Ірина Бекешкіна: Нас ніхто не навчає громадянства з дитинства - Україна - dt.ua

Ірина Бекешкіна: "Нас ніхто не навчає громадянства з дитинства"

24 березня, 2019, 10:08 Роздрукувати

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть для інших.

Ірина Бекешкіна, соціолог, директор Фонду "Демократичні цініціативи" в своєму інтерв'ю аналізує ситуацію в українському суспільстві, розкриває причини сьогоднішніх суспільних процесів, прогнозуючи можливі наслідки.

"Тут три моменти, чому  більшість українців не займаються громадською роботою, — говорить Ірина Бекешкіна. — Частина людей не розуміє, навіщо особисто їм це потрібно. Частина — не вірить, що ця діяльність може бути успішною. Але основна проблема більшості — звужений життєвий простір. У кожного з нас — він свій. В одних — це сім'я. У людському вимірі. А в просторовому — квартира. Її прибирають, прикрашають, обставляють... Квартира як мистецтво. А що в під'їзді? Це вже, даруйте, не моє".

"Життєвим простором може бути будинок, двір, вулиця, сусіди..., — продовжує соціолог. — У цьому випадку можна іноді й на вулиці лад навести. Із забудовником повоювати. Але твоїм простором може бути й місто. І тоді, відчуваючи себе його господарями, люди можуть виходити і боротися проти знесення історичної пам'ятки, наприклад. А можна відчувати себе й господарем усієї країни. Для декого так і сталося після подій 2013—2014 років. Люди усвідомили, що Україна належить їм. І тому вони зі Львова, якому ніщо не загрожувало, їхали в Донбас захищати країну. Хоча могли спокійно залишитися вдома.

Поки в більшості українців життєвий простір обмежений рамками своєї родини й квартири, якогось прогресу в розвитку громадянського суспільства навряд чи варто очікувати. Допоки не зрозуміємо: основне, що ми можемо залишити своїм дітям, це — країна".

 

"Знаєте, як у Швеції починається ранок у дитячому садку?  —  запитує Бекешкіна. — Діти обговорюють з вихователем, що робитимуть протягом дня. Мабуть, тут є певна маніпуляція, проте в дітей із самого раннього дитинства закладають розуміння того, що вони самостійно й заздалегідь повинні визначити, як проживуть цей день. Дитина може принести це у свою родину, навіть якщо в ній немає таких традицій. А в нас ставка на залізну дисципліну в школі, а потім, навіть за наявності якихось елементів самоврядування у вишах, студенти не можуть розставити пріоритети".

"Нас ніхто не навчає громадянства з дитинства, не навчає бачити і встановлювати прямі причинно-наслідкові зв'язки. Приміром, як корупція впливає на стан мого гаманця? Як відсутність верховенства права впливає на моє життя і стан мого гаманця?", — завершила соціолог Ірина Бекешкіна.

  

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами – російською і українською.

Повну версію інтерв'ю дивіться тут 

Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Останній Перший Популярні Усього коментарів: 1
  • Игорь Элдвиз Игорь Элдвиз 24 березня, 11:21 Складно не погодитись з позицією п. Бекшкіної. Проте, сучасною і давньою філософською спільнотою дискутується первинність і ефективність ЛЮДИНИ чи Громадянина в своїй країні, або світі. Тим більше в умовах глобалізму і пост інформаційного суспульства... згоден 0 не згоден 0 Відповісти Цитувати ДякуємоПоскаржитись
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >
Вам також буде цікаво