Новини науки - Вчені створили працюючу мікрогармату з діаметром ствола п'ять мікрометрів - Технології - dt.ua

Вчені створили працюючу мікрогармату з діаметром ствола п'ять мікрометрів

29 грудня, 2015, 03:49 Роздрукувати

Мікрогармата здатна стріляти "ядрами" з лікарськими препаратами, які при попаданні в організм будуть діяти направлено тільки на уражені тканини.

Діаметр «ядер» — один мікрометр © ACS Nano

Хіміки зі США, Мексики та Іспанії створила мікроскопічну гармату, яка здатна стріляти мікронними "ядрами" під дією ультразвукових імпульсів. Діаметр зовнішнього отвору конічного мікрознаряддя становить п'ять мікрометрів, діаметр "ядер" — один мікрометр.

Вчені використовували для виготовлення гармати методи електрохімічного осадження. В якості основи дослідники взяли полікарбонатну мембрану, яка містить конічні пори діаметром п'ять мікрометрів. Мембрану помістили в суспензію оксиду графена, потім використовували в якості негативного електрода: частинки оксиду графена відновлювалися в порах на мембрані до вуглецю. Після чого точно таким же чином осаджувався тонкий шар золота — в результаті хіміки отримали заготовки микропушек, які розташовані в мембрані.

Збірка і використання мікрогармати

Зображення: Fernando Soto et al. / ACS Nano, 2015

На наступній стадії експерименту вчені заряджали гармати "ядрами". З цією метою хіміки синтезували гель, який містить частинки з оксиду кремнію і краплі перфторнонана — фторованого вуглеводню. Основою для гелю був звичайний желатин.

Роль пороху грали краплі перфторнонану. Після вивільнення мікрогармат з мембрани, дослідники опромінювали їх коротким (10 мілісекунд) сфокусованим імпульсом ультразвукового випромінювання, що приводить до випаровування і різкого розширення фтороуглеводорода в стовбурі гармати. В результаті цього "ядра" вилітали з гармат зі швидкістю понад 40 м/с, що всього в 8 разів менше, ніж у пістолета Макарова.

Зовнішній вигляд мікрогармати, різні ступені "зарядженості" (ліворуч), наслідки пострілу (праворуч)

Зображення: Fernando Soto et al. / ACS Nano, 2015

Як кажуть самі хіміки, натхненням для їхнього дослідження послужила концепція "чарівної кулі" — мікро - або наночастинки, яка здатна при попаданні в організм направлено діяти лише на уражені тканини. "Ядра" можуть нести на собі різні лікарські препарати і в буквальному сенсі виконувати роль "чарівних куль".

Читайте також: У надрах суперземель можуть бути знайдені заборонені сполуки – вчені

Раніше дослідники з Європейського центру ядерних досліджень (CERN) за допомогою Великого адронного коллайдера (ВАК) вперше виявили пентакварк, частинку, яка складається з чотирьох кварків і одного антикварка.

За матеріалами: N+1 /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №30, 17 серпня-23 серпня Архів номерів | Зміст номеру < >