Atlantic Council: Бюрократія душить Україну і рухає її до прірви

Поділитися
Atlantic Council: Бюрократія душить Україну і рухає її до прірви © finance.obozrevatel.com/
Автор вважає, що без перемоги над бюрократією, Україна може перетворитися в гігантську Молдову.

Зайдіть в новий блискучий центр паспортного обслуговування України на третьому поверсі старого київського торгового центру 1990-х років, і ви відчуєте, що потрапили в світ майбутнього України: яскраві вогні, цифрова система квитків та 60 стильно одягнених молодих чоловіків і жінок. Всі вони знаходяться там, щоб надати вам, громадянину України, новий біометричний паспорт, який дозволяє працювати, подорожувати і вчитися в Європейському союзі, пише колишній іноземний кореспондент газети The New York Times Джеймс Брук в блозі для Atlantic Council.

"Але коли ми з дружиною - два іноземця - підійшли до рецепції в лютому, все стало інакше. Ми викликали менеджера, гортали книги правил", - пише автор.

Подружній парі сказали, що їх свідоцтво про шлюб, яке вони уклали за кордоном, більше не діє в Україні незалежно від того, що вони були дійсні для надання виду на проживання в країні в 2016, 2017 і 2018 роках.

Шлюб Брук і його дружини зареєстрували в Міністерстві закордонних справ Таїланду, посольстві США в Бангкоку, перевели на українську мову, кілька разів завірили нотаріально, але тепер свідоцтво про шлюб має бути підтверджено посольством України в Бангкоку.

Брук додає, що в свою чергу, посольство України в Бангкоку постановило, що сертифікаційні марки МЗС Таїланду, яким більше 90 днів, не дійсні.

"У той час як Володимир Путін пропонує російські паспорти всім українцям, починаючи з тих, хто живе в окремих районах Донецької та Луганської областях, Україна рухається до демографічної прірви, перев'язаною бюрократичною тяганиною, яка душить бізнес, забороняє імміграцію і стимулює еміграцію", - підкреслює автор.

Біля офісу Брука в районі Золотих Воріт є дві нотаріальні контори і три англійські школи. Нотаріуси - помилковий легалізм в країні, де судові рішення приймаються за найвищими ставками. Англійські школи пропонують можливість вирватися.

За одне покоління з моменту здобуття незалежності в 1991 році населення України скоротилося на 23% - з 52 мільйонів до 40 мільйонів. Для політичних еліт часів незалежності це погана оцінка.

Без подолання бюрократичних процедур, Україна стане великою Молдовою - країною-спальнею для робітників-мігрантів, які будують економіку Східної Європи, що розвивається. Автор продовжує, що в той час як українські бюрократи, як зазвичай, чіпляються за бізнес, Польща пропонує безкоштовний мобільний роумінг для українців, польські міста продають квитки на транспорт українською мовою, а польські фермери пропонують сезонні робочі місця з веселими сторінками в Facebook, такими як: "Обирай полуниці до Польщі!", Українці можуть легко заробити в чотири рази більше, в сусідній Польщі. І вони заробляють.

Ще більш зловісним для України 2020-х років є те, що бундестаг Німеччини готує закон про лібералізацію праці, покликаний задовольнити зростаючий дефіцит робочої сили, дозволяючи українцям працювати у Німеччині за короткостроковими контрактами.

У Києві німець-соціолог Андреас Умланд і його колега з Нюрнберга Андрій Новак роблять надзвичайно розумну пропозицію: зламати ситуацію. Завдяки низькій вартості життя в Україні, якісній приватній системі охорони здоров'я та близькості до ЄС, Україна може залучити європейських пенсіонерів, щоб переїхати сюди. Вони будуть витрачати свої пенсії на ресторани і орендувати деякі з 60 000 порожніх квартир в Києві. Вони могли б викладати свої рідні мови. Їх присутність допоможе інтегрувати Україну в ЄС і залучити іноземні інвестиції.

Коста-Ріка робить пенсіонерів опорою своєї економіки, залучаючи 50 тисяч американських пенсіонерів, зазначає Брук.

Але через шість місяців після того, як Умланд зробив таку пропозицію, відповіддю досі залишається мовчання.

Голосно оприлюднені імміграційні "реформи" пізнього періоду Порошенка виявилися мертвими буквами. Близько вісімнадцяти місяців тому нові закони дали візи і дозволи на роботу випускникам "100 кращих університетів світу". Примітно, що це не допомогло випускнику Єльського університету – автору тексту Бруку. І це не стосується журналістів.

Друга міра була оголошена кілька місяців тому - звільнення іноземців від необхідності виїжджати з країни, щоб продовжити візи. Це не спрацювало для одного американського адвоката, який минулого місяця повинен був виїхати в Польщу для цього. Дійсно, якщо сивочолий партнер київської юридичної фірми не може зробити це правильно, можливо, прийшов час, нарешті, відкинути рефрен "звинувачувати жертву".

"У моєму випадку я навчався у Франції, Колумбії і Бразилії. Я працював у Швейцарії, Бразилії, Кот-Д'івуарі, Канаді, Японії, Росії та Україні. Я відвідав 100 країн, включаючи Північну Корею. Ніколи я не стикався з ситуацією в країні, яка оголосила раніше прийнятий документ "недійсним" або оголосила, що термін дії офіційної печатки іншої країни "минув", - пише автор.

Брук розписав, як зараз йдуть справи з його бажанням продовжити термін річного проживання в Україні:

Після 93 електронних листів в Таїланд і поїздки в Бангкок я отримав свідоцтво про шлюб повторно підтверджене посольством України. Це обійшлося мені в 2000 доларів: оплата авіаквитків, готелів і послуг тайського адвоката.

Після приблизно 200 листів я одержав тимчасовий дозвіл на проживання. Моя дружина повинна отримати його наступного тижня. Це нам коштувало 1000 доларів за дванадцять унікальних процедур, виконаних протягом чотирьох місяців.

У відповідь українці могли б призвести 41% випадків відмови у видачі віз посольством США в Києві. Імміграційна система США, безсумнівно, недружелюбна, бюрократична, і часто дисфункціональна. Але, повірте, різниця в тому, що половина планети хоче переїхати до Сполучених Штатів.

Незабаром після того, як обраний президент Володимир Зеленський вступить на посаду, він може піти по шляху найменшого опору. Або він може радикально закінчити бюрократичну тяганину, відкрити Україні свіжу кров, нові ідеї та зарубіжний досвід.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі