Чому птахи не сивіють - Розгадано феномен, чому пташине пір'я ніколи не сивіє - Технології - dt.ua

Розгадано феномен, чому пташине пір'я ніколи не сивіє

22 грудня, 2015, 05:35 Роздрукувати

Пір'я птахів складається з губчастого кератину, розміри отворів якого можуть змінюватися під дією механізму тонкого калібрування кольору.

Структура пташиного пір'я сформована інакше © ucoz

Головна особливість пташиного пір'я полягає в їх будові: комірчаста структура з маленькими повітряними вкрапленнями дозволяє пернатим завжди зберігати незмінним їх колір. Про це свідчать дані дослідження, опубліковані в журналі Scientific Reports.

На відміну від ссавців, у яких за пігментацію шкіри, волосся і нігтів відповідають меланоцити і кератиноцити, забарвлення у птахів формується за іншим принципом - незалежно від барвників і пігментів, які мають особливість з часом втрачати колір. Тому птахи не сивіють при настанні похилого віку.

Загальним для всіх вищих хребетних в утворенні зовнішньої оболонки є фібрілярний білок кератин. Саме з кератину складається луска кісткових риб, амфібій, рептилій; панцир, текстура рогів, голок вовни, кігтів, шкіри, волосся, нігтів - у ссавців.

Пір'я птахів складаються з губчастого кератину — того ж матеріалу, з якого складаються волосся і нігті у людини. Птахи здатні контролювати розміри отворів у губчастій структурі, змінювати їх і, відповідно, змінювати довжину хвилі світла, що відбивається від пера — це і визначає забарвлення птиці. Таким чином, використовуваний птахами природний механізм не потребує барвників і пігментів, які втрачають яскравість, тобто птахи не сивіють, як люди.

Наприклад, якщо губчасті отвори мають досить великі розміри, то тоді перо відображає майже всі види хвиль видимого світла, що властиво для фізіології людського ока сприймати як білий колір. Якщо ж ці пори помітно менші, то тоді поверхня пера набуває іншого кольору в залежності від довжини хвилі.

Дане відкриття може сприяти у майбутньому в створенні недорогих і екологічно безпечних кольорових покриттів і тканин, які завжди будуть зберігати свій колір.

Читайте також: Вчені знайшли спосіб дізнатися справжні кольори пернатих динозаврів

Раніше вчені завдяки вивченню останків гігантського пінгвіна змогли дізнатися про еволюцію меланоцитів у давніх водоплавних. Їх розподіл в тканинах надавав пір'ям крил пінгвінів додаткову пружність і жорсткість, необхідну для стрімкого підводного плавання.

Меланоцити у пір'ї знайденого екземпляра були практично такими ж, як і у літаючих птахів. Тому пінгвіни 36 млн років тому, швидше за все, тільки починали освоювати водний простір, відмовившись від суперництва з іншими птахами, що вже освоїли політ у повітрі.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >