Адвокат "Небесної сотні" розповіла, кого повинен захищати правоохоронець

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Адвокат "Небесної сотні" розповіла, кого повинен захищати правоохоронець
DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть для інших.

Євгенія Закревська, адвокат "Небесної сотні", в своєму інтерв'ю згадує про події Революції Гідності, позначає причини, що зумовили такий масовий протест, а також розставляє свої акценти в розслідуванні розстрілів на Майдані 18-20 лютого 2014 року.

"За законом правоохоронець захищає права людини. А не державу чи владу. І кожен елемент правоохоронної системи - це запобіжник, - говорить Закревська. - Що потрібно для того, щоб студент, який був уночі 30 листопада на Майдані, який нічого поганого не зробив, опинився побитим у лікарні, а потім і на лаві підсудних? Очевидно, потрібні якісь дії конкретних людей, які й перемістили студента з однієї точки в іншу".

У цьому ланцюжку адвокат називає чотири основних ланки і каже про вибір.

"Беркутівець": або бити як всі, отримавши наказ зачистити Майдан, або запитати командира, навіщо. А потім дотримуватися інструкції, - продовжує адвокат. - Не бити по голові, по руках, у пах. Не бити жінок, старих. І таких "не" насправді досить багато. Далі, якщо ти когось усе-таки вдарив і заподіяв шкоду, то ти знаходиш лікаря і "швидку". Потім пишеш про це рапорт, пояснюючи причини застосування спецзаходів і заподіяння шкоди в конкретній ситуації. Тобто виконуєш свої прямі обов'язки і закон.

Слідчий. Він бачить побиту людину. Бачить рапорт "беркутівця". І, так, можливо, в нього вже є заява "тітушки". Мета нормального, чесного слідчого: викликати "швидку", забезпечити адвоката, а головне - розібратися в ситуації і зрозуміти, чи є в нього підстави для підозри, чи є підстави подати клопотання про тримання під вартою. І тут не треба бути якимось героєм, іти проти системи... треба просто виконати свої прямі обов'язки. І наш студент не потрапить у СІЗО.

Наступна ланка ланцюжка - прокурор. Особа, в якої перед міліцейським начальством немає жодних зобов'язань процесуального або трудового характеру. Він бачить перед собою зліплене лівою ногою повідомлення про підозру. І якщо він просто професійно виконує свою функцію, навіть на цьому, третьому етапі, нехай уже побитий "Беркутом" і принижений слідчим студент усе-таки може бути відпущений додому або в лікарню.

Суддя. Бачить, вивчає, перевіряє, аналізує. І теж може сказати "ні". І в нас були такі приклади. Важко тепер сказати, чи були такі слідчі й прокурори. Цілком можливо. Але їхня діяльність не публічна. А судді точно були. І вони розривали цей ланцюжок".

"Тобто, треба стартувати з 30 листопада, - продовжує Закревська. - І тоді правоохоронцеві не треба вибирати на чиєму він боці. За кого він - за протестувальників чи за владу. Питання вибору взагалі не стоїть. Треба було з самого початку просто виконувати свою роботу. "Беркутівцю", слідчому, прокурору й судді. Продовження Майдану в такій радикальній формі не було б.

Та раз цього не сталося, то вони всі разом - сотні "беркутівців", слідчих, прокурорів і суддів прийшли до тієї точки. Коли ніби треба вибирати, за кого ти. Але 18 й 20 лютого не вирвано з контексту, "Беркут" не з Марса туди прилетів. У цю точку правоохоронців не поставили, як олов'яних солдатиків. Вони самі туди прийшли. Вони її створили. Коли три місяці поспіль методично порушували закон".

"Тепер зрозуміло, чому не можна сказати, що винен тільки той, хто придумав операцію й віддав наказ? - ставить питання адвокат. - Є ще чотири ланки, які забезпечили виконання злочинного наказу. Але ж ці ланки не просто так придумали. І зовсім не для цього. Це все насправді - запобіжники. Не карателі".

"У нас насправді повністю спотворено уявлення про функції правоохоронної системи. Вона в нас захищає не права людини (хоча назва системи говорить саме про це) і навіть не державу. Вона захищає конкретних осіб, які при владі. Або тих, хто цю владу контролює, спонсорує тощо" - завершила Закревська.

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, і спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами – російською і українською.

Повну версію інтерв'ю дивіться тут.

Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі