Вчені виявили викопну ящірку з чотирма очима

Поділитися
Вчені виявили викопну ящірку з чотирма очима Додаткова пара очей розташовувалася біля основи черепа ящірки
Ящірка жила на Землі 49 мільйонів років тому.

Вчені відновили будову черепа викопних ящірок, чиї останки були виявлені ще в 1871 році, і знайшли у них тім'яну пару очей, розташовану в основі черепа, повідомляє Naked science.

Як відзначають дослідники, досі науці не було відомо про ящірок з двома парами тім'яних очей. Подібні очі зустрічаються також у деяких безщелепних, риб і земноводних. Цей орган зберігає світлочутливість, але його не використовують для зору, а як залози внутрішньої секреції. Влаштовані вони простіше, ніж нормальні очі: з ними не пов'язані м'язи, вони позбавлені райдужної оболонки, хоча сітківка і щось на зразок кришталика є. Часто ці "додаткові" очі є у дитинчат, але з віком вони редукуються.

Імовірно, третє око було у предків сучасних птахів і ссавців, але редуцировалося і залишився виключно у ящірок. Є й інша теорія - про те, що у хребетних третє око розвивалося з епіфіза, а тільки у ящірок - з парапінеального органу. Четверте око палеогенової ящірки S. ensidens є доказом того, що тім'яні очі у ящірок і всіх інших хребетних мають різне походження.

Функція тім'яних очей багато в чому залишається незрозумілою. У риб вони, швидше за все, беруть участь у регулюванні добових ритмів, змінюючи концентрацію мелатоніну в організмі в залежності від освітлення. Однак в інших хребетних цю функцію виконують неокоподібні органи. Можливо, тім'яні очі допомагають своїм власникам орієнтуватися в просторі по магнітному полю або регулювати температуру тіла, але поки що це тільки припущення.

Раніше повідомлялося про те, що вчені представили нову версію загибелі динозаврів. На думку вчених, падіння астероїда на мексиканському півострові Юкатан спричинило масштабні виверження вулканів на території сучасної Індії. Значна кількість вуглекислоти і сірководню в результаті даних вивержень потрапили в атмосферу і світовий океан, що призвело до справді глобальної катастрофи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі