Чорнобиль і через 30 років відбирає життя у людей – USA Today

Поділитися
Чорнобиль і через 30 років відбирає життя у людей – USA Today Ученые спорят, вызывает ли чернобыльская радиация болезни через 30 лет. © Eight8 / Depositphotos
Видання пише, що кількість жертв радіації може досягти 4 мільйонів людей, оскільки люди після серйозного опромінення й досі страждають від тяжких хвороб.

З дня катастрофи на Чорнобильській АЕС, в ході якої хмара радіації досягла аж Великобританії, минуло вже три десятиліття. Однак страх перед тим, що вона досі стоїть за численними випадками захворювання на рак і смертями людей, так і не зник.

Про це сьогодні пише USA Today, нагадуючи, що 26 червня 1986 року одразу після вибуху 4-го енергоблоку ЧАЕС загинули 28 людей. Загальна ж кількість загиблих від раку після сильного опромінення сягнула 4 тисяч осіб. Ще 5 тисяч людей опинилися в групі, яка отримала меншу, але шкідливу дозу радіації. Про це свідчать дані МАГАТЕ і ВООЗ.

Водночас ці організації кажуть, що немає доказів підвищеної смертності і захворюваності серед 5 мільйонів людей, які досі живуть на забруднених територіях України, Білорусі і Росії. Деякі лікарі, вчені і медики, які живуть і працюють в цих країнах, наполягають, що через кількість загиблих через радіацію, яка потрапила в довкілля після аварії на Чорнобильській АЕС, може досягти мільйона осіб. Про це йшлося у дослідженні, опублікованому в журналі New York Academy of Sciences в 2011 році. Його автори зауважують, що дуже важко відділити хворих на рак через опромінення після Чорнобиля від тих, хто страждає від цієї хвороби з інших причин. Однак клінічні дані, отримані на місцях, приголомшують.

"Уряд в Україні говорить відкрито про факт, що він вважає проблему Чорнобиля в минулому, що кількість смерті з її вини вже остаточна і що після кожної річниці ситуація буде покращуватися. Ми постійно намагаємось показати владі, що насправді проблема нікуди не поділася", - сказала президент організації "Діти Чорнобиля" Людмила Закревська, давши, що досі після Чорнобиля тисячі дітей мають ослаблену імунну систему.

Однак не всі експерти вважають ситуацію настільки жахливою.

"Найбільша небезпека для здоров'я від Чорнобиля – це паніка і стрес, які спричиняють неточні репортажі в пресі. Ми постійно піддаємося впливу радіаційного опромінення без проблем за винятком тих випадків, коли воно дуже велике", - сказав біолог з Колорадського державного університету Майкл Фокс.

За його словами, "більша частина наукового співтовариства вважає, що Чорнобиль не такий страшний, як всі боялися". У свою чергу, білоруський вчений Юрій Бандажевський, який спеціалізується на впливі радіації на дітей, був кинутий за ґрати за критику системи охорони здоров'я Білорусі після аварії в Чорнобилі. Він каже, що в деяких регіонах України, де він зараз працює, зовсім немає здорових дітей. І захворюваність зростає серед усіх груп населення.

"Мені не подобається термін "низька доза опромінення", тому що її вигадали адвокати атомної енергетики. Якщо хоч якась кількість радіації потрапила в людське тіло, вона продовжує розпадатися там. Тому не існує ніяких "малих" доз", - сказав Бандажевський.

Читайте також: Україна отримає ще 87,5 млн євро на чорнобильські проекти

Інститут атомної енергетики у Вашингтоні, який лобіює такий вид енергії, переконує, що його дослідження "не виявило жодних доказів підвищення захворюваності на рак, скорочення народжуваності чи вроджених вад розвитку" з вини Чорнобильської аварії. У свою чергу, колишній радник з питань радіації в ВООЗ Кейт Баверсток, яка зараз працює в Університеті східної Фінляндії, переконана, що радіація з Чорнобиля ще вб'є від 30 тисяч до 60 тисяч людей.

"В Україні є вчені і лікарі, які не вважають, що ми бачимо всю картинку і наполягають на необхідності дослідження. Але таке не проводиться", - каже Баверсток, яка вивчає вплив радіації на здоров'я людей.

"Можливо нам доведеться змінити своє уявлення про біологію, щоб зрозуміти вплив", - додала вона.

В міністерстві охорони здоров'я України сказали, що в деяких частинах країни за межами зони відчуження зафіксований низький рівень присутності радіоактивних елементів, таких як цезій-137 і стронцій-90. Дані, які USA Today надали в міністерстві, свідчать, що 2 мільйони людей в Україні потребують медичний нагляд, догляд і підтримку через катастрофу 30-річної давнини. Серед них – 453,4 тисяч дітей.

В Білорусі, де 70% радіоактивних речовин з Чорнобиля осіли, майже не має даних щодо забруднення і захворювань у вільному доступі. А за критику політики влади у цьому питанні передбачена кримінальна відповідальність. Однак майже всі білоруси, з якими спілкувалися американські журналісти, сказали, що знають когось, хто постраждав від Чорнобильської катастрофи.

В Росії більшість даних щодо аварії на ЧАЕС досі засекречені. А в міністерстві охорони здоров'я кажуть, що понад 900 тисяч людей проходять щорічний медичний огляд через події 30 років тому. З них 240 тисяч – діти. При цьому в російському МОЗ запевняють, що ситуація зі станом здоров'я населення не погіршується через Чорнобиль.

Нагадаємо, що сьогодні виповнюється 30 років з трагічного дня аварії на Чорнобильській АЕС. Напередодні гендиректор ЧАЕС Ігор Грамоткін в інтерв'ю ZN.UA зазначив, що Чорнобильська зона може бути використана в якості бази для двох основних видів діяльності: поводження з радіоактивними матеріалами і розміщення об'єктів альтернативної енергетики.

Детальніше про стан справ на ЧАЕС читайте в інтерв'ю Олега Кильницького з гендиректором ЧАЕС Ігорем Грамоткіним "Поразка на Чорнобильській АЕС закінчилося, далі будемо тільки перемагати" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі