Оксана Кісь - Історик Оксана Кісь вважає, що образ Жінки-Берегині — фікція - Україна - dt.ua

Історик Оксана Кісь вважає, що образ "Жінки-Берегині" — фікція

4 березня, 10:27 Роздрукувати

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть для інших.

Доктор історичних наук, львів'янка, феміністка, сильна жінка Оксана Кісь, яка не перший рік виступає в якості криголама на шляху України до гендерної свободи і рівності, ділиться в інтерв'ю своїми думками про становище укранських жінок в минулому і сьогоденні

"Пам'ятаю, як на початку 1990-х років з ідеєю Берегині носилися абсолютно всі, — говорить історик. — Від ідеалу радянської емансипованої супер-жінки всім дуже захотілося повернутися до власних витоків, до чогось такого  рідного й автентичного. І виник цей яскравий образ, буцім затоптаний соціалістичною й комуністичною пропагандою. Який треба  відроджувати і наслідувати  як єдино правильний  шлях до жіночого щастя та самореалізації. Але за цим образом нічого немає,  крім, знову ж таки, ілюзорного прагнення жінок до якогось ідеалу, якого досягти неможливо".  

"Але коли наприкінці 1990-х я поїхала в села, то застала там жінок, які народилися на самому початку ХХ століття, жили й виховувалися в часи доіндустріальної української культури, — продовжує Оксана Кісь. — Від цих стареньких бабусь я почула зовсім інші розповіді про жіноче повсякдення. І виглядало воно зовсім не безхмарним, а, навпаки, досить суворим, жорстким, наповненим болем та приниженням.

Так. Я опинилася в глухому куті. Усе не могла зрозуміти, чому є такі відмінності між фактами, що подавали класики, етнологи й історики, та  розповідями про це самих звичайних жінок, які ділилися  своїм досвідом, а також досвідом своїх мам, бабусь, тіток та подруг".

"Мої спростування цього міфу сприймалися дуже болісно, — уточнює дослідниця. — Важко визнати, що в нашому минулому були  дуже непривабливі речі, бувало насильство над жінками в сім'ях, не було контрацепції і, як наслідок, траплялися  дуже серйозні проблеми з репродуктивною сферою, були жахливі аборти й неможливість контролювати кількість дітей, висока смертність дітей… Було насильство над дітьми в сім'ях, жінки не мали освіти й тяжко працювали, незалежно від свого фізичного стану… Подвійні стандарти в моралі стосовно жінок. Так, ми й зараз це спостерігаємо, коли від жінок, наприклад, чекають  вищої моральної чистоти, цнотливості, а від чоловіків нічого такого не вимагається".

"Слід розуміти, що не тільки сучасний світ недосконалий і несправедливий до жінок. — говорить Оксана Кісь. — Так було завжди. І в цьому не ми винні. І навіть не радянська влада. Це просто характеристика патріархального суспільства, яким завжди було українське. Сучасна гендерна нерівність і дискримінація, які ми спостерігаємо зараз, не взялися нізвідки. Тим більше — з СРСР. Це дуже глибинні речі, які  насамперед  потрібно такими усвідомити, проаналізувати, а потім дуже серйозно з ними працювати. Не можна  клацанням пальців усе змінити, прийнявши, приміром, закон про гендерну рівність або заборону сімейного насильства. Усі ці речі лежать у більш глибинних, ніж нам хотілося б думати, пластах нашої культури, — завершила історик та феміністка Оксана Кісь.

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших.

Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, і спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами – російською і українською.

Повну версію інтерв'ю дивіться тут.

Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >