Вчені розкрили таємницю появи літію у Всесвіті

Поділитися
Вчені розкрили таємницю появи літію у Всесвіті Вчені розкрили літієву загадку Всесвіту © Naked Science
Основним джерелом літію є нові зірки.

Астрофізики з Іспанії довели, що основним джерелом літію у Всесвіті є нові зірки, які породили за всю історію в 140 разів більше літію, ніж важить Сонце. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі MNRAS Letters.

На думку дослідників, в перші хвилини після Великого Вибуху виникли три найпоширеніших елементи у Всесвіті - водень (75% маси матерії), гелій (25%) і літій (менше 1%). В останні роки астрономи намагаються вирахувати точну пропорцію цих елементів. Особливі проблеми викликає частка літію - концентрація цього металу в матерії найстаріших зірок в нашій Галактиці у три-чотири рази менше, ніж передбачає теорія Великого вибуху.

Дослідники давно підозрювали, що джерелом літію у Всесвіті є "нові" зірки. Вони не є новими світилами, їхня поява на нічному небі пояснюється вибуховими процесами, які відбуваються в подвійних системах. Одна з зірок у подібних системах являє собою білий карлик, а друга – схожа на Сонце.

У рамках нового дослідження вчені вивчили дві нові зірки, які нещодавно пережили спалахи: V1369 у сузір'ї Центавра, яку вони вивчили в 2013 році, і V5668 в сузір'ї Стрільця – у минулому році. Спалахи першого світила вперше допомогли вченим побачити, що літій дійсно народжується, а друга нова дала їм можливість обчислити масу новонародженого металу.

Літій виник у ході Великого вибуху і формується в надрах зірок сьогодні не безпосередньо в ході термоядерних реакцій, а шляхом розпаду ядер нестабільного берилію-7, період напіврозпаду якого становить всього 53 дні. Відповідно, спостерігаючи за кількістю цього металу у викидах нових зірок і тим, як швидко його кількість зменшується, а кількість літію зростає, можна зрозуміти, як багато літію виробляють подібні нестабільні світила.

Спостереження за світилами допомогли вченим встановити, що нові зірки викидають приблизно в 10 разів більше берилію-7, ніж передбачалося теоретичними моделями. Це призводить до того, що викиди нових зірок містить в 10 разів більше літію, ніж метеорити в Сонячній системі. При цьому, за один спалах вони виробляють таку кількість речовини, скільки важить Плутон або п'ята частина Місяця. На думку дослідників, це пояснює загадку надмірно високої концентрації літію у Всесвіті.

Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили загадкові спалахи, які можуть бути доказоміснування паралельного Всесвіту. Світіння було виявлено під час аналізу карти реліктового випромінювання, яке також називають "Луною Великого вибуху".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі