Вчені заявили про реєстрацію нових гравітаційних хвиль - Технології - dt.ua

Вчені повідомили про ще чотири гравітаційні хвилі

3 грудня, 2018, 18:26 Роздрукувати

Дві події стали рекордними.

Зафіксовані нові гравітаційні хвилі, породжені злиттям чорних дір © NASA

Група вчених проекту LIGO/Virgo виявила в даних другого сезону спостережень ще чотири гравітаційні хвилі, які стали результатом злиття чорних дір. Як повідомляє N+1, загальна кількість зареєстрованих гравітаційних хвиль досягла 11.

Події отримали назви GW170729, GW170809, GW170818 і GW170823, дві з них виявилися рекордними. Так, гравітаційні хвилі події GW170729 стали наслідком злиття чорних дір з масами близько 51 і 34 мас Сонця (загальна маса 85 мас Сонця); в енергію хвиль при цьому перейшло близько п'яти мас Сонця. Хвилі йшли до Землі приблизно п'ять мільярдів років. Це найбільш далека і масивна подвійна система, виявлена на даний момент.

Інша подія, GW170818, не виділяється масою або відстанню. Разом з тим, на момент її реєстрації детектор Virgo вже приєднався до LIGO, а тому вчені змогли обмежити область, в якій знаходиться джерело, 39 квадратними градусами. Не рахуючи події GW170817, доповненої даними звичайних телескопів (спостерігали електромагнітну компоненту), на даний момент це найточніше вимірювання.

Читайте також: Вченим вдалося створити віртуальну модель надмасивної чорної діри

Вперше гравітаційні хвилі були виявлені детекторами LIGOпро що було  оголошено у лютому 2016 року. Вони були породжені парою чорних дір, що зливаються, чиї маси в 29 і 36 разів перевищували сонячну, на відстані 1,3 мільярда світлових років від Землі. За частки секунди приблизно три сонячних маси перетворилися на гравітаційні хвилі, максимальна потужність випромінювання яких була приблизно в 50 разів більше, ніж від усього видимого Всесвіту.

Гравітаційні хвилі — прямий наслідок рівнянь загальної теорії відносності, запропонованих Альбертом Ейнштейном у 1915 році. Вони описуються рівняннями хвильового типу, їхні рішення відповідають збуренням простору-часу, що рухається зі швидкістю світла. На відміну від електромагнітних хвиль — світла — інтенсивність гравітаційних хвиль на багато порядків менша, тому виявити їх вдалося лише через 100 років з моменту передбачення. 

За матеріалами: N+1 /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №19, 25 травня-31 травня Архів номерів | Зміст номеру < >