День святого Андрія Первозванного: ворожіння та повір'я

Поділитися
День святого Андрія Первозванного: ворожіння та повір'я У ніч на 13 грудня дівчата ворожать на судженого
У ніч на 13 грудня дівчата ворожать на судженого.

13 грудня відзначають день святого Андрія Первозванного – брата апостола Петра, першого із учнів Ісуса Христа, який вважається покровителем України і Шотландії. Андрій першим з апостолів пішов за Христом, а потім привів до нього свого брата Петра, тому його і називають Первозванним.

Після зішестя Святого Духа на апостолів святий Андрій вирушив проповідувати в східні країни. Пройшов Малу Азію, Фракію, Македонію, узбережжя Чорного моря, Крим, Причорномор'я і по Дніпру піднявся до того місця, де тепер розташований Київ.

Апостольський шлях святого Андрія завершився в грецькому місті Патри, де у 62 році він був розп'ятий на хресті, що мав форму букви "Х".

Як зазначає "Обозреватель", день святого Андрія Первозванного з нетерпінням чекали всі незаміжні дівчата, адже саме в ніч на 13 грудня прийнято ворожити на судженого. Всі гадання проводяться в ніч з 12 на 13 грудня.

Ворожіння на сон

У цей день дівчина могла побачити судженого уві сні. Для цього треба було покласти під подушку шматочок хліба, спеченого своїми руками і сказати: "Суджений-ряджений, приходь мого хлібця скуштувати". Також під ліжко дівчата клали різні предмети з чоловічого гардеробу, щоб побачити уві сні нареченого.

Під подушку було прийнято класти гребінець і перед сном просити уявного нареченого, щоб він у сні розчесав їй косу.

Ворожіння на "балабушках"

Увечері ворожили на "балабушках" – маленьких пиріжках, воду для приготування яких носили від криниці у роті. Під час того, як дівчита носили крижану воду в роті, хлопці їх відчайдушно смішили, намагаючись, щоб дівчата зайвий раз вийшли на двір.

Зібравшись разом, дівчата викладали свої "балабушки" в ряд. Чию "балабушку" собака з'їсть першою – та перша вийде заміж.

Ворожіння на попелі

Для цього ворожіння треба спалити на тарілці зім'ятий аркуш паперу. Запалити свічку і по тіні, утвореної попелом, визначити свою долю. Якщо з'являться обриси замку, будівлі – до вінчання.

Ворожіння на воді

Налийте води в широку миску. Візьміть половинку шкаралупи волоського горіха і закріпіть у ній недогарок свічки. По краях миски викладіть папірці з іменами знайомих чоловіків. Запаліть свічку, поставте шкаралупу посередині миски і чекайте, до якої папірці з ім'ям підпливе ваш імпровізований кораблик долі.

Ворожіння на дітей

Якщо мрієте дізнатися, скільки буде дітей, треба в ніч на Андрія налити з вечора в чарку води, опустити кільце і виставити на мороз. Скільки буде горбків, стільки буде і синків, а скільки ямок – стільки дочок.

Що не можна робити на Андрія

Починаючи з Андрієва дня вступають в силу заборони, що діють до Нового року або Хрещення, на всі види шиття, змотування ниток, щоб "звірі не моталися близько загонів". Вважалося, що порушення такої заборони може накликати біду на весь рід.

Також за традиціями в будинку, де з особливим трепетом відзначали день Андрія, очікується гарний і родючий урожай.

Що потрібно робити на Андрія

У давнину вірили, якщо напередодні дня святого апостола Андрія гарненько попаритися, на цілий рік можна позбутися від усіх хвороб.

Відомо, що Святий апостол Андрій Первозванний - покровитель професій, пов'язаних з морем. Йому моляться про захист тих, хто виходить у плавання. Святий також допомагає перекладачам і вчителям іноземної мови.

Батьки дочок і дівчата у це свято просять святого Андрія Первозванного про вдале заміжжя.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі