Голова департаменту кібербезпеки СБУ був фігурантом розслідування про вимагання грошей

Поділитися
Голова департаменту кібербезпеки СБУ був фігурантом розслідування про вимагання грошей © 112.ua
Саме після призначення Климчука СБУ почала "штурмувати" ІТ-бізнес.

Департамент кібербезпеки СБУ очолює 36-річний генерал-майор Олександр Климчук, який декілька років тому був фігурантом справи про вимагання грошей у підприємця. Водночас зараз представники ІТ-бізнесу звинувачують цей відділ Служби безпеки у тиску через обшуки, вилучення техніки і безпідставні кримінальні провадження, йдеться у розслідування Bihus.Info.

Зокрема у 2014 році підприємець із Дніпра Олександр Смірнов звернувся до військової прокуратури із аудіо записом від 2009 року. На аудіозаписі зафіксовано розмову між працівником СБУ у Дніпропетровській області Олександром Климчуком і згаданим вище Олександром Смірновим. Співрозмовники говорять про гроші і вирішення питання із слідчими. Як пояснив Смірнов, тоді Климчук вимагав від нього 10 тисяч доларів за закриття кримінальної справи, і того ж дня він передав половину коштів. Офіційна експертиза підтвердила: аудіозапис - справжній, і голоси на ньому дійсно належать Смірнову та Климчуку. Тим не менше, у 2015 році військова прокуратура закрила кримінальне провадження. На думку слідства, Олександр Климчук не мав повноважень закривати справу проти Смірнова, тому з його боку не могло бути вимагання неправомірної вигоди.

Водночас вже у лютому 2017 року Олександр Климчук очолив Департамент СБУ з контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки і майже одразу після цього робота підрозділу стала причиною для гучного скандалу - обшуки в інвестиційній компанії Dragon Capital.

Тоді Служба безпеки України пояснила, що прийшла з обшуками до офісу Dragon Capital виключно в рамках боротьби зі "шпигунською" програмою "Стаханівець", яка начебто дозволяла контролювати комп'ютери з Російської Федерації. Інвестиційний фонд просто встановив цю програму на свої комп'ютери, через що отримав обшуки. А от розробники "Стаханівця" і були головними фігурантами кримінального провадження.

На публічний скандал обернулися також обшуки СБУ в офісі ІТ-компанії YouControl, яка надає своїм клієнтам досьє українських підприємств на основі публічних даних (витяги з ЄДР, судові реєстри, дані про участь в тендерах тощо). Компанію звинуватили, зокрема, у "несанкціонованому доступі" до відкритих державних реєстрів. Ці обшуки відбулися через місяць після призначення Олександра Климчука.

Денис Овчаров, адвокат, який консультує ІТ-компанії, розповів, що наразі ще жодна із справ, в рамках яких правоохоронці проводили обшуки в "айтішників", не закінчилася судовим вироком, а у 80% випадків обшуки є абсолютно надуманими. За його словами, силовики приходять до ІТ-підприємців з іншою, меркантильною метою.

"ІТ-бізнес так динамічно розвивався в нашій країні, що в якийсь момент "айтішником" стало ставати легко, і при цьому є високий дохід. Ось цей принцип - "легкі гроші" - завжди привертав увагу правоохоронців. Тому що вони знають: якщо у людини є "легкі гроші", то вона з ними легко попрощається", - пояснив адвокат.

Водночас картину тиску на ІТ-підприємства доповнює той факт, що дружина начальника кібердепартаменту СБУ, Тетяна Климчук, сама займається ІТ-бізнесом. Вона має в Києві свою ІТ-школу "Смарт", в якій дітей навчають програмуванню. Також вона є співзасновницею аналогічної школи у Дніпрі і ще однієї ІТ-компанії - ТОВ "Спортонлайн". Її брат, Павло Кузло - ФОП, який надає послуги з програмування.

Саме на Павла Кузла оформлений і триповерховий будинок з басейном у місті Дніпрі, який насправді належить Олександру Климчуку з дружиною. Зараз будинок виставлений на продаж. Ріелтор назвала його мінімальну ціну - 120 тис. доларів, тобто більше 3 мільйонів гривень, - і пояснила: "Вони (власники - ред.) переїхали в Київ. Він у Києві прокурор ніби чи що… По роботі його перевели туди".

Детальніше про закритість СБУ та важливість її реформування читайте в матеріалі Анастасії Красносільської "Секретна вседозволеність, або Як реформувати Службу безпеки України" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі