Епідемія кору: що потрібно знати про вакцини від хвороби

Поділитися
Епідемія кору: що потрібно знати про вакцини від хвороби © Я-здоров.ру
Медики зазначають, що причин ревакцинуватись вкрай мало.

За оперативними даними Центру громадського здоров'я МОЗ України захворюваність на кір в Україні пішла на спад, однак у період із 28 грудня 2018 р. до 8 березня 2019 р. захворіло 28 686 людей - 12 799 дорослих і 15 877 дітей. Найвищі показники захворюваності фіксують у Львівській, Вінницькій, Рівненській, Хмельницькій областях та Києві. В Міністерстві охорони здоров'я продовжують наголошувати, що саме вакцинація - найнадійніший спосіб убезпечити себе від хвороби, або мінімізувати її наслідки. В міністерстві зібрали відповіді на найпоширеніші питання про вакцинацію від кору.

Наскільки безпечна вакцина від кору?

Вакцина КПК використовується вже понад 50 років, і понад 500 мільйонів доз вакцин з протикоровим компонентом було введено в більш ніж 100 країнах світу. Вакцина проти кору безпечна та ефективна. Вакцини, як і будь-які ліки, можуть викликати реакції, але серйозні реакції на вакцину - вкрай рідкісні. У той час, як кір може мати тяжкий перебіг, нести ризик госпіталізації і смерті, щеплення вакциною КПК - безпечне. Імовірність серйозної алергічної реакції на вакцину КПК становить одна реакція на мільйон щеплень. Тоді, як із 1 000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіває на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення.

Яка вакцина наявна в Україні?

Наразі в Україну для щеплень КПК постачають такі вакцини:

1. "Пріорикс"/Priorix (виробник GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Бельгія), прекваліфікована ВООЗ, найавторитетнішою організацією світу в сфері охорони здоров'я.

2. "М-М-Р ІІ"/M-M-R II (виробник Merck & Co., Inc., США), схвалену державним Управлінням продовольства і медикаментів США (Food and Drug Administration (FDA), яка також є однією з найавторитетніших установ світу в цій сфері.

Обидві вакцини безпечні, ефективні й гарантовані державою безоплатно в рамках національного календаря профілактичних щеплень. Більша кількість постачальників дозволяє країні уникнути нестачі у разі дефіциту продукту від одного виробника.

Коли вакцинувати дитину?

В Україні роблять щеплення від кору двічі: у 12 місяців та в 6 років. Якщо дитині незабаром виповнюється 1 або 6 років, це означає, що наближається час вакцинації від кору. Дуже важливо не відкладати щеплення. Якщо дитина пропустила першу чи другу дозу вакцини КПК за графіком, потрібно звернутися до лікаря і якнайшвидше надолужити пропущені щеплення КПК.

Якими є ризики для невакцинованих?

Вірогідність заразитися кором для невакцинованої людини, яка контактувала з хворим на кір, становить 90%. У понад 5% людей, які перехворіли на кір, розвиваються порушення здоров'я на все життя.

Що робити, якщо батьки вказують на те, що записи про щеплення їхньої дитини є неправдивими, та/або не пам'ятають, які із записаних у довідці дитини щеплень робили насправді?

У такому випадку батькам треба звернутися до медичного закладу і зробити дитині щеплення. Додаткове щеплення від кору НЕ шкодить дитині, а навпаки - посилює захист.

Чи можна вакцинуватися під час спалаху?

Під час спалаху надзвичайно важливо захистити дитину від кору. Щеплення - єдиний надійний спосіб здобути захист від інфекцій. Так само, якщо дорослий не має щеплення, його потрібно зробити.

Що робити, якщо людина контактувала з хворим на кір?

У разі контакту з хворим на кір негайно зверніться до лікаря: потрібно зробити щеплення протягом перших 72 годин. У деяких випадках також (наприклад, тим, у кого є протипоказання до вакцинації) вводять імуноглобулін.

Як і де зробити щеплення від кору?

Наразі вакцина КПК наявна в державних медичних закладах. Для дітей до 18 років вакцинація від кору в Україні є безкоштовною. Також Міністерство охорони здоров'я затвердило наказ про проведення безкоштовної імунізації дорослих, які належать до груп ризику. Зокрема йдеться про медиків, освітян, студентів, поліцію, військових, учасників Операції об'єднаних сил. Отримати щеплення можуть дорослі, які контактували з хворим на кір.

Чи можна вакцинуватися від кору в сезон грипу?

Так. Якщо дитина або дорослий почуваються добре, немає жодних причин відкладати щеплення від кору через те, що в країні грип. Попри поширений міф вакцинація не послаблює і не перевантажує імунну систему.

За світовими стандартами застуди з температурою до 38,0°С–38,5°С не є протипоказанням до вакцинації від кору. Навіть більше, вакцинуватися від кору та грипу можна в один день - у різні ділянки тіла.

Які є протипоказання до вакцинації від кору?

Протипоказань щодо вакцинації проти кору є небагато:

Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.

Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).

Захворювання і стани організму, коли після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, хіміотерапія в онкологічних хворих; вживання великих доз стероїдних гормонів; вживання ліків, що пригнічують імунітет; СНІД).

Вагітність: вакцину КПК не вводять вагітним, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

За даними міжнародних експертів, російські "тролі" у соцмережах зіграли чималу роль у виникненні всесвітньої кризи в охороні здоров'я. Зокрема вони впродовж тривалого періоду поширювали медичну дезінформацію і посилювали сумніви серед громадськості про необхідність щеплень проти кору.

Про європейську кризу захворюваності на кір, який планували викорінити до 2010 року, та її наслідки для України читайте в матеріалі Ольги Скрипник "Територія кору" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі