Новини науки - Вчені назвали плазму причиною аномально яскравих вигинів північного сяйва - Технології - dt.ua

Вчені назвали плазму причиною аномально яскравих вигинів північного сяйва

22 грудня, 2015, 06:45 Роздрукувати

Плазма, що утримується в іоносфері, стискається і рухається у бік Землі над її полюсами.

Яскраві вигини північного сяйва помітні навіть у світлий час доби © NASA

Дослідники з Кіото провели моделювання, в рамках якого пояснили причину появи аномально яскравих вигинів північного сяйва. На думку дослідників, це явище є наслідком руху плазми в верхніх шарах атмосфери Землі. Результати своїх досліджень вчені опублікували в Journal of Geophysical Research.

У ході моделювання дослідники описали сценарій утворення і поширення характерного вигину північного сяйва, який називають westward travelling surge — WTS ("вигин, що рухається на захід"). Це дуже яскравий вигин, який спостерігається навіть у світлий час доби, і дійсно зміщується неодмінно до заходу — це пов'язано з тим, що по дузі в горизонтальному напрямку течуть струми зі сходу на захід, в напрямку, зворотному обертанню Землі.

Читайте також: Астронавт NASA опублікував нове фото північного сяйва з борту МКС

Згідно до моделі вчених, плазма, що утримується в іоносфері (сильно іонізованому внаслідок опромінення космічними променями шарі атмосфери) магнітним полем нашої планети, стискається і рухається у бік Землі в областях над її полюсами (у цих місцях сходяться силові лінії магнітного поля). На цьому шляху перпендикулярний потік частинок трансформується — плазма починає "розтікатися" паралельно до силових ліній. Тиск в плазмі посилюється, в результаті чого утворюється потік заряджених частинок, орієнтованих у напрямку магнітного поля. Потрапляючи в іоносферу, цей струм і генерує початкове сяйво.

Подальший рух частинок змушує плазму поширюватися на схід і захід. Провідність іоносфери в цих областях зростає, виникає ефект Холла, тобто створюється різниця потенціалів. У результаті плазма рухається проти годинникової стрілки — додаткова завихреність руху призводить до утворення локалізованих висхідних потоків в низьких атмосферних шарах, що і проявляється у вигляді WTS.

Раніше процес, що лежить в основі утворення подібних "завихрень", був не зрозумілий для вчених. На думку дослідників, нова робота дозволить вирішити проблеми, пов'язані з виникненням цього природного явища. Зокрема, зменшити збої в роботі супутників і електромереж.

Раніше повідомлялося про те, що північне сяйво було зафіксовано на більшій частині Центральної Європи і в США. Поява північного сяйва на більшій території пов'язана з високою активністю на Сонці, яка на даний момент перебуває на піку. Геомагнітне випромінювання Сонця було особливо сильним, в результаті чого сонячний вітер, який взаємодіяв з атмосферою Землі, викликав Сонячне сяйво за межами полюсів.

За матеріалами: N+1 /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №27, 13 липня-19 липня Архів номерів | Зміст номеру < >