Вчені вперше роздивилися протилежну сторону Чумацького Шляху

Поділитися
Вчені вперше роздивилися протилежну сторону Чумацького Шляху Астрономи отримали радіосигнал з "темної сторони" Чумацького Шляху © New Scientist
Зворотний бік галактики довгий час був недоступний для вчених.

Астрономам вперше вдалося знайти радіосигнал з протилежної сторони Чумацького Шляху, яка довгий час була прихована яскравим і щільним центром галактики і була недоступна для вчених. Про свої спостереження дослідники повідомили в журналі Science.

Діаметр Чумацького Шляху складає близько 100 тисяч світлових років. Центральне потовщення – балдж – приблизно втричі товще, тут знаходиться активне ядро. Передбачається, що там, серед щільної, активно випромінюючої маси зірок, газу й пилу ховається надмасивна чорна діра масою до 10 тисяч сонячних. Від нього до периферії розходяться спіральні рукави, на периферії одного з них ми і живемо.

Для спостерігача із Землі галактика доступна з ребра, її протилежна сторона екранована яскравим і щільним ядром, тому уявлення про "темну сторону" Чумацького Шляху будуються на припущенні, що вона не повинна сильно відрізнятися від видимої. Тепер же дослідникам вперше вдалося отримати сигнал звідти.

Хмари молекулярного газу, розпечені близькістю гарячих зірок, можуть створювати вузькі і потужні радіохвильові джети, яким іноді вдається "пробитися" крізь щільний туман центру Галактики. Спостереження за ними і дозволили астрономам роздивитися протилежну сторону Чумацького Шляху – дальній кінець рукава Центавра. Вважається, що разом з протилежними йому великим рукавом Персея він утворює пару основних рукавів Галактики, що починаються прямо від її центрального бару. Сонце знаходиться в другорядному рукаві Оріона поблизу Персея, напроти рукава Центавра.

Для локалізації джерел радіохвильових джетів у протилежній стороні Галактики вчені використовували паралакс, різницю у видимому положенні при спостереженні з двох різних точок. Подібно до того як палець витягнутої руки "зміщується", якщо дивитися на нього то правим, то лівим оком, так і далекі астрономічні джерела виглядають трохи інакше по мірі руху Землі по орбіті навколо Сонця. Тому спостереження проводилися протягом року, та величина зміщення сигналів дозволила обчислити положення їхні джерела.

Це зміщення, за словами авторів, склало всього 50 кутових секунд: "менше, ніж відбиток ноги Ніла Армстронга на Місяці, якщо дивитися на нього з Землі". Однак з урахуванням величезних відстаней воно відповідало 65 тисяч світлових років, вказавши на розташоване там, з "невидимої" сторони Чумацького Шляху, джерело сигналу. І це лише перша ластівка: освоївши новий метод, вчені збираються скласти першу, поки ще приблизну карту далекої сторони Галактики. За їхніми оцінками, на цю роботу буде потрібно не більше 10 років.

Раніше вчені встановили, що сліди на диску Чумацького Шляху з'явилися в результаті зіткнення з іншою галактикою. На думку дослідників, галактика пройшла крізь Чумацький Шлях близько 500 мільйонів років тому, і зараз знаходиться на відстані 300 тисяч світлових років від нашої галактики, продовжуючи віддалятися зі швидкістю близько 200 кілометрів на секунду.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі