Новий телескоп буде шукати екзопланети поблизу Землі - Технології - dt.ua

Пошуки екзопланет переходять ближче до Землі - The Economist

20 квітня, 2018, 15:09 Роздрукувати

Так можна виявити щонайменше кілька десятків інших світів з твердою поверхнею і водою.

Вчені будуть шукати нові планети по-сусідству. © NASA

 До 1992 року астрономи могли лише допускати, що далекі планети взагалі існують. То був рік відкриття першого такого позаземного світу, який рухався по орбіті навколо пульсару PSR 1257+12 за 2300 світлових років від Землі. Сьогодні ж астрономи знають про безліч екзопланет, але не розуміють, що з цим робити. Станом на 18 квітня Енциклопедія позасонячних планет містить список із 3767 підтверджених світів за межами нашої сонячної системи. При цьому, тисячі інших виявлених планет чекають на підтвердження, пише The Economist.

Цей потік відкриттів зробив екзопланетологію однією з найбільш захопливих розділів астрономії. Але він також і засмучує, тому що всі ці планети так далеко, що окрім факту їхнього існування дізнатися про них більше майже неможливо. Про більшість з них відомо лише про траєкторію орбіти, приблизну масу і розміри.

Але ця ситуація зміниться. 18 квітня космічний телескоп під назвою Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) стартував з мису Канаверал. Його мета - вивчати майже все небо в пошуках доказів існування планет навколо найближчих (а отже і найбільших) зірок, іншими словами тих, які найлегше вивчити більш детально.

Впродовж своєї дворічної місії TESS буде тримати в полі зору близько 200 тисяч зірок відносно неподалік від Землі, чекаючи змін в їхній яскравості, які відбуваються, коли планета затуляє світло. Метод транзиту вимагає, щоб орбітальна площина планети вирівнювалася з інструментом спостереження. Тому лише невелику кількість планет, які кружляють навколо своїх зірок, можна буде виявити. Однак, зважаючи на те, в якому районі галактики розташована Земля, TESS може виявити до трьох тисяч нових планет.

Мета проекту в тому, щоб скласти список найцікавіших світів для їх подальшого вивчення іншими інструментами і методами. Один з таких методів (з його допомогою була виявлена екзопланета біля PSR 1257+12) полягає у вимірюванні коливань, які виникають через дію гравітації планети на зірку, навколо якої вона обертається. Це дозволяє дізнатися масу планети. Якщо TESS з'ясує і її розмір, можна буде підрахувати її щільність. А опираючись на цю інформацію, можна робити висновки: знайшло людство твердий світ чи газовий. У світі кілька інших телескопів були оновлені для більш ефективних спостережь завдяки інформаіцї від TESS.

Опираючись на чинні данні, можна допустити, що з трьох тисяч екзопланет, які виявить TESS, щонайменше 500 будуть твердими світами з радіусом удвічі більшим, ніж у Землі. З них кілька десятків можуть бути у так званій "зоні, придатній для життя", в якій температурний режим допускає існування рідкої води. Оскільки вода необхідна для всіх форм земного життя, її пошуки в космосі може бути хорошим початком для виявлення інопланетних видів. А оскільки TESS буде шукати планети поблизу Землі, можна буде досить точно визначити, чи є на їхній поверхні вода, а не лише допустити, чи вона може там бути.

Читайте також: Вчені зафіксували найбільш потужні "сигнали інопланетян"

Нагадаємо, що NASA запустить супутник для пошуку екзопланет. Як наголошується в повідомленні, за допомогою супутника вчені мають намір отримати детальні відомості про формування, орбіти і атмосфери екзопланет.

Також повідомлялося про те, що вчені відкрили екзопланету з орбітою, що суперечить теоретичним моделям. Обертаючись навколо досить невеликої зірки, вона відхилена від площини обертання зірки на 76%. Планета має масу, близьку до маси Юпітера, але розташовується на більш близькій відстані до зірки.

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №27, 13 липня-19 липня Архів номерів | Зміст номеру < >