Новини науки - У Швеції знайдені стародавні насаджені на кілля черепи - Технології - dt.ua

У Швеції знайдені стародавні насаджені на кілля черепи

14 лютого, 2018, 18:02 Роздрукувати

Вік черепів становить приблизно вісім тисяч років.

Черепа насаджували на кілки і виставляли на загальний огляд © N+1

Археологи виявили в Швеції черепа сімох людей, яким перед смертю завдали тупі черепно-мозкові травми, а двом померлим відрубали голови і насадили їх на палі. Як повідомляє N+1, знахідка свідчить про те, мисливці-збирачі, які жили приблизно вісім тисяч років тому, практикували дивні ритуали і були схильні до насильства.

В епоху середнього і пізнього мезоліту (9-6 тисяч років тому) в Скандинавії жили напівосілі мисливці-збирачі, соціальний устрій та культура яких вивчені погано. На сьогодні дослідники знайшли близько 200 поховань цього періоду. В основному це були поодинокі поховання; іноді кілька могил знаходили поруч одна з одною.

Один з мезолітичних сайтів — Каналйорден — знаходиться поруч з містом Мотала на березі невеликого озера. В епоху мезоліту, 8-7,5 тисяч років тому, неподалік розташовувалися поселення мисливців, які ловили рибу і збирали дикі горіхи і ягоди. В озері люди звели конструкцію розмірами 12×14 метрів, складену з великих каменів і дерев'яних кілків. Під час розкопок 2009-2013 років археологи знайшли в ній останки людей і тварин, і знаряддя, зроблені з каменю, кістки і оленячих рогів.

Тепер же дослідники описали нові знахідки, зроблені на цьому сайті. Серед них були добре збережені останки як мінімум десяти осіб. Дев'ять скелетів належать дорослим у віці від 20 до 50 років, десятий — плоду 36-40 тижнів, або дитині, яка народилася мертвою або померла відразу після народження. Двоє дорослих були жінками, четверо — чоловіками, стать решти визначити не вдалося.

Дослідники виявили на черепах сімох дорослих сліди травм, зроблених тупим предметом незадовго до смерті. Більшість з них були у верхній частині черепа, над так званою "лінією капелюха". З невідомої причини травми наносили з урахуванням статі. У жінок сліди ударів були знайдені на потилиці і правій частині голови, у чоловіків слід від єдиного удару був або на обличчі, або на маківці. Дослідники поки не знають, якою зброєю наносили травми. За словами дослідників, ці травми не були причиною смерті людей, але могли стати причиною ушкоджень мозку, які могли вплинути на мову, зір або моторні функції жертв. Археологи не змогли однозначно пояснити походження травм. Можливими причинами могли бути міжособистісне або домашнє насильство, нещасний випадок, насильницьке викрадення, покарання або міжгрупове насильство, наприклад загарбницькі рейди або військові дії. Судячи з "гендерного" характеру ударів, можливо, померлі жінки відносилися до групи, до якої особливо часто застосовували насильство.

Черепа ще двох чоловіків були насаджені на палі довжиною 47 сантиметрів. На думку вчених, черепа насаджувались на кілки і виставлялися на загальний огляд навмисно.

Читайте також: Науковці відтворили обличчя дівчини за черепом, якому 9 тисяч років

Раніше дослідники встановили, що ацтеки з'їдали іспанців, що приїхали завоювати їх . Історики проводили розкопки поселення ацтеків і дружніх їм племен, що знаходиться на схід від Мехіко. У ньому вчені виявили рештки 15 іспанців, а також їхніх союзників — 45 кубинців африканського й індійського походження, жінок, дітей і 350 інших осіб, включаючи майя, що погодилися на співпрацю з конкістадорами. Усього вчені нарахували близько 550 осіб.

За матеріалами: N+1 /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №7, 23 лютого-1 березня Архів номерів | Зміст номеру < >