Вчені виявили сліди перших сапієнсів Європи

Поділитися
Вчені виявили сліди перших сапієнсів Європи Останки сапієнсів знайшли в печері Бачо-Кіро © Naked Science
Дослідникам також вдалося знайти прикраси та інструменти того часу.

Вчені з Болгарії, Франції та Німеччини знайшли в печері Бачо-Кіро в Болгарії зуб і шість фрагментів кісток, які належать Homo sapiens. За словами вчених, це найдавніші відомі останки сапієнсів на території Європи, повідомляє Naked science.

У 1970-х роках в Греції були знайдені останки, що датуються віком понад 200 тисяч років. Вони можуть виявитися найдавнішими рештками представників нашого виду за межами Африки, але їхня приналежність до Homo sapiens оспорюється. Ці кістки відносяться до першої, невдалої спроби сапієнсів закріпитися в Євразії.

Справжнє "пришестя" відбулося 50-70 тисяч років тому. Воно завершилося зникненням неандертальців та інших споріднених видів. До цієї епохи належить і нова знахідка з печери Бачо-Кіро.

За зовнішнім виглядом ідентифікувати знайдені останки вчені не змогли. Але дослідникам вдалося виділити частково збережені молекули колагену і мітохондріальних ДНК (мтДНК). Їхній аналіз показав, що останки точно належали представникам нашого виду.

Вчені також опублікували окрему статтю, присвячену датуванню останків. Вона була проведена радіоізотопним методом, а також за мтДНК і вказала на вік між 46 тисячами і 44 тисячами років. До цього часу належать і окремі кам'яні та кістяні артефакти, уламки яких були знайдені по сусідству з кістками.

Вченим вдалося знайти понад 11 тисяч фрагментів, які належали представникам 23 видів тварин, включаючи оленів, зубрів, ведмедів і кіз. На деяких з них збереглися сліди вживання в їжу, а на інших – надання форми для одержання інструментів або прикрас.

Технологія їхнього виготовлення вказує на короткий (за мірками кам'яної доби) період, під час якого люди вже закріпилися в Європі, але ще не перейшли до властивої місцевим пізнього палеоліту оріньякської культури, яка стала поширюватися по континенту починаючи приблизно з 44 тисяч років тому. Кам'яні інструменти і прикраси із зубів печерного ведмедя, знайдені в Бачо-Кіро, швидше нагадують предмети, зроблені неандертальцями.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Учені запідозрили неандертальців в умінні прясти

Раніше вчені з Ексетерського університету заявили про те, що засвоєння алкоголю організмом могло допомогти вижити предкам людини і вберегло їх від вимирання. Ця здатність дозволяла людиноподібним мавпам є фрукти, які довгий час пролежали на землі і почали виділяти етиловий спирт.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі