Достатньо однієї погрози: журналісти розповіли про примусове годування в тюрмах РФ

Поділитися
Достатньо однієї погрози: журналісти розповіли про примусове годування в тюрмах РФ У РФ примусове годування - це не порятунок життя, а беззаконне катування © Людмила Денісова / Facebook
Процес не регулюється російським законодавством і перетворюється на катування із застосуванням наручників, сили, роторозширювачів і трубок.

Примусове годування в'язнів у російських в'язницях нічим не регулюється та є тортурами, лише погрози годуванням проти волі буває достатньо для того, щоб змусити людину припинити голодування. Вивчивши систему примусового годування в РФ, журналісти видання Meduza дійшли висновку про те, що у політв'язня, українського режисера Олега Сенцова були всі підстави припинити 145-денне голодування після погроз примусового годування і "перетворення на овоч".

Офіційної статистики щодо того, як часто в російських в'язницях застосовується примусове годування, немає. Як немає і нормативно-правової бази, що врегульовує процес. Тому співробітники Федеральної служби виконання покарань (ФСВП) керуються радянськими наказами 1958 і 1984 років, що втратили чинність, і регламентують процедуру годування та склад поживної суміші.

У Кримінально-виконавчому кодексі РФ примусове годування описується однією фразою. "У випадках відмови засудженого від прийому їжі та виникнення загрози його життю, допускається примусове харчування засудженого за медичними показаннями".

Процедура повинна застосовуватися на підставі письмового висновку лікаря і в присутності медичного працівника. Але жодних підзаконних актів, які регламентують дії тюремників і співробітників медико-санітарних частин колоній і СІЗО в цій ситуації, немає. "Процедура примусового годування загалом дуже погано описана в документах", - зазначають журналісти.

Норми російського законодавства вимагають, щоб будь-яке медичне втручання проводилося лише з письмової згоди ув'язненого. Але примусове годування не вважається медичним втручанням, тому під цю норму не підпадає.

"Прогалина в законодавстві змушує співробітників готувати поживну суміш для примусового годування за нормами неіснуючого наказу. Ніхто навіть не знає, чим повинні годувати людей на голодуванні – якимись продуктами або просто вводити медичні препарати", - йдеться в матеріалі.

У декларації Всесвітньої медичної асоціації, опублікованій у 1992 році, забороняється примусове годування людини, яка прямо й усвідомлено відмовилася від їжі (окрім виключень, наприклад, якщо вона більше не може приймати рішення, але не залишила на цей випадок жодних розпоряджень).

У ній також забороняється примусове годування ректальним методом (за допомогою клізми). Чи застосовується в РФ цей спосіб, невідомо, але відомо про те, що він не засуджується, зазначають журналісти з посиланням на дослідження, автори якого вивчали саме такий спосіб примусового годування.

"Автори зазначають, що застосування поживних клізм дуже обмежене, "оскільки в нижньому відрубку товстої кишки, куди надходить вміст, введений за допомогою клізми, всмоктується лише вода, фізіологічний розчин, розчин глюкози та спирт". Там також згадується рекомендація не ставити живильні клізми частіше одного-двох разів на день, щоб не викликати подразнення прямої кишки", - йдеться в матеріалі.

Заборона на примусове годування також закріплена в законодавстві багатьох країн. Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) вважає примусове годування для порятунку життя виправданим, але наполягає на тому, що ця процедура повинна проводитися максимально гуманно, не перетворюватися на тортури і не принижувати гідність людини.

Проте співробітники російських ізоляторів і колоній вважають застосування фізичної сили невід'ємною частиною процедури примусового годування. Так, у цьому році серед працівників ФСВП було проведено опитування, де їм запропонували продовжити фразу: "Для забезпечення процедури примусового харчування в законодавстві необхідна можливість використання і застосування...".

Найбільшою популярністю у відповідях користуються: фізична сила і спеціальні засоби, спеціальний зонд для годування та воронка, медичне обладнання та медикаменти і гамівна сорочка.

Нагадаємо, за 145 днів голодування Сенцов втратив 30 кілограмів ваги. Сестра бранця Кремля Наталія Каплан повідомляла про те, що він припинив його з дуже підірваним здоров'ям, але в російському ФСВП заявили про те, що Сенцов нібито практично наблизився до первісної ваги, набравши десять кілограмів.

Попри це, у Кремлі наполегливо відмовляються задовольняти прохання сторонніх людей і родичів про помилування Сенцова, вимагаючи, щоб він написав особисто.

Олега Сенцова разом з Олександром Кольченком затримали співробітники ФСБ навесні 2014 року в окупованому Криму. Їх вивезли в Росію, де Сенцова засудили за сфабрикованим звинуваченням в організації теракту до 20 років колонії суворого режиму. Кольченко отримав 10 років позбавлення волі. Обидва провину не визнали.

Докладніше про боротьбу українського політв'язня з російським режимом і стан його здоров'я читайте в матеріалі DT.UA ""Олег Сенцов може померти в будь-яку хвилину": 102 день голодування і "неможливість" обміну".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі