Бої під Авдіївкою: головне

Доповнено
Поділитися
Бої під Авдіївкою: головне Бойові дії в Авдіївці тривають © Facebook/Bogdan Taranin
Місто з населенням більш ніж 30 тисяч осіб опинилось на порозі гуманітарної катастрофи.

Ситуація в зоні АТО серйозно загострилася: противник з 29 січня веде масовані обстріли Авдіївки та її околиць, а підрозділи ЗСУ на позиціях біля даного населеного пункту відбили кілька спроб штурму. Обстріли Авдіївки з великокаліберної артилерії та РСЗВ вже призвели до серйозних руйнувань та жертв.

В результаті обстрілів вже загинули щонайменше 10 українських військовослужбовців, порушено тепло-, електро - і енергопостачання Авдіївки, призупинив роботу коксохімічний завод. У місті оголошено надзвичайний стан, в той час як влада розглядає можливість евакуації жителів населеного пункту.

Увечері 30 січня президент України Петро Порошенко перервав офіційний візит до Німеччини через загострення ситуації в АТО, доручивши дипломатам проінформувати РБ ООН та ОБСЄ про загрозу гуманітарної катастрофи в Авдіївці.

Що сталося?

У неділю, 29 січня, бойовики російсько-терористичних формувань здійснили спробу штурму позицій ВСУ в районі Авдіївки Донецької області. Українські бійці дали відсіч окупантам, змусивши їх відступити, а потім перейшли в контратаку, захопивши у супротивника нові позиції.

Тим не менш, на цьому загострення конфлікту не закінчилося: після зіткнення терористи відновили обстріли Авдіївки, Опитного, Кам'янки та Пісків, використовуючи міномети і танки.

Вранці 30 січня інтенсивність обстрілів, після нічного "затишшя", почала наростати. Прес-офіцер 72 ОМБР Олена Мокринчук повідомляла, що обстріли тривають по всій лінії ДАП, аж до Ясинуватської розв'язки. Обстріли тривали протягом всього дня.

Обстріли відновились і у вівторок, 31 січня: вранці терорристы обстріляли Авдіївку з реактивних систем залпового вогню БМ-21 "Град" та великокаліберної артилерії, що призвело до руйнувань у житлових кварталах і виникнення пожежі. За інформацією прес-служби 72 ОМБР, вогонь вівся з житлових кварталів Донецька. У бригаді стверджують, що ворог випустив по Авдіївці 4 повних пакети "Градів", тобто 160 ракет.

Вранці 31 січня в мережі оприлюднили відео, на якому імовірно відзнято застосування терористами реактивних систем залпового вогню БМ-21 "Град" в житлових кварталах Донецька при обстрілі Авдіївки.

За повідомленням голови Донецької ОВГА Павла Жебрівського, яке також підтвердили в 72 ОМБР, вранці 31 січня противник запропонував перемир'я, але вже через кілька хвилин перегруппировался і пішов у новий наступ, який успішно відбили сили АТО.

На сьогодні ситуація під Авдіївкою залишається напруженою. Протягом минулої доби обстріли населеного пункту не припинялися. У ніч на 1 лютого російсько-терористичні війська продовжили обстріли українських позицій у Авдіївки, використовуючи "Гради" та артилерію калібру 152 мм, а також здійснили ще одну провальну спробу штурму. Чергову атаку ворог здійснив близько сьомої ранку.

Опівдні 1 лютого глава Донецької ВГА Павло Жебрівський повідомив, що російська сторона в СЦКК нарешті надала письмові гарантії припинення вогню, і на місце розриву лінії електропередачі вийшли ремонтні бригади. Опинившись на місці, електрики та піротехніки ДСНС потрапили під вогонь бойовиків і не змогли дійти до місця обриву ЛЕП кілька сотень метрів. Увечері обстріли Авдіївки поновилися.

У ніч на третє лютого обстріли продовжилися. За інформацією 72 ОМБР, бойовики випустили кілька снарядів по місцях скупчення людей.

Згідно з даними поліції Донецької області, зараз місто як і раніше повністю знеструмлене, відсутнє водопостачання, а опалення ведеться в аварійному режимі. При цьому, вранці 3 лютого російська сторона в СЦКК знову надала письмові гарантії припинення вогню в районі пориву ЛЕП біля Авдіївки.

Втрати

Повідомлення про загиблих українських військовослужбовців почали надходити ще в неділю, 29 січня. Вранці 30 січня прес-служба 72 ОМБР повідомила, що в ході бою та подальших обстрілів напередодні загинули четверо і отримали поранення ще дев'ять українських військових.

У бригаді уточнили, що в зіткненні з бойовиками 29 січня загинули капітан Андрій Кизило, сержант Володимир Бальченко, солдат Дмитро Оверченко та сержант Володимир Крижанський.

Пізніше в штабі АТО повідомили, що в ході ранкових обстрілу 30 січня загинули ще двоє і отримали поранення п'ятеро українських бійців. Спікер Міноборони Олександр Мотузяник на брифінгу 30 січня підтвердив загибель п'яти та поранення 14 українських військовослужбовців.

Секретар РНБО Олександр Турчинов 31 січня повідомив, що у ході бойових дій в районі Авдіївки загинули семеро та отримали поранення 35 українських військовослужбовців. 1 лютого спікер Міноборони Олександр Мотузянік повідомив про загибель в АТО одного та поранення ще 18 бійців ЗСУ.

Згідно з офіційними даними штабу, станом на 3 лютого, з моменту ескалації збройного конфлікту на Донецькому напрямку загинули десять українських військовослужбовців, ще 66 були поранені. Згідно з даними поліції, з початку ескалації 29 січня і станом на ранок 3 лютого загинули троє і отримали поранення 9 місцевих жителів.

Увечері 3 лютого від обстрілу загинув співробітник ГСЧС, ще одного рятувальника важко поранено.

У той же час, за останніми даними ГУР Міноборони України, російсько-терористичні війська несуть вагомі бойові втрати. Станом на 31 січня в моргах лікарень Донецька знаходиться 42 тіла військовослужбовців 1 АК (Донецьк) ЗС РФ.

Читайте також: МЗС України просить країни-партнери посилити тиск на РФ через Авдіївку

Наслідки

Ескалація ситуації під Авдіївкою мала серйозні наслідки для її населення та економіки. Порушено теплове і енергопостачання Авдіївки, частково призупинив роботу коксохімічний завод.

В ніч на 31 січня в Авдіївці було оголошено надзвичайний стан. Голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський повідомив, що в місті створили обласний координаційний центр, в який увійшли керівники міста, силовики, рятувальники та представники підприємств.

У вівторок вранці через відсутність електропостачання в Авдіївці припинили обслуговування бюджетних рахунків.

За словами Жебрівського, ДСНС терміново перекидає до Авдіївки додаткові технічні засоби: потужні генератори, теплові пушки, великі намети, буржуйки, кухні, воду, продукти харчування. Координаційний центр працює над тим, щоб забезпечити на ранок доставку гарячого харчування для жителів.

У ДСНС вже відпрацювали питання евакуації близько 12 тисяч громадян у найближчі 10 населених пунктів (Краматорськ, Костянтинівка, Дружківка, Покровськ, Селидове, Горняк, Новгородське, Українськ, Бахмут, Слов'янськ). Для цього підготовлено та утримуються в готовності 80 автобусів, які одночасно можуть евакуювати до трьох тисяч осіб. Також евакуацію населення забезпечать два приміські електропоїзди, що можуть евакуювати до 1 тисячі 600 осіб за один рейс.

1 лютого в зруйнованій обстрілами Авдіївці почалася добровільна евакуація жителів. Переважна більшість тих, хто евакуюється з міста - діти. Напередодні з проханням про евакуацію до органів місцевої влади звернулося близько 200 батьків.

Однією з найбільш гострих проблем стала ситуація навколо Авдіївського Коксохімічного заводу, який був знеструмлений у понеділок ввечері. За словами директора підприємства Муси Магомедова, якщо Авдіївський коксохім зупиниться за такої низької температури (-20 градусів), завод перестане існувати. За його словами, зараз на заводі законсервовано два цехи, ще два цехи працюють на власній генерації електроенергії, якої вистачає, щоб обігрівати місто коксовим газом.

Вранці 1 лютого Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча змушене зупинив дві доменні печі з чотирьох, підскоки Авдіївський коксохім, що поставляє на підприємство кокс, зупинив виробництво. У той же час, директор АКХЗ заявив, що Авдіївський коксохім продовжить роботу, якщо його потужності не постраждають від обстрілів бойовиків.

Ситуація в Авдіївці ввечері 30 січня змусила президента України Петра Порошенка перервати свій офіційний візит до Німеччини. Президент також доручив дипломатам проінформувати РБ ООН та ОБСЄ про гуманітарну катастрофу, що складається на Сході України

На ситуацію в Авдееке вдень 30 січня встигла відреагувати федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка констатувала, що режиму тиші на Сході України сьогодні немає, а також висловила стурбованість загибеллю українських військовослужбовців.

Тим часом, жителі міста публікують у соцмережах світлини з наслідками масованих обстрілів.

За фактами обстрілів Авдіївки полиція відкрила вже більш ніж 50 кримінальних проваджень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі