Мозок - Вчені спростували існування чоловічого і жіночого мозку - Технології - dt.ua

Вчені спростували існування "чоловічого" і "жіночого" мозку

1 грудня, 2015, 13:11 Роздрукувати

Нейрофізіологи узагальнили дані десяти досліджень, проведених у чотирьох університетах.

Ніяких істотних відмінностей між чоловічим і жіночим мозком вчені не виявили © Lenta.ru

Група нейрофізіологів з Ізраїлю, Німеччини, Швейцарії і США на підставі даних структурної магнітно-резонансної томографії 1400 чоловіків і жінок прийшла до висновку, що не існує суто чоловічих і суто жіночих особливостей центральної нервової системи. Робота вчених була опублікована у виданні Proceedings of the National Academy of Sciences.

Метою дослідників було виявити специфічні особливості чоловічого і жіночого мозку. Головне питання, на яке вчені хотіли відповісти в рамках дослідження - чи можна говорити про "чоловічий" і "жіночий" мозок? Ствердну відповідь на це питання можна було б дати в тому випадку, якщо будуть виявлені якісь сукупності властивостей, які зустрічаються в переважній більшості випадків, наприклад, в мозку у жінок і завжди взаємопов'язані і виявляються разом.

Для того, щоб відшукати загальні риси і їх обумовлені статтю ансамблі, вчені узагальнили дані десяти досліджень, які були проведені в чотирьох різних університетах, що включають аналіз товщини різних ділянок кори, загальний обсяг мозку та його відділів. Кожен набір даних аналізувався спочатку окремо. Наприклад, дослідники оцінювали обсяг сірої речовини в тих або інших ділянках мозку (за допомогою методу воксельної морфометрії — підраховувалась кількість вокселей на одиницю об'єму мозку).

Читайте також: Зв'язки всередині мозку можуть бути використані для ідентифікації особистості

У результаті досліджень було встановлено, що з 116 вивчених регіонів тільки в 10 спостерігаються істотні анатомічні відмінності між чоловіками і жінками. Значні відмінності в анатомії спостерігалися тільки у 28% всіх вивчених нервових систем. При цьому одночасна поява анатомічних відмінностей у 8-10 зонах спостерігалася лише у 5,8 відсотків індивідів.

У результаті досліджень вчені встановили, що анатомічні відмінності в будові мозку чоловіків і жінок спостерігаються, але не спостерігається якихось вирішальних ознак або їх комбінацій, які дозволяють говорити про специфічно "чоловічий" або специфічно "жіночий" мозок. Навіть якщо вибудувати всі особливості нервової системи в єдиний континуум, де на одному полюсі будуть жінки, а на іншому чоловіки — ми не виявимо значного зміщення тих або інших характеристик в бік одного з полюсів.

Раніше вважалося, що у чоловіків більш тісно пов'язані передні і задні відділи однієї півкулі, в той час як у жінок значно краще розвинений міжпівкульний взаємозв'язок. Нове дослідження ставить під питання настільки категоричну постановку проблеми. На думку авторів роботи, не можна говорити про мозок у термінах бінарної опозиції "чоловічий/жіночий", оскільки мозок будь-якого індивіда — це "мозаїка" з рис, що притаманні обом статям, але виражені в різному ступені.

У серпні цього року вчені змогли виростити мозок людини в лабораторії. Отриманий органоїд за розмірами нагадує горошину, але структурно і функціонально практично ідентичний мозку п'ятитижневого людського плоду. Від нього відходить зародковий спинний мозок і око.

За матеріалами: N+1 /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №28, 20 липня-26 липня Архів номерів | Зміст номеру < >