Ставлення до Сталіна в Україні: 16% вважають його хорошим - Україна - dt.ua

72% українців вважають Сталіна "жорстоким, нелюдським тираном"

11 липня, 13:56 Роздрукувати

В Росії навпаки 70% ставляться до нього позитивно.  

© ТАСС

Серед українців в цілому переважає негативне ставлення до Сталіна – 40% ставиться до нього з ворожістю, страхом чи ненавистю, ще 25% ставиться байдуже, а 16% сприймають його позитивно, з повагою, симпатією чи захопленням. Такі дані соціологічного опитування опублікував Київський міжнародний інститут соціології.

"Мудрим керівником" вважають Сталіна 31% населення, хоча 47% з цим не згодні, однак 72% згодні з тим, що "Сталiн - жорстокий, нелюдський тиран, винний у знищенні мільйонів безневинних людей". 61% населення зазначили, що НЕ вважають, що "наш народ ніколи не зможе обійтися без керівника такого типу, як Сталін, що прийде і наведе порядок". Три чверті опитаних вказали, що НЕ хотіли б жити та працювати при такому керівнику країни, як Сталін.

Порівняно з 2012 роком, у 2016-му позитивне ставлення до Сталіна знизилося, і цей спад характерний для 2018-2019 років. Емоційний спектр у ставленні українців до Сталіна тяжіє до негативного полюсу – 40% респондентів визначили своє ставлення до нього як "страх", чи "ворожість, роздратування", або "відраза, ненависть". Натомість найбільше повагу до керівника СРСР виявляють представники старшого покоління, зокрема серед респондентів 70 років і старше таких близько 20%.

Щодо твердження про те, що "Сталін був великим вождем", то серед населення немає визначеної одностайності : відносна більшість (38%) не згодні з таким судженням, 29% не можуть визначитись, а чверть опитаних згодні з цим твердженням.

72% українців згодні, що Сталін був "жорстоким, нелюдським тираном", і в західному та східному регіоні так вважають 80%. Позитивнішим ставленням до Сталіна за емоційним спектром суттєво вирізняється Південний регіон: 23% респондентів цього регіону висловили позитивні емоції щодо Сталіна, 28% - негативні (тоді як в інших регіонах негативні емоції висловлювали 40-50% респондентів). І якщо на Півдні з відразою, ненавистю ставляться до Сталіна 6%, то на Заході – близько 28%.

Водночас українці ставляться до Сталіна набагато гірше, ніж росіяни, і ця тенденція закріплюється. Якщо наразі серед українців 16% позитивно ставляться до Сталіна, то серед росіян – половина 52%, а 70% взагалі вважають, що він зіграв позитивну роль у історії їхньої країни. При цьому частки респондентів, налаштованих до вождя нейтрально, практично ідентичні в обох країнах.

Київський міжнародний інститут соціології провів всеукраїнське опитування громадської думки з 24 травня по 7 червня. Методом особистого інтерв'ю опитано 2021 респондента у 110 населених пунктах усіх областей України. Статистична похибка вибірки не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.

Читайте також: Генсек НАТО поставив ІДІЛ в один ряд із Гітлером і Сталіним

Зазначимо, що репресії часів правління Сталіна торкнулись багатьох народів тодішнього СРСРС. Зокрема в Україні від голоду померли декілька мільйонів людей, ще декілька мільйонів загинуло внаслідок розстрілів та чисток. Також під репресії потрапив кримськотатарський народ, який був повністю депортований із Кримського півострова в країни середньої Азії.

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >