Новини науки - Знайдений новий спосіб редагування геному людини - Технології - dt.ua

Знайдено новий спосіб редагування геному людини

28 вересня, 2015, 12:04 Роздрукувати

Новий спосіб дозволяє досягти більш точних результатів редагування.

Знайдено новий спосіб редагування геному людини

Група вчених із США і Нідерландів відкрила новий білок CRISPR-Cpf1, здатний редагувати геном людських клітин. Дослідники виділили його з бактерій Acidaminococcus і Lachnospiraceae.

Cpf1 працює подібно CRISPR/Cas9, який на даний момент застосовується в експериментах з редагування ДНК, але має ряд переваг. Першим з них є те, що для розрізання ДНК Cpf1 необхідно приєднати лише одну молекули РНК (на відміну від Cas9, якому потрібно дві). Також Cpf1 менший за Cas9, що полегшує його доставку в клітини. Крім того, новий білок розрізає ДНК інакше, ніж Cas9, який розрізає обидві нитки ДНК в одному місці, залишаючи тупі кінця, які часто піддаються мутації. Білок Cpf1 робить розріз зі зміщенням. Ця властивість, на думку вчених, дозволить більш точно та ефективно інтегрувати частину ДНК.

Читайте також: Великобританія схвалила створення ембріонів з ДНК трьох осіб

Cpf1 ріже далеко від ділянки розпізнавання, що дозволить повторно редагувати ген у разі появи мутації з боку розрізу.

За словами авторів дослідження, незвичайні властивості Cpf1 і більш точне редагування відкривають нові застосування для технології. Як і у випадку з Cas9, автори планують поділитися системою Cpf1 з різними групами вчених по всьому світу (дослідники віддали більше 23 тисяч зразків Cas9 в різні лабораторії з метою прискорення досліджень з редагування геному).

CRISPR-послідовності вперше були відкриті в 1987 році, їх біологічна функція описана в 2010-2011, а застосування системи CRISPR-Cas9 для редагування геному ссавців вперше описано у 2013 році незалежно Джорджем Черчем і Фен Чжаном, останній з яких є одним з авторів нової роботи.

Раніше повідомлялося про те, що китайським генетикам вперше в історії вдалося видозмінити геном ембріона людини. Для роботи була задіяна система редагування геному CRISPR/Cas9. З її допомогою з ДНК був видалений мутантний ген HBB, що є причиною бета-таласемії, важкого генетичного захворювання крові, що викликає масу вкрай неприємних наслідків: деформацію черепа і кісток, розумову відсталість і ряд інших проблем.

За матеріалами: N+1 /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №43-44, 16 листопада-22 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >