Титан "тікає" від Сатурна в 100 разів швидше, ніж вважалося

Поділитися
Титан "тікає" від Сатурна в 100 разів швидше, ніж вважалося Супутник Сатурна віддаляється від планети в 100 разів швидше, ніж вважалося © NASA
Відкриття дозволить пролити світло на формування системи Сатурна.

Найбільший супутник Сатурна Титан віддаляється від планети набагато швидше, ніж припускали вчені. Нові дані свідчать про те, що він "втікає" на швидкості 10 сантиметрів на рік, а це в 100 разів швидше, ніж передбачалося, повідомляє Newsweek.

Вчені вже знали, що Титан поступово віддаляється від Сатурна. Так само, як і наш Місяць, який щороку стає трохи далі від Землі. Але нове відкриття дозволить вченим краще зрозуміти процес формування системи кілець і 80 супутників Сатурна.

За словами дослідників, нові дані свідчать про те, що в минулому Титан знаходився набагато ближче до планети, а мігрував на його нинішнє місце на відстані 1,2 мільйона кілометрів від Сатурна протягом останніх 4,6 мільярда років. Тобто, вся система планети розширюється набагато швидше, ніж вважалося.

"Більшість попередніх робіт передбачали, що супутники, такі як Титан у Сатурна або Каллісто біля Юпітера, були утворені на орбітальній дистанції, подібній до тієї, яку ми спостерігаємо зараз. Нові дані свідчать про те, що система супутників Сатурна і, можливо, його кільця сформувались і розвивалися більш динамічно, ніж вважалося", - каже асистент професора теоретичної астрофізики Каліфорнійського інституту технологій і співавтор дослідження Джим Фуллер.

Коли супутник обертається навколо планети, він має невеликий гравітаційний вплив на батьківський світ, створюючи тимчасову "опуклість" в процесі проходження. Періодична поява і зникнення таких "опуклостей" на планеті генерує енергію, яка поступово передається супутнику і "відштовхує" його. На Землі ми можемо спостерігати такий ефект на прикладі припливів і відливів океанів, викликаних гравітацією Місяця, який віддаляється від землі на швидкості 3,8 сантиметра на рік.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Протягом півстоліття вчені спиралися на одну і ту ж стандартну теорію, пояснюючи рух супутників, які мігрують від своєї планети. За допомогою подібних розрахунків також визначають вік супутника. Згідно до цієї теорії, зовнішні супутники, такі як Титан, повинні віддалятися від планети повільніше, ніж внутрішні, оскільки вони знаходяться далі від Сатурна, а отже, гравітаційний вплив нижчий.

Але в 2016 році Фуллер опублікував статтю, в якій запропонував альтернативну теорію. За його словами, зовнішні супутники можуть "втікати" на тій же швидкості, що і внутрішні, оскільки вони потрапляють в певну орбітальну взаємодію з планетою. Стандартна модель передбачає, що Титан повинен віддалятися від Сатурна на швидкості 0,01 сантиметра на рік. Але нові дані свідчать про те, що модель Фуллера є більш точною.

Читайте також: Байден захищає бізнес-відносини свого сина в Україні – NBC

Вчені використовували зображення, які були отримані станцією Cassini між 2006 і 2016 роками, для того, щоб простежити за положенням Титану щодо фонових зірок і визначити його орбіту. Для того, щоб підтвердити свої висновки, вони також використовували дані радіохвиль, які були зібрані Cassini в ході незалежного процесу.

"Використовуючи два різні набори даних, ми отримали повністю узгоджені результати, які відповідають теорії Джима Фуллера, який передбачив більш швидку міграцію Титану", - сказав співавтор нового дослідження з Болонського університету Паоло Тортора.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі