Гудронна афера: На Львівщині тисячі тонн незаконно ввезених небезпечних відходів лежать під відкритим небом, стікаючи в Дністер - Україна - dt.ua

"Гудронна афера": На Львівщині тисячі тонн незаконно ввезених небезпечних відходів лежать під відкритим небом, стікаючи в Дністер

5 березня, 2016, 07:10 Роздрукувати

Гудрони зберігаються під відкритим небом і забруднюють навколишнє середовище двох країн.

На Львівщині зріє екологічна бомба міжнародного масштабу

У 2001-2003 рр. з Угорщини в Україну було ввезено 23 тис. т гудронів та залишків котлів малеїнового ангідриду. Левова частина цих небезпечних відходів, які утворюються при очищенні нафтопродуктів концентрованою сірчаною кислотою, досі залишаються необробленими і знаходяться під відкритим небом на Львівщині та в Придністров'ї, чим завдають непоправної шкоди навколишньому середовищу.

Крім того, сам факт ввезення в країну такого "товару" має всі ознаки злочину — як з диспозиції українського або молдавського, так і міжнародного законодавства, йдеться у статті Тараса Зозулінського і Наталії Барбієр для DT.UA.

"За документами, що є у нашому розпорядженні у 2001–2003 роках дві українські фірми — ДП МВС України "Спецсервіс" та ТзОВ "НВП Осма ойл" — імпортували з Угорщини понад 23 тисячі тонн гудронів та залишків котлів малеїнового ангідриду. Поручителями та постачальниками були три іноземні компанії: Geohidroterv Kft, Metratek Kft, Roscop Inc. Із "Осма ойл" ці фірми уклали угоди на організацію приймання і утилізацію залишків ангідриду малеїнової кислоти та нейтралізованих гудронних залишків. А зі "Спецсервісом" — угоду на організацію отримання і використання гудрону", - йдеться в статті.

Читайте також: НАТО допоможе Україні перепоховати радіоактивні відходи радянської зброї

"Державне підприємство "Спецсервіс" взяло в оренду до 2005 року земельну ділянку в Роздільського державного гірничо-хімічного підприємства "Сірка", куди й відвантажило понад 17 тисяч тонн гудронів. Однак вдалося спалити лише кілька тонн. Тому решту начебто переробили у модифікатор. Процес полягав у змішуванні з глиною, землею, вапном чи вугіллям. Близько 900 тонн "Спецсервісу" вдалося "завезти" на територію Придністров'я. Решта небезпечних відходів і далі зберігаються під відкритим небом. Як повідомив директор "Сірки", на неодноразові їхні вимоги забрати "товар", підприємство МВС не реагує", - зазначають автори.

За словами авторів, у всіх додатках до угод, укладених між компаніями, які замішані в афері, вміст важких металів і токсичних речовин відповідав нормам європейського та українського санітарного законодавства. Але, як вдалося з'ясувати, реальний склад завезених угорських відходів був зовсім іншим. Тобто в документах були вказані одні — безпечні хімічні показники, а в дійсності завезли зовсім інший "товар".

У статті наголошується, що експерти Інституту ім. Л. Медведя прийшли до висновку, що наявність виявлених "важких металів при впливі факторів природного середовища (температура, волога, сонячна інсоляція, кислотність середовища) та проходження хімічних процесів у довкіллі може супроводжуватися їх міграцією в екосистеми… потрапляти в організм людини і спричиняти негативний вплив…" Вердикт науковців безапеляційний: "Зразки досліджуваної речовини не відповідають вимогам санітарного законодавства України".

У висновках експерти попереджають і про численні екологічні загрози: "При зберіганні на поверхні грунту під відкритим небом становить екологічну небезпеку для навколишнього середовища та здоров'я населення прилеглих районів".

Крім цього, в Інституті їм. Л. Медведя встановили рівень міграції небезпечних хімічних речовин у водне середовище. Виявляється, перевищення формальдегіду досягало 40 разів, а фенолу — 1500 разів! Експерти пояснили, що це означає: "водні стоки з цих речовин можуть мігрувати на значні відстані від місця їх складування та забруднювати ґрунт, річки та озера".

"Згідно з доповіддю "Про стан навколишнього природного середовища у Львівській області" за 2013–2014 роки та звітами департаменту екології і природних ресурсів ЛОДА, угорські відходи забруднюють і ґрунти. Зафіксовано перевищення вмісту нафтопродуктів, міді, хрому і нікелю, цинку і свинцю. У згаданих доповідях та звітах констатується: "Є пряма загроза потрапляння забруднених дощових стоків в оз. Глибоке, звідки з'єднувальним каналом можливе потрапляння в р. Дністер з усіма негативними наслідками, включаючи транскордонні забруднення". Загроза? Та гудрони вже там", - йдеться в статті.

За словами авторів, факт попадання відходів у воду наочно доведено в рамках проекту "Дрон-погляд на зони екологічного лиха Львівщини".

"Львівське видання "Варіанти", за підтримки Freedom House, провело дроном зйомку цієї території. На відео чітко зафіксовано, що відходи досі лежать під відкритим небом. А калюжі з чорною та бурою в'язкими речовинами досягають розташованого поблизу озера Глибоке, неподалік якого і проходить канал до Дністра", - йдеться в статті.

Адвокат Дмитро Скрильніков каже: "Небезпечні відходи можна реімпортувати назад до Угорщини. Адже в процесі їх ввезення в Україну було порушено норми Базельської конвенції. Фактичний склад завезеного товару не відповідав даним, зазначеним у документах. Країна-імпортер зобов'язана прийняти назад ці відходи. Але для цього потрібно політичне рішення керівництва нашої держави та звернення до угорської сторони".

Детальніше про "гудронну" аферу, її організаторів і виконавців читайте в статті Тараса Зозулінського і Наталії Барбієр "Транскордонна мафія: Королі кислого гудрону" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >