Скандал навколо Facebook: що відомо на даний момент

Поділитися
Скандал навколо Facebook: що відомо на даний момент Facebook опинився в центрі скандалу через найбільшу в історії витоку даних користувачів © Pixabay
Соціальна мережа допустила найбільший витік даних.

Скандал навколо Facebook призвів до серйозних репутаційних і фінансових втрат. У мережі була запущена кампанія #deletefacebook, а світові лідери вимагають від Марка Цукерберга гарантій того, що особисті дані користувачів не були використані для маніпуляцій.

DT.UA зібрало основні дані про найбільшою витоку в історії соціальної мережі.

Що сталося

Професор психології Кембриджського університету Олександр Коган створив на платформі соцмережі додаток під назвою This is your digital life, який повинен був складати психологічний портрет користувача. Додаток запитував у користувачів дозвіл на доступ до особистої інформації, включаючи місце проживання, список друзів, інформацію про "лайки".

Згодом Коган передав отримані в ході дослідження дані третім особам, включаючи компанії Cambridge Analytica. Компанія займається аналізом даних у соціальних мережах і співпрацювала, зокрема, зі штабом Дональда Трампа під час президентської передвиборної кампанії в США у 2016 році.

Які дані "витекли" в мережу

Дані стосувалися, в першу чергу, відомостей про друзів користувачів в соціальній мережі і те, що вони "лайкають", читаючи стрічку новин. Незважаючи на те, що в опитуванні взяли участь 270 тисяч користувачів, ймовірно, що в ході дослідження були отримані дані 50 мільйонів осіб, оскільки у багатьох з тих, хто взяв участь у тестуванні, було по кілька тисяч друзів.

Витік стосується, в першу чергу, даних користувачів з США.

Як отримані дані використовувалися

Один з колишніх співробітників Cambridge Analytica розповів ЗМІ про те, що на підставі даних тестування можна було скласти повний профіль користувача соціальної мережі, включаючи його хобі, уподобання, особливості характеру і так далі. А це дозволяло зробити таргетовану рекламу на Facebook більш ефективною. Крім того, стверджується, що за допомогою цих даних можна було встановити політичні погляди користувача і передбачити його поведінку як виборця.

Як витік міг вплинути на вибори в США

Cambridge Analytica згадувалася у зв'язку з розслідуванням про втручання Росії у президентські вибори в США: колишній радник президента Майкл Флінн зізнався, що співпрацював з Cambridge Analytica в якості консультанта. У самій компанії заявили, що до послуг Флінна не вдавалися.

Видання The New York Times і The Observer опублікували матеріали про те, як компанія Cambridge Analytica, працюючи на Трампа, збирала дані користувачів через додаток на Facebook.

Реакція Facebook

Facebook заблокував Cambridge Analytica за порушення правил сервісу і зажадав у неї видалити дані всіх користувачів. Крім того, в Facebook заявили, що проводять розслідування, чи були дані користувачів видалені.

При цьому у Facebook запевняють, що система сервісу не була зламана, а користувачі свідомо віддавали свої дані. У компанії визнали, що знали про діяльність Cambridge Analytica ще в 2015 році.

Наслідки для Facebook

Акції Facebook в понеділок впали на 6,8%, що коштувало компанії 36,7 мільярдів доларів. Падіння акцій поширилося на інші великі технічні групи, так як інвестори бояться посилення урядової регулювання у секторі.

Політики по обидва боки Атлантики закликають Марка Цукерберга дати показання про порушення приватності користувачів, у той час як чиновники в США, ЄС і Великої Британії оголосили про початок спеціальних розслідувань.

Цукерберга запросили в Європарламент для того, щоб він гарантував парламентаріям, що дані користувачів не використовувалися для маніпуляцій.

Особистий статок засновника Facebook за день скоротилося на шість мільярдів доларів.

20 березня група інвесторів подала позов до суд на Facebook. Інвестори звинувачують Facebook в тому, що її представники "робили свідомо помилкові або оманливі заяви", а також "порушили свої правила щодо захисту особистої інформації, дозволивши третій стороні отримати доступ до особистих даних мільйонів користувачів без їх згоди".

Реакція Cambridge Analytica

Рада директорів компанії відсторонив від роботи генерального директора Олександра Нікса на час проведення незалежного розслідування.

У правлінні компанії відзначають, що коментарі Нікса (про кампанію Дональда Трампа - ред.), які були таємно записані телеканалом Channel 4 і інші звинувачення, не відображають цінності або дії компанії, а його відсторонення відображає серйозність, з якою в Cambridge Analytica розглядають ці порушення.

В компанії оголосили про проведення самостійного незалежного розслідування за цим фактом, і пообіцяли публічно поділитися результатами після закінчення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі