Чорнобильська катастрофа - Через 30 років після катастрофи ЧАЕС може знову стати проблемою для України - Україна - dt.ua

Чорнобильська АЕС може знову стати проблемою для України – Washington Post

25 квітня, 2016, 17:57 Роздрукувати

Будівництво нового саркофагу за гроші ЄБРР, США і ЄС завершиться восени, а після того Україна повинна сама почати ліквідацію ядерних відходів.

Новий саркофаг в Чорнобилі добудують вже восени. © Myroslava / Depositphotos

 Міжнародні зусилля з метою запечатати залишки зруйнованого ядерного реактора в Чорнобилі, який вибухнув 30 років тому в Україні, нарешті близькі до завершення. І, попри революцію в 2014 році і початок війни, схоже, всі роботи завершаться згідно з графіком.

Новий саркофаг після завершення спорудження зможе впродовж століття захищати від радіації. Про це кажуть в ЄБРР, який профінансував проект. Проте завершення його будівництва повинен стати пробудженням для роздрібнених українських чиновників. Адже їм доведеться далі самостійно намагатися дати раду ядерним відходам.

Про це пише Washington Post у день перед 30ю річницею катастрофи на Чорнобильській АЕС. Видання додає, що поява нового саркофагу навряд чи переконає постраждалих в тому, що небезпека полишилася позаду. Приміром Надія Макиревич впродовж 30 років живе з наслідками від чорнобильського вибуху. Жінка легко пригадує квітень 1986 року, коли ніщо не вказувало на те, що в місті сталася катастрофа, лише легкий металевий присмак в роті. Але в Прип'яті ніхто не відчув потужного вибуху, який стався за кілька миль від міста. Радянська влада не повідомила про невдалий експеримент на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС, через який над Східною Європою з'явилася радіоактивна хмара, в кілька разів більша, ніж після вибуху на атомній електростанції Фукусіма в 2011 році. Україні досі доводиться мати справу з наслідками аварії тридцятирічної давності.

"Перш ніж нас евакуювали, ми 36 годин були під дією радіації. Вся моя сім'я постраждала. Ми хворі. Моя донька, мій син, чоловік і я сама", - каже Макиревич, який потрібний постійний медичних догляд.

Вона отримує від держави 60 доларів допомоги, які не завжди виплачуються вчасно. А тепер Києві доведеться взяти на свої плечі весь тягар Чорнобильської катастрофи. Міжнародний проект дозволить запечатати руїни 4-го енергоблоку і тимчасового захисного "саркофагу", який був встановлений над ним в 1986 році. Новий саркофаг накриє обидві споруди. Будівництво ангарної споруди 110 метрів заввишки буде завершене наступного року. Роботи-крани всередині будуть розбирати зруйнований реактор і шматки лавоподібної маси, заповненої ураном.

Видання нагадує, що впродовж останніх двох років Україну сколихнула проєвропейська революція, після якої Росія анексувала Крим і розв'язала війну в Донбасі, в ході якої загинули 9,1 тисяч людей. Інфляція і жорсткі заходи економії зробили життя українців важким в той час, як уряд час від часу переживає кризи через внутрішні конфлікти і протистояння.

Однак профінансований ЄБРР, Єврокомісією і США проект побудови нового саркофагу в Чорнобилі ніяк не постраждав від політичного хаосу в Києві. За словами, голови відділу ядерної безпеки ЄБРР Вінса Новака, були лише "мінімальні" неприємності. Після втечі екс-президента Віктора Януковича американські підрядники лише на кілька тижнів зупинили роботи, а французькі зовсім нічого не припиняли.

Тепер роль міжнародних донорів і зокрема ЄБРР добігає до кінця. Згідно з планом, будівництво закінчиться в листопаді. І подальше втручання у процес ліквідації наслідків аварії в банку не розглядають.

"Україна повинна розробити національну стратегію для ядерних відходів на наступні десятиліття", - йдеться в заяві ЄБРР.

Тим часом, у України немає жодних проектів щодо такої програми. І це змушує декого нервувати. Голова Чорнобильської АЕС Ігор Грамоткін закликав працівників почати розбирати ядерні відходи якомога швидше після завершення будівництва, поки проект все ще на підтримці міжнародних донорів.

"Це дуже дорогий процес. І нажаль через нинішню економічну ситуацію в Україні, я не думаю, що ми зможемо його провести без міжнародної підтримки", - сказав він.

Читайте також: Генеральний директор ЧАЕС Ігор Грамоткін: "Поразка на Чорнобильській АЕС скінчилася, далі будемо лише перемагати"

Найбільше наслідки від завершення будівництва саркофагу відчує на собі "маленька армія" з 2 тисяч працівників, у послугах яких більше не буде потреби. Але в той час, як Україна намагається скоротити свої соціальні пільги і дотримуватися жорсткої економії, щоб виконати умови МВФ, ситуація для неї знову стає на межу виживання через 30 років після катастрофи. Близько 2 мільйонів людей вимагають від міністерства охорони здоров'я України пільг, оскільки вони постраждали від вибуху на Чорнобильській АЕС.

Тим часом, видання New York Times пише, що незаконна вирубка лісу порушує тиху ізоляціюЧорнобиля. "Сталкери" і антикорупційні активісти виявили, що радіоактивний ліс масово вирубують в зоні відчуження для продажу на території України і Румунії. Хоча українські чиновники заперечують це. Дерева, так само як і мох, вбирають в себе радіоактивні матеріали з землі. І їхнє використання небезпечне. Крім того, вирубка сприяє ерозії ґрунтів і появи радіоактивного пилу. Нещодавно повідомлялося, що Німеччина виділить Україні додатково 19 млн євро для ліквідації наслідків Чорнобиля. Поряд з ФРН фінансову допомогу Україні надають 44 держави.

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №22-23, 15 червня-21 червня Архів номерів | Зміст номеру < >