Вчені пояснили появу кратера на Ямалі кріовулканізмом - Технології - dt.ua

Вчені пояснили появу загадкового кратера в Сибіру

12 вересня, 2018, 12:46 Роздрукувати

Кратер утворився на півострові Ямал у 2014 році.

Кратер виник загадковим чином у 2014 році © nature.com

Вчені пояснили появу загадкового кратера, який був утворений на сибірському півострові Ямал у 2014 році. На думку дослідників, геологічне утворення є наслідком криіовулканічної активності на Землі. Висновки вчених були опубліковані в журналі Scientific Reports.

Як відзначають дослідники, кріовулканізм, як правило, спостерігається на інших планетах і супутниках в Сонячній системі. В умовах екстремально низьких температур навколишнього середовища кріовулкани вивергають не розплавлені породи, а воду та інші хімічні сполуки (аміак і метан) в рідкому і газоподібному стані. Незважаючи на те, що швидкоплинні геологічні процеси спостерігалися на Землі і раніше, як правило, вони були пояснені за допомогою інших процесів.

У 2014 році на півострові Ямал була виявлена воронка невідомого походження, появу якої пов'язували з падінням метеорита або таненням вічної мерзлоти в результаті глобального потепління. По околиці кратера діаметром 20 метрів були розкидані фрагменти порід, а максимальна глибина западини склала 52 метри. Вона швидко заповнилася водою і до осені 2016 року перетворилася на озеро.

У 2013 році на місці утворення кратера перебував пінго — височина, що утворилася внаслідок різних геологічних процесів в кріолітозоні. У випадку ямальського кратера пінго виник при висиханні озера і подальшому промерзанні таліка (незамерзаючої породи). Зростаючий тиск, який чиниться льодом на ядро вологого грунту всередині таліка, частково видавлює породи назовні, що і виглядає як бугор.

При цьому відбувається поступове насичення водної фази вуглекислим газом. Зрештою, тиск стає занадто великим, і скоринка льоду розривається, вивергаючи вологий грунт.

Читайте також: На дні Баренцевого моря виявлено безліч кратерів

Раніше міжнародна група геологів з'ясувала, що тверде металеве ядро всередині Землі утворилося 1-1,5 млрд років тому. Також учені змогли визначити швидкість росту земного ядра: за рік його радіус збільшується приблизно на 1 мм. 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №22-23, 15 червня-21 червня Архів номерів | Зміст номеру < >