального працевлаштування іноземців. Роботодавцю має бути вигідніше, тобто дешевше, мати легального трудового мігранта", - сказав експерт, зазначивши, що після гострої фази кризи умови роботи українців повинні покращитися.

Гайдуцький каже, що частина нелегальних українських мігрантів легалізується, а значить зможе отримувати вищу зарплату. І завдяки їхньому легальному трудового статусу збільшаться пенсійні відрахування в їх користь від роботодавців, що забезпечить вищу пенсію та доступ до страхової медицини.

"Легально працюючі українці, а також підприємці-вихідці з України, яких в Італії близько 50 тисяч, нарівні з корінним населенням отримують доступ до виплат на період карантину: від 900 до 1300 євро на місяць. В цілому ж, та підтримка, яку розвинені країни нададуть населенню, буде вигідна для вихідців з України. Адже для пожвавлення економік у них заплановано влити близько три трильйони доларів, значна частина цих коштів надійде у вигляді "вертолітних грошей". Це означає, що гроші отримають всі групи населення з рівнем доходу середній та нижче середнього. Українські мігранти, українська діаспора, їх малий та середній бізнес під час пандемії отримають близько 7-8 мільярдів доларів фінансової підтримки", - вважає експерт.

Гайдуцький каже, що в Україні досі немає спеціальних програм для української діаспори та мігрантів, що країна змогла відчути результат фінансової підтримки, але наголошується, що якась частина коштів надійде в Україну у формі грошових переказів.

Відповідаючи на запитання, що буде з українськими нелегальними мігрантами в інших країнах, експерт каже, що за італійським прикладом уряди країн запустять схожі програми зі спрощення отримання дозволу на проживання, дозволу на роботу, та значно спростяться терміни отримання громадянства.

Попит на українців знову почне рости, але вже більш фундаментально, а не сезонно. Твитнуть Поделиться

"Польща і Чехія у цю кризу зрозуміли, що країна буквально за місяць може залишитися без сотень тисяч робочих рук, а все це через каскадний ефект призводить до зменшення темпів зростання економіки, зупинці ланцюжків постачання комплектуючих. Велика Британія, Італія, Іспанія зрозуміли, що без медперсоналу середньої руки, серед яких багато мігрантів, неможливо зупинити пандемію, всіх забезпечити медичною допомогою", - сказав експерт.

Уряд Італії в середу представив довгоочікуваний пакет заходів зі стимулювання економіки на 55 млрд євро, щоб подолати економічний вплив пандемії коронавірусу. Міністр сільського господарства країни Тереза Белланова, яка раніше займалася захистом прав мігрантів, заплакала під час оголошення цього рішення.

"Відсьогодні невидиме стане менше непомітним", - сказала Белланова.

"Країни ЄС будуть думати, як міграцію зробити більш довгостроковою, професійною, та звичайно ж, легальною", - сказав Гайдуцький, припустивши, що найкраще з цією кризою впораються скандинавські країни та Ірландія, які останні 20 років підтримували високі темпи зростання імміграції, що дозволило їм створити достатню кількість персоналу у ключових сферах життя людини.

Читайте також: Переливання крові

Детальніше про те, як економічний ефект пандемії COVID-19 вплине на трудову міграцію та як можна залишити в країні тих українців, які повернулися, читайте в інтерв'ю Олександра Хребта з експертом з питань міграції Андрієм Гайдуцьким "Трудова дифузія".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі