Домовленостей про участь Філарета в управлінні ПЦУ після отримання томосу не було — митрополит Драбинко

Поділитися
Домовленостей про участь Філарета в управлінні ПЦУ після отримання томосу не було — митрополит Драбинко
Драбинко попросив почесного патріарха публічно внести ясність у його канонічну позицію і визнання Епіфанія головою ПЦУ.

Митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр Драбинко заявив, що на Об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року не було домовленостей про те, що митрополит Філарет буде брати участь в управлінні Православною церквою України після отримання Томосу про автокефалію, і просить відповісти, чи визнає він повноваження обраного на Соборі предстоятеля ПЦУ Епіфанія.

"У своєму зверненні митрополит Філарет посилається на домовленості, які, як він стверджує, гарантували йому участь в управлінні Православною церквою України після отримання Томосу про автокефалію, припускаючи, що митрополит Епіфаній зречеться більшої частини своїх повноважень на користь "почесного патріарха". Проте Об'єднавчий собор, який працював 15 грудня 2018 року, як відомо, не приймав ніяких подібних рішень. Ні митрополит Філарет, ні митрополит Епіфаній, ні президент Петро Порошенко не повідомляли Собору про подібні домовленості", - написав митрополит Олександр в Facebook.

Він також зазначив, що навіть якщо б такі домовленості існували, вони вступають в очевидне протиріччя з нормами статуту ПЦУ і тому "не можуть мати ніякої канонічної сили".

Митрополит додав, що, називаючи митрополита Філарета "почесним патріархом", митрополит Епіфаній та інші ієрархи колишнього Київського патріархату "прагнули таким чином вшанувати свого вчителя і психологічно полегшити для нього відхід від персонального керівництва Церквою", і використання такого титулу не передбачає надання "почесному патріарху" ніяких владних прерогатив.

"Законним главою Православної церкви України є її канонічно обраний предстоятель - блаженніший митрополит Епіфаній", - зазначив митрополит Олександр.

Він додав, що після отримання Томосу митрополит Філарет прагне переглянути рішення Об'єднавчого собору і відновити Київський патріархат і знову очолити Церкву, однак "результатом таких дій може стати якщо не відкликання Томосу, то призупинення його дії до моменту подолання канонічної кризи в Православній церкві України".

Крім того, за його словами, загрозу для майбутнього ПЦУ складають і спроби митрополита Філарета переглянути канонічні норми функціонування Церкви, зафіксовані в Томосі, а саме – зберегти за ПЦУ юрисдикційну владу над парафіями в українській діаспорі та відмовитися від ротаційної моделі Священного синоду.

"Відповідно до положень Томосу, питання діаспори не може вирішуватися Києвом без погодження з Матір'ю-Церквою. Що ж стосується бажання митрополита Філарета розширити інститут постійних членів Синоду з 3-х до 12-ти, то це не що інше, як спроба відмовитися від демократичної грецької моделі церковного управління на користь російської, де долю Церкви вирішує вузьке коло ієрархів", - пояснив митрополит Олександр.

"Як архієрей Православної церкви України, запевняю блаженнішого митрополита Київського і всієї України Епіфанія у своїй беззаперечній канонічній підтримці і шанобливо прошу митрополита Філарета внести ясність у його канонічну позицію", - додав митрополит Олександр.

Зокрема він просить митрополита Філарета "пояснити наступне": 1) чи вважає він себе ієрархом ПЦУ; 2) чи визнає силу рішень Об'єднавчого собору та прийнятого на цьому Соборі статуту Православної церкви України; 3) визнає повноваження обраного на Об'єднавчому соборі Предстоятеля; 4) визнає силу канонічних органів управління ПЦУ.

"Почесний патріарх Православної церкви України Філарет у зверненні заявив, що його відмова від статусу патріархату на Помісному соборі в грудні 2018 року насправді нічого, згідно його думку, не означає, а Київський патріархат не потребує відновлення, так як його ніхто не скасовував.

Аналітики зазначають, що від часу створення ПЦУ між Філаретом та Епіфанієм виникло протистояння за вплив у церкві. Зокрема почесний патріарх Філарет не задоволений символічним статусом і намагається отримати вирішальний вплив на життя церкви. А таким запрошенням на святкування він намагався перевірити, яка кількість ієрархів може підтримати його ідею відновлення УПЦ КП. Водночас після розгортання скандалу низка єпархій ПЦУ зробили відкриті заяви на підтримку Епіфанія.

10 травня глава Православної церкви України Епіфаній заявив, що Українська православна церква Київського патріархату юридично припинила своє існування під час Об'єднавчого собору 15 грудня, а її відновлення може загрожувати втратою Томосу.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі