По одній молекулі натщесерце - Технології - dt.ua

По одній молекулі натщесерце

21 січня, 2011, 13:50 Роздрукувати Випуск №2, 21 січня-28 січня

«Ваша їжа повинна бути ліками, а ваші ліки повинні бути їжею», — вчив давньогрецький лікар, «батько медицини» Гіппократ. Харківські вчені з Інституту фізіологічно активних сполук якраз і відкрили спосіб виготовлення води, яка може стати ліками.

«Ваша їжа повинна бути ліками, а ваші ліки повинні бути їжею», — вчив давньогрецький лікар, «батько медицини» Гіппократ. Харківські вчені з Інституту фізіологічно активних сполук якраз і відкрили спосіб виготовлення води, яка може стати ліками.

Вони першими у світі 1994 року розробили технологію отримання водних розчинів однієї з форм вуглецю — фулеренів С60, які мають високу біологічну активність. Співпрацюючи з фахівцями різних країн, харків’яни в експериментах довели цілющу дію цих розчинів на біологічні об’єкти і зуміли пояснити механізм цього впливу. На їхній основі було розроблено продукт, названий винахідниками «C60 Вода життя», який здатен відновлювати порушені функції живих організмів завдяки поліпшенню адаптивних, імунних, обмінних і відновних процесів, що відбуваються в них. Це підтвердили доклінічні та клінічні випробування, проведені в ряді українських і зарубіжних інститутів.

— Григорію Володимировичу, ви брали активну участь у роботі наукових конференцій, присвячених механізмам дії надмалих доз (НМД). А як співвіднести НМД з вашою «Водою життя», якщо в основі розчинів, які вивчають в Інституті біохімічної фізики ім. М.Еммануеля РАН, лежать біологічно активні речовини, а у вас — одна з форм нейтрального вуглецю? — запитую заступника директора Інституту фізіологічно активних сполук  Г.Андрієвського.

— Так склалося історично. Російські вчені підійшли до теми надмалих доз з погляду концентрації біологічно активних речовин у різних розчинах, включаючи воду. Ми ж — з водного розчину біологічно нейтрального фулерену та утворюваних ним кластерів. Причому ми працювали цілком незалежно один від одного. Але, як виявилося, дослідження вивели на одне й те саме явище. Наші концентрації розчину фулерену у воді теж вкладаються у поняття надмалих доз.

— А чим є водний розчин фулерену?

— Спочатку згадаймо, що таке звичайна вода. Це складна система з вільних і упорядкованих молекул. Частина упорядкованих молекул води являє собою так звані сферичні утворення — кластери. Вони завжди присутні в чистій природній воді, але час їхнього життя дуже короткий. Ми зуміли розмістити всередині таких кластерів молекули фулерену С60 і тим самим зробили кластери практично неуразливими і довгоживучими. На мій погляд, в основі ефекту надмалих доз лежить саме стан води. Нашу воду, в основі якої біологічно нейтральний фулерен, можна назвати ідеальним, базовим варіантом надмалої дози. Це просто природна вода високого ступеня очистки, в якій розчинений нейтральний молекулярний вуглець — фулерен С60. У 500 мілілітрах продукту міститься 0,001 міліграма фулерену С60.

— Які головні механізми біологічної дії водних розчинів гідратованого фулерену?

— Відомо, що людина приблизно на 70—80% складається з води. Отже, будь-які негативні відхилення у здоров’ї людини слід усувати, впливаючи, у тому числі, на внутрішню воду організму. Перше у списку достоїнств гідратованого фулерену те, що він є «розумним» антиоксидантом тривалої дії, оскільки поводиться вибірково. Причому за ефективністю знищення непотрібних вільних радикалів він істотно перевершує всі відомі на цей момент природні і синтетичні антиоксиданти. Проте його дія не спрямована на якесь конкретне захворювання, він і його водні розчини мають нормалізуючу, загальнозахисну дію. Якщо ми хочемо щось налагодити в живому організмі, треба спочатку відкоригувати структуру води, від якої багато в чому залежить робота всіх наших біологічних молекул і систем. А потім уже діяти далі.

Потрапляючи в живий організм, «фулерен-водні» кластери дають організму можливість мобілізувати власні захисні функції для протистояння різним хворобам. Як показали дослідження, властивості води, структурованої навколо фулеренів, за багатьма характеристиками — температурою плавлення, активністю іонів водню, структурою — близькі до властивостей води, яка й оточує здорові клітини організму і міститься всередині них. Деякі фахівці вважають, що таку воду потрібно віднести до четвертого стану води (плюс до рідкого, льоду і пару), оскільки вона має цілком особливі властивості.

— У якому стані ваша робота нині?

— Ми активно продовжуємо як фундаментальні дослідження, так і вивчення цілющих властивостей розчину фулерену. Зараз, наприклад, у співдружності з науковцями Інституту теоретичної та експериментальної біофізики РАН у Пущино проводимо експерименти зі збільшення тривалості життя та профілактики хвороби Альцгеймера. Вивчаємо здатність розчину підвищувати імунітет і виступати як радіопротектор. У цьому плані вже отримано перші позитивні результати, які цілком підтверджують широкий спектр позитивної біологічної активності гідратованого фулерену, виявленої нами за останні 15 років під час багатопланових наукових досліджень. Високі цілющі та загальнозміцнюючі властивості продукту підтверджено доклінічними та клінічними випробуваннями в акредитованих організаціях Міністерства охорони здоров’я України.

Для довідки. Фулерени були синтезовані в 1985 році англійськими та американськими вченими, які згодом отримали за це досягнення Нобелівську премію. Із часом з’ясувалося, що ця форма вуглецю присутня і в природі — як у космосі, так і на Землі. Наприклад, у місцях удару блискавок, а в невеличких кількостях і в полум’ї газового пальника на кухні. Також їх виявили в деяких древніх мінеральних породах, можливо метеоритах, які колись упали на землю. Саме наявність фулеренів у карельському камені шунгіті, що нагадує звичайне вугілля, робило цілющою воду, яка текла з тамтешнього джерела. Люди лікувалися тут іще за царя Петра I.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво