Встановлено причини загадкової космічної катастрофи, що сталася ще в середні століття - Технології - dt.ua

Встановлено причини загадкової космічної катастрофи, що сталася ще в середні століття

22 січня, 2013, 16:35 Роздрукувати

Невидимий оку величезний викид енергії був поглинений атмосферою, але залишив сліди у вигляді ізотопів берилію і вуглецю. На думку вчених із Німеччини, джерелом спалаху енергії могло стати зіткнення чорних дір, нейтронних зірок або білих карликів.

На відстані 3-12 тис. світлових років від Землі в межах нашої Галактики сталося зіткнення великих космічних об'єктів, яке супроводжувалося потужним викидом енергії, здатним вивести з ладу всі космічні апарати на орбіті нашої планети.

Людям пощастило, тому що випромінювання, викинуте в космос в результаті цієї катастрофи, досягло Землі в середні століття. Тоді, коли людство ще не літало в космос і навіть не здогадувалося про подію. Невидима оку енергія спалаху була поглинена атмосферою, але залишила сліди у вигляді ізотопів берилію і вуглецю.

Саме так вважають німецькі вчені, які у своїй статті в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, спробували пояснити походження явища, відкритого в 2012 році.

Про загадковий спалах стало відомо, після того як в антарктичній кризі виявили надзвичайно багато радіоактивного берилію-10, що утворюється в атмосфері під впливом космічного випромінювання, а дослідники з Країни сонця, що сходить, зіткнулися з підвищеним вмістом вуглецю-14 в японських криптомеріях (Cryptomeria japonica) з острова Якусіма.

Вказаний ізотоп вуглецю утворюється з азоту-14 під впливом гамма-випромінювання, натякаючи таким чином на те, що потужний сплеск колись досяг не тільки атмосфери, але і землі.

У 2012 році завдяки пильності студента зі США вдалося знайти згадування загадкового космічного явища в "Англосаксонських хроніках". Вчені подивилися на річні кільця дерев і визначили час космічної події - 774-775 роки нашої ери.

Джерело випромінювання все ж залишалося загадкою для дослідників. Сонячний спалах такої потужності випалив би озоновий шар планети. Можна було б припустити, що стався вибух наднової, але для цієї версії не вистачало доказів, бо повинні були залишитися сліди впливу інших видів випромінювання - рентгенівського і радіовипромінювання.

На думку вчених з Німеччини, джерелом цього величезного викиду енергії могло стати зіткнення чорних дір, нейтронних зірок або білих карликів. Катастрофа або, навпаки, гармонійне злиття, цей процес займає всього кілька секунд, але звільняє колосальну кількість випромінювання.

"Ми подивилися спектр коротких гамма-сплесків, щоб оцінити, наскільки це буде відповідати формуванню вуглецю-14 і берилію-10, і виявилося, що відповідає", - говорить професор Ральф Нойхаузер (Ralph Neuhauser) з астрофізичного інституту і обсерваторії Єнського університету.

За словами дослідника, подібні гамма-сплески - вкрай рідкісне явище. Сучасні спостереження глибокого космосу свідчать про те, що вони відбуваються у Галактиці за різними оцінками один раз на 10 тисяч-1 мільйон років. !zn

Читайте також:

Учені зареєстрували викид квазара потужністю у 100 галактик

Астрономи виявили за межами Сонячної системи планету, яка в 13 разів перевершує за масою Юпітер (ФОТО)

Телескоп зафіксував спалах від чорної діри у центрі нашої галактики (ФОТО)

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Останній Перший Популярні Усього коментарів: 1
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >