Динозавр - Встановлено, що важкі динозаври высиживали яйця - Технології - dt.ua

Вчені пояснили механізм висиджування яєць важкими пернатими динозаврами

16 травня, 2018, 17:57 Роздрукувати

Батьки гріли кладку кінцівками або боками.

Великі динозаври розкладали яйця по периметру гнізда © N+1

Вчені з Китаю, Японії і Канади розкрили таємницю того, як птахоподібні динозаври, які важили кілька сотень кілограм або навіть тонн, могли висиджувати яйця, не розчавлюючи їх. На думку дослідників, подібні динозаври створювали великі гнізда, розкладали яйця по периметру, сідали в центр і могли, таким чином, зігрівати кладку боками або кінцівками, повідомляє N+1.

Дослідники відзначають, що всі сучасні птахи висиджують яйця під час інкубації. Імовірно, така поведінка з'явилася вперше у птахопобідних динозаврів. Але якщо сучасні птахи порівняно невеликі, то вага деяких динозаврів могла сягати семи тонн.

Палеонтологи неодноразово знаходили кладки яєць невеликих овіраптозаврів, і подібні знахідки дозволили припустити, що динозаври висиджуваили яйця подібно сучасним птахам. Але про те, як поводили себе великі тероподи відомо мало, оскільки їхні кладки виявляють дуже рідко. Однак у минулому році палеонтологи описали кладку динозавра Macroelongatoolithus, що приблизно важив близько тонни. Особливості розташування яєць дозволили припустити, що великі ящери не сідали прямо яйця, обігрівали їх по-іншому.

У ході нового дослідження вивчили кладки трьох оородів, Elongatoolithus, Macroolithus і Macroelongatoolithus. Оціночна вага динозаврів-батьків коливалася від 41 до 1563 кілограмів. Дослідники проаналізували розміри і пористість яєць, а також зовнішній і внутрішній діаметри кладок, у яких збереглося від трьох до 35 скам'янілостей. У всіх повних кладках, незалежно від таксона, було більше 30 яєць.

Виявилося, що чим більшими були динозаври, тим більшим був діаметр кладки. Форма кладки не залежала від розміру яєць, хоча він змінювався досить значно, від 197 грамів у маленьких елонгатоолітусів до 6,6 кілограмів у гігантських макроелонгатолітусів. У гніздах дрібних і середніх ящерів яйця в кладці лежали в два-три шари, а гігантські обмежувалися одним шаром, зрідка двома. При цьому діаметр кладки коливався від 35 до 66 сантиметрів у елонгатоолітусів, до 104-236 сантиметрів у великих макроелонгатолітусів.

Читайте також: У Китаї виявлений динозавр з райдужним пір'ям

Раніше повідомлялося про те, що вчені представили нову версію загибелі динозаврів. На думку вчених, падіння астероїда на мексиканському півострові Юкатан спричинило масштабні виверження вулканів на території сучасної Індії. Значна кількість вуглекислоти і сірководню в результаті даних вивержень потрапили в атмосферу і світовий океан, що призвело до справді глобальної катастрофи.

За матеріалами: N+1 /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №6, 16 лютого-22 лютого Архів номерів | Зміст номеру < >