Вчені вперше виявили осередки грануляції за межами Сонячної системи

Поділитися
Вчені вперше виявили осередки грануляції за межами Сонячної системи Зірка у 350 разів більша за Сонце © eso.org
Астрономам вдалося виміряти гранули на поверхні зірки π1 Журавля.

Вчені за допомогою Дуже великого телескопа вперше виконали прямі спостереження структури грануляції на поверхні зірки за межами Сонячної системи - π1 Журавля, червоного гіганта, котрий закінчив свій життєвий цикл, повідомляє Європейська південна обсерваторія.

У 530 світлових роках від Землі в сузір'ї Журавля знаходиться зірка π1 Gruis – холодний червоний гігант. Маса її приблизно така ж, як у Сонця, але вона в 350 разів більша за розмірами і в кілька тисяч разів яскравіша. Приблизно через п'ять мільярдів років Сонце теж збільшиться в розмірах і перетвориться на такого ж червоного гіганта.

Нові дослідження дозволили визначити, що на поверхні червоного гіганта знаходиться всього кілька конвективних осередків, або гранул, кожна з яких має поперечник близько 120 мільйонів кілометрів - приблизно чверть діаметра зірки. Одна така гранула зайняла б весь простір від Сонця до Венери.

Перша стадія програми термоядерного синтезу старої зірки π1 Журавля закінчилася давним-давно, коли в її надрах вигорів весь водень. По мірі того, як слабшала енергія, що виділяється, зірка стискалася, а це в свою чергу призвело до її розігріву до температури вище 100 мільйонів градусів. Тоді почалася наступна фаза її еволюції: тепер з гелію синтезувалися більш важкі атоми, такі як вуглець і кисень. Дуже гаряче ядро зірки стало роздмухувати її зовнішні шари, поки зірка не стала в сотні разів більшою, ніж була спочатку. Тепер вона перетворилася на змінного червоного гіганта. Роздивитися деталі поверхні такої зірки досі нікому ще не вдавалося.

Зірки з масою більше восьми сонячних закінчують свій життєвий цикл вибухом наднової, а менш масивні, такі, як π1 Журавля, поступово скидають свої зовнішні оболонки, що утворюють планетарні туманності. І дійсно, при більш ранніх дослідженнях π1 Gru на відстані в 0.9 світлових років від неї була знайдена оболонка, мабуть, скинута близько 20 тисяч років тому.

Раніше астрономи помітили, що невелика галактика, розташована в групі Скульптор, поступово руйнується гравітаційним впливом гігантської галактики, розташованої по сусідству з нею. Виявлена галактика належить до типу карликових сфероїдальних галактик, але, на відміну від інших подібних галактик, вона має витягнуту форму, спрямовану в бік NGC 253. Така форма галактики може вказувати на те, що на неї діє гравітаційний вплив більшої галактики, який сильніше діє на ближній бік.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі