Генетики прояснили походження скіфів і сарматів - Технології - dt.ua

Вчені розповіли про походження скіфів та сарматів

4 жовтня, 2018, 13:15 Роздрукувати

На думку дослідників, у кіммерійців і сарматів були спільні предки.

Вчені виявили загальних предків у кіммерійців і сарматів © Вікіпедія

Генетики з шести країн під керівництвом Андерса Гетерстрома зі Стокгольмського університету прояснили походження скіфів, сарматів і кіммерійців. Як повідомляє N+1, генетично частина скіфів і сарматів нагадували сучасну мордву і народи Північного Кавказу. У кіммерійців і сарматів були спільні предки, але жодна з трьох груп не була предком іншої.

У ході дослідження вчені отсеквенуали і проаналізували повний геном 35 осіб, які жили в період з 1,9 тисячі років до нашої ери по 400 рік нашої ери. Останки 13 з них були знайдені в "зрубних" похованнях, троє були кіммерійцями, 14 — скіфами і п'ятеро — сарматами.

У результаті було встановлено, що, незважаючи на те, що представники всіх чотирьох груп були генетично схожі між собою, жодна з них не була предком іншої. Люди, що були асоційовані зі зрубною культурою, були генетично схожі, з одного боку, на древніх мисливців-збирачів, які жили в Західній Євразії та на Близькому Сході, з іншого боку — на сучасну мордву і народи Північного Кавказу. Кіммерійці, також, як і представники зрубної спільності, були генетично схожі з вихідцями із Західної Євразії, а також із народами, що населяли степові райони сучасних Росії та Казахстану.

Скіфів можна було розділити на чотири групи. Одна з них була схожа на популяції, які населяли Північну Європу, інша – на населення Південної Європи. Третя група генетично була схожа на сучасних представників мордви і населення Північного Кавказу. Скіфи з четвертої групи були схожі на сучасних болгар, греків, хорватів і турків. За припущенням авторів роботи, кочівники змішувалися як з місцевими осілими народами, так і з іншими прибульцями, наприклад, чорноморськими греками.

Скіфи з третьої групи одночасно генетично були схожі з сарматами, незважаючи на те, що ті жили на іншому кінці степу. Деякі скіфи, кіммерійці і сармати відносилися до мітохондриальних гаплогруп, які асоціюються з жителями Далекого Сходу і Центральної Азії.

Читайте також: Генетики назвали причини виникнення середньовічної епідемії прокази

Раніше вчені виявили кілька варіантів генів, пов'язаних з різним кольором шкіри.

За матеріалами: N+1 /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >