У людей немає стимулів ставати колоністами Марсу – The Economist

Поділитися
У людей немає стимулів ставати колоністами Марсу – The Economist У колонізації Марсу немає очевидних короткострокових вигод для колоністів.
Маск розраховує знайти мільйон авантюристів для переселення на ворожу до життя планету, але об'єктивно це здається нереальним.

27 вересня, виступаючи перед Міжнародним конгресом астронавтики в Мексиці, Ілон Маск описав свої далекоглядні плани, намагаючись переконати усіх присутніх, що Марс – це таке місце, куди люди можуть просто поїхати, якщо захочуть.

Своєю метою він називав можливість людей купити квиток на сусідню планету за 200 тисяч доларів вже через 10 років, що приблизно дорівнює середній вартості будинку в США сьогодні.

Це звучить фантастично. Програма "Аполлон", яка доставила 12 космонавтів на Місяць, який розташований за 6% від відстані до Марса, "зжерла" 4,4% федерального бюджету США. З того часу людські польоти в космос обмежуються орбітою Землі. Програма "Шатл" була надто дорогим провалом. МКС, спорудження якого коштувало 150 мільярдів доларів, стала найбільшим космічним проектом людства. І станція може розмістити у себе на борту лише шістьох людей.

Однак Маску вже вдалося змусити космічну спільноту слухати його. Про це сьогодні пише The Economist, додаючи, що коли винахідник лише заснував SpaceX, всі говорили, що компанія буде провальною. Однак сьогодні вона отримує прибутки завдяки тому, що доставляє вантажі в космос за найнижчу ціну на планеті. Тому його роздуми про Марс варті того, щоб на них звернути увагу.

Марс здається привабливим для колонізації лише тому, що з-поміж усіх сусідів Землі він найбільш "дружелюбний" для людей. Та попри це, він – абсолютно не сприятливе середовище. Середня температура на його поверхні – 60 градусів нижче нуля за Цельсієм. Його атмосфера непридатна для дихання. А його ґрунт (технічно це реголіт) багатий на перхлорати. Коротше кажучи, хімічний склад Марса ворожий для земного життя.

Однак, якщо порівняти його з іншими планетами сонячної системи, то Марс – це рай. Оптимісти кажуть, що Марс ненабагато суворіший, ніж Антарктида, де вчені працюють постійно. Але холодний земний континент розташований лише за кілька годин польоту від цивілізації. В той час, як відстань від Землі до Марсу складає від 75 мільйонів до 375 мільйонів кілометрів залежно від положення на орбіті. Навіть на відправку повідомлення на сусідню планету потрібно чимало часу.

Тому відправитися туди означає збудувати космічний корабель, який зможе зберегти життя своїх пасажирів впродовж кількох місяців, а також ракету, яка доставить їх на сусідню планету. І це те, чому Маск присвятив більшу частину своєї промови. Його проект "Міжпланетарної транспортної системи" складається з двох частин. Сам корабель буде 49,5 метрів завдовжки і зможе розмістити 100 пасажирів. На орбіту його буде виводити величезна ракета багаторазового використання, яка стане найбільшою і найпотужнішою в історії. Як тільки корабель опиниться на орбіті до Марса, ракета повинна відстикуватися і повернутися на Землю. Корабель буде лишатися на орбіті постійно, а ракета носій доставлятиме пасажирів, паливо і провізію для нових рейсів на червону планету. Вся подорож триватиме півроку. Це дуже довго, але Маск зауважив, що люди вже колись їздили в такі тривалі подорожі на кораблях через Атлантику.

Кожна частина Міжпланетарної транспортної системи повинна бути дешевою. Якщо порівнювати з програмою "Аполлон", йому доведеться скоротити витрати в 50 тисяч разів на кожного пасажира, якщо він хоче, щоб квиток дійсно коштував 200 тисяч доларів. Однак теоретичні підрахунки – це легка частина роботи. Зараз SpaceX витрачає лише "кілька десятків мільйонів доларів" на розробку потужної і величезної ракети.

Видання зауважує, що гіпотетично, проект Міжпланетарної транспортної системи Маска дійсно непоганий. Але питання в тому, навіщо людям взагалі летіти на Марс? Впродовж років людство шукало собі виправдання. В 60-х роках ним була Холодна війна. Програма "Аполлон" доставила американських астронавтів на Місяць. І оскільки СРСР цього не зміг зроби, це було використано у пропаганді як доказ, що капіталізм кращий від комунізму.

Маск вигадав дуже неординарне виправдання – для страховки. Він наполягає, що лише ставши видом, який заселив кілька планет, людство зможе захистити себе від зникнення через катастрофи, від яких може постраждати Земля. Багато наукових світил, таких як Стівен Хокінг, теж говорять про це. Але такі твердження часом набувають певної "містичності". Процес зародження життя на Землі розглядають як щось дуже просте, і тому нібито воно може продовжитися і ще десь у космосі. Але в розумному світі це не так. Факт в тому, що немає жодних ознак в межах нашої галактики, що розумні види змогли заснувати свої міжпланетні колонії за сотні мільйонів років.

В довгостроковій перспективі песимісти-містики мають рацію. Впродовж мільйонів років після свого сформування Сонце ставало все більш яскравим. Рано чи пізно воно буде настільки яскравим, що Земля стане непридатною для життя. І якщо людство захоче вижити, йому доведеться піти з планети. В цей же час, Марс з яскравішим Сонцем стане більш теплим і привабливим місцем. Критики ж кажуть, що в разі нагрівання Сонце спалить і Марс теж.

У всякому разі питанням лишається те, чому хтось повинен захотіти летіти на Марс, якщо квиток коштує стільки ж, скільки будинок на Землі? З такої точки зору апелювати до завдання зберегти вид навряд чи вдасться. Адвокати космічної колонізації нагадують про завоювання Полінезії чи переселення європейців у Новий світ. Але історики кажуть, що така міграція сталася тому, що її учасники не мали вибору або були мотивовані великою нагородою. Крім того, земля, яку вони захопили, не була ворожою для самого людського існування. Тяжко уявити, як життя у герметичній камері на Марсі може бути кращим, ніж на Землі.

Маск погоджується з цим аргументом і покладається на авантюризм потенційних колоністів сусідньої планети. Звісно, не виключено, що знайдуться ті, хто дійсно буде керуватися такими мотивами. Але знайти мільйон таких колоністів - завдання під великим знаком питання.

Нагадаємо, SpaceX планує відправити перший корабель на Марс у 2018 році. Тоді до Червоної планети буде відправлений корабель серії Dragon, розроблений для доставки вантажів на МКС. У разі якщо все пройде успішно, SpaceX буде відправляти ракети на Марс кожні 26 місяців. А вже у 2024 році Маск планує відправити на Червону планету першу ракету з людиною на борту.

Раніше Маск запропонував почати колонізацію Марса з термоядерних бомбардувань. Маск назвав Червону планету негостинною, а її тераформування (зміну клімату до придатних для життя умов) запропонував почати з створення парникового ефекту шляхом нагрівання атмосфери Марса. На думку бізнесмена, зробити Марс більш схожим на Землю можна за допомогою термоядерних вибухів над полюсами планети.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі