30 вересня в Україні в одинадцятий раз відзначають День усиновлення - Україна - dt.ua

30 вересня в Україні в одинадцятий раз відзначають День усиновлення

28 вересня, 2019, 16:22 Роздрукувати

90% з більш ніж 100 тис. дітей, які перебувають в інтернатних установах, не мають статусу позбавлених батьківського піклування, що дозволяє їх усиновити.

© franyk.city

В Україні 30 тисяч усиновлених дітей, які зараз ще не досягли повноліття. Ще 13 тисяч дітей виховуються в прийомних сім'ях та ДБСТ. Понад 50 тисяч сиріт і позбавлених батьківського піклування в сім'ях опікунів. Так що свято, що наближається, стосується майже 100 тисяч дітей та близько 170 тисяч дорослих, що їх опікують. Останніми роками влаштування дітей-сиріт і позбавлених батьківської опіки як на усиновлення, так і в альтернативні форми сімейного виховання — прийомні сім'ї й ДБСТ — неухильно  скорочувалося. Цифри нинішнього року навряд чи істотно  відрізнятимуться від показників  минулого:  близько 1350 національних усиновлень і близько 350 — міжнародних. 

Про це в статті для DT.UA пише Алла Котляр. За її словами, проблеми – все ті ж:

"1. 90% із понад 100 тис. дітей, які перебувають в інтернатних закладах, не мають статусу позбавлених батьківської опіки, що дозволяло б їх усиновити. Справи про позбавлення батьківських прав суди розглядають за залишковим принципом. Служби у справах дітей не завжди сумлінно ставляться до своїх обов'язків, а часто — беруть участь у корупційних схемах, як у національних, так і в міжнародних усиновленнях, що важко підтвердити документально, оскільки усиновителі бояться про це заявляти;

2. Недосконалість баз дітей, які підлягають усиновленню;

3. Незацікавленість інтернатів віддавати дітей зі страху втратити фінансування. Років два тому було гучно оголошено деінституалізацію. Однак результатів цієї реформи суспільству досі ніхто не пред'явив;

4. Тема зникла з інформаційного поля. В нього потрапляють переважно негативні історії. Їх багато. Інформаційні кампанії, які б розповідали про цінність родини, важливість усиновлення, пріоритети сімейного влаштування і про гучно заявлену реформу деінституалізації, не проводяться. А підтримка державою таких сімей слабшає;

5. Дедалі частіше простежуються спроби витіснити таку форму сімейного виховання, як ДБСТ, щодо якої в громадській думці поступово формується негатив. Однак якісної альтернативи не пропонують;

6. Непродуманість змін, що приймаються постановами Кабміну;

7. Очікування кандидатів в усиновителі серйозно розбігаються з тим, яку дитину вони можуть усиновити насправді. Програми їх підготовки немає. Як і подальшого професійного супроводу, зокрема тому, що в Україні законодавчо все ще діє таємниця усиновлення".

Автор зазначає, що постанова Кабміну №603 від 10.07.2019 р. до пакета документів від кандидатів в усиновителі додає довідку про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт і позбавлених батьківської опіки — "з рекомендаціями щодо кількості, віку та стану здоров'я дітей, яких може усиновити заявник, за формою, затвердженою Мінсоцполітики". Така довідка не потрібна,   якщо дитину бажають усиновити її родичі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки або батьки-вихователі. 

"Начебто  треба  радіти, — нарешті процес усиновлення стане більш якісним. Насправді непродумані зміни заводять сферу в безвихідь ще більше. Згідно з інформацією на офіційному сайті ВР, постанова Кабміну №603 має набути чинності 20.10.2019 р. Але на даний момент системи навчання кандидатів в усиновителі не створено, — немає ні програми, ні підготовлених кадрів. Грошей на це в бюджет не закладено. Проводити навчання  мають  обласні ЦСМи (центри соціалізації молоді), але в багатьох регіонах їх просто немає. Та й згадані рекомендації щодо  кількості, віку та стану здоров'я дітей, яких може всиновити заявник, містять корупційну складову. Можна припустити, що деякі батьки просто купуватимуть потрібні їм рекомендації", — підкреслює оглядач.

Детальніше про проблеми з усиновленням дітей читайте у статті Алли Котляр "День усиновлення" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1287, 21 березня-27 березня Архів номерів | Зміст номеру < >