Розгадано феномен, чому пташине пір'я ніколи не сивіє

Поділитися
Розгадано феномен, чому пташине пір'я ніколи не сивіє Структура пташиного пір'я сформована інакше © ucoz
Пір'я птахів складається з губчастого кератину, розміри отворів якого можуть змінюватися під дією механізму тонкого калібрування кольору.

Структура пташиного пір'я сформована інакше
Структура пташиного пір'я сформована інакше

Головна особливість пташиного пір'я полягає в їх будові: комірчаста структура з маленькими повітряними вкрапленнями дозволяє пернатим завжди зберігати незмінним їх колір. Про це свідчать дані дослідження, опубліковані в журналі Scientific Reports.

На відміну від ссавців, у яких за пігментацію шкіри, волосся і нігтів відповідають меланоцити і кератиноцити, забарвлення у птахів формується за іншим принципом - незалежно від барвників і пігментів, які мають особливість з часом втрачати колір. Тому птахи не сивіють при настанні похилого віку.

Загальним для всіх вищих хребетних в утворенні зовнішньої оболонки є фібрілярний білок кератин. Саме з кератину складається луска кісткових риб, амфібій, рептилій; панцир, текстура рогів, голок вовни, кігтів, шкіри, волосся, нігтів - у ссавців.

Пір'я птахів складаються з губчастого кератину - того ж матеріалу, з якого складаються волосся і нігті у людини. Птахи здатні контролювати розміри отворів у губчастій структурі, змінювати їх і, відповідно, змінювати довжину хвилі світла, що відбивається від пера - це і визначає забарвлення птиці. Таким чином, використовуваний птахами природний механізм не потребує барвників і пігментів, які втрачають яскравість, тобто птахи не сивіють, як люди.

Наприклад, якщо губчасті отвори мають досить великі розміри, то тоді перо відображає майже всі види хвиль видимого світла, що властиво для фізіології людського ока сприймати як білий колір. Якщо ж ці пори помітно менші, то тоді поверхня пера набуває іншого кольору в залежності від довжини хвилі.

Дане відкриття може сприяти у майбутньому в створенні недорогих і екологічно безпечних кольорових покриттів і тканин, які завжди будуть зберігати свій колір.

Читайте також: Біологи пояснили чому дятли невразливі до черепно-мозкових травм

Раніше вчені завдяки вивченню останків гігантського пінгвіна змогли дізнатися про еволюцію меланоцитів у давніх водоплавних. Їх розподіл в тканинах надавав пір'ям крил пінгвінів додаткову пружність і жорсткість, необхідну для стрімкого підводного плавання.

Меланоцити у пір'ї знайденого екземпляра були практично такими ж, як і у літаючих птахів. Тому пінгвіни 36 млн років тому, швидше за все, тільки починали освоювати водний простір, відмовившись від суперництва з іншими птахами, що вже освоїли політ у повітрі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі