Судова реформа - Експерт назвав сім головних завдань в частині реформи правосуддя на 2017 рік - Україна - dt.ua

Експерт назвав сім головних завдань в частині реформи правосуддя на 2017 рік

28 січня, 2017, 08:03 Роздрукувати

У цьому році починається процес імплементації конституційних змін у частині правосуддя.

Низка суддів у 2017-му мають пройти кваліфікаційне оцінювання © insight-ukraine.org

2017-й рік буде переломним для трансформації судової системи, адже починається процес імплементації конституційних змін у частині правосуддя. Вкрай важливо закріпити досягнення 2016 р., тому громадськість ставить перед собою 7 нових амбітних цілей. Про це пише головний експерт групи "Судова реформа" Реанімаційного пакету реформ Роман Куйбіда в своїй статті для DT.UA.

1) Новий Верховний суд

Згідно із законом "Про судоустрій і статус суддів", до кінця березня має бути призначено принаймні 65 суддів нового Верховного суду. Вперше на посаду суддів найвищої судової установи претендують науковці-правники та адвокати.

"Новий Верховний суд не лише має замінити три вищих спеціалізованих суди та діючий Верховний суд, а й виконанням касаційних повноважень задати високі стандарти правосуддя для всієї судової системи. Кінцеве рішення у справі можна буде отримати швидше, оскільки третя інстанція буде остаточною (сьогодні ми маємо чотири інстанції)", - відзначає експерт. Він також підкреслює, що у новий Верховний суд повинні надходити лише нові касаційні скарги.

2) Кваліфікаційне оцінювання

Важливо, щоб у 2017 році таке оцінювання пройшли судді, яких раніше призначили на п'ять років, та судді апеляційних судів. Також є можливість запустити процес реорганізації апеляційних судів і сформувати нові апеляційні суди за конкурсом, участь у якому зможуть узяти не лише судді.

"Потрібно розпочати формування резерву кандидатів на посаду суддів для місцевих судів, — попередній резерв, створений ще в часи Януковича, себе вичерпав", - підкреслює автор.

Читайте також: Система антикорупційних судів України могла б включати в себе вісім судових палат – експерт

3) Запровадження антикорупційних судів

Без прийняття  закону щодо повноважень Вищого антикорупційного суду і запуску антикорупційних судів ефективність діяльності Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури може бути зведена нанівець, вважає експерт.

Також, на його думку, крім Вищого антикорупційного суду як суду першої інстанції, має бути створений спеціальний підрозділ у Верховному суді для апеляційного перегляду, а згодом, можливо, доведеться створити кілька регіональних антикорупційних судів.

Читайте також: Громадські організації та експерти підтримали ініціативу створення антикорупційних судів

4) Електронний суд

Хмарні технології мають дати можливість допуску користувачам до матеріалів справ із допомогою Інтернету. У разі оскарження судових рішень талмуди судових справ не доведеться перевозити в суди вищої інстанції.

"Крім того, ефективним може виявитися механізм електронного судового наказу, що допоможе закумулювати близько 20% усіх цивільних і комерційних справ в одному-двох судах на всю Україну, які зможуть досить легко впоратися з таким навантаженням завдяки простому алгоритму: якщо належним чином повідомлений боржник не заперечив грошових вимог стягувача, суд генерує судовий наказ на стягнення цих сум", - додає Куйбіда.

5) Перегляд вироків щодо свавільно засуджених

Наразі в Україні немає механізму перегляду вироків стосовно таких осіб, якщо їх ухвалено давно. Чимало таких людей померло або загинуло, не дочекавшись права на перегляд своєї справи. Але парламент ухвалив у першому читанні законопроект 2033а "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо забезпечення окремим категоріям засуджених осіб права на правосудний вирок)", який дає шанс на перегляд справи.  Важливо, шоб парламент розглянув його у другому читанні.

6) Суд присяжних

Назріла необхідність запровадження класичної моделі суду присяжних, що передбачає журі присяжних, яке на підставі доказів сторін захисту і обвинувачення вирішує питання винуватості особи, та суддю, який на основі вердикту присяжних виправдовує особу або засуджує і призначає покарання.

"Крім того, потрібно розширити сферу його застосування, а не обмежуватися лише справами, в яких особі загрожує довічне позбавлення волі", - каже експерт.

Він також зазначає, що вже в цьому році можна запровадити інститут присяжних для вирішення комерційних спорів.

"Ідеться про трохи іншу модель. Коли у спорах з великою ціною позову до їх вирішення залучатимуть авторитетних правників, яких добиратимуть самі сторони з осіб, делегованих бізнес-спільнотою", - пояснює Куйбіда, додаючи, що для реалізації цього потрібно внести зміни до процесуального закону.

7) Запуск інституту приватних виконавців

Очікується, що перші приватні виконавці після проходження конкурсних процедур відбору розпочнуть роботу уже в першому кварталі 2017 р.

"Звісно, не варто сподіватися, що нинішнього року кількість приватних виконавців буде достатньою для створення належної конкуренції державній виконавчій службі. Але з часом частка державної виконавчої служби у цій сфері має стати значно меншою або й узагалі зникнути", - підкреслює експерт.

Детальніше про необхідні зміни в частині правосуддя читайте в статті  Романа Куйбіда "Судова реформа: сім завдань на 2017 рік" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

 

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №15, 20 квітня-25 квітня Архів номерів | Зміст номеру < >