Вчені розробили пластир для загоєння хронічних ран при діабеті - Технології - dt.ua

Пластир з ціанобактерій допоміг загоїти хронічні рани при діабеті

18 травня, 18:17 Роздрукувати

Ризик розвитку хронічних ран спостерігається у чверті хворих на діабет.

Пластрь допоміг загоїти хронічні рани при діабеті © N+1

Вчені з Нанскінського університету створили пластир з ціанобактеріями, який допомагає боротися з ранами у тих, хто страждає від діабету. Пластир насичує рану киснем і сприяє загоєнню, повідомляє N+1.

У чверті хворих на діабет є ризик розвитку хронічних ран, у тому числі діабетичної стопи — гнійно-некротичних і виразкових уражень шкіри, які в запущеному випадку ведуть до ампутації. Постійно підвищений вміст глюкози в крові призводить до гіпоксії (нестачі кисню) в тканинах, внаслідок чого рани не можуть запустити зростання судин і процес загоєння.

Дослідники використали для локального збагачення киснем ціанобактерії Synechococcus elongatus. Вони здатні до фотосинтезу і виробляють кисень з неорганічних сполук вуглецю. Ціанобактерії помістили в гідрогелеві кульки діаметром один міліметр, з яких зробили пластирі. Частину пластиру, що примикає до шкіри, покрили мембраною з тефлону з отворами в 0,22 мікрометра — через них шкіра і пластир могли обмінюватися газами і рідинами.

На світлі в пластирі з ціанобактеріями концентрація кисню підвищувалася з нуля до 600 мікромоль на літр. Коли в гідрогель додали додатковий карбонат натрію (субстрат для фотосинтезу), концентрація кисню збільшилася вдвічі. Потім пластир перевірили на шматочку мишачої шкіри. Розчинений кисень проникав крізь шкіру більш ніж у сто разів ефективніше, ніж при локальній оксигенотерапії.

Вчені перевірили дію пластиру на ранах мишей із штучно викликаним діабетом. В результаті пластиру вдалося знизити вміст маркера гіпоксії, посилити поділ фібробластів, міграцію кератиноцитів і диференціацію клітин ендотелію.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

У мишей з діабетом рана не затягувалася навіть до 15 дня, тоді як у контрольних тварин загоєння рубця займало 12 днів. При використанні пластиру рана затягувалася на 45% за шість днів, а через 12 днів повністю закривалася.

Читайте також: Препарат для хворих на діабет може бути використаний у боротьбі з нікотиновою залежністю

Вчені вивчили дію пластиру на шкірний трансплантат. У мишей з діабетом на лоскуті шкіри вже на другий день після операції з'явилися некротизовані ділянки, а на четвертий день шкіра повністю відмерла і відпала. У контрольних мишей ділянки клаптя теж відмирали і на шостий день відпадали. Оксигенотерапія скоротила частку некротизованих тканин практично до контрольного рівня (58%), а у тварин з пластирами вона склала всього 18%— клапоть прижився навіть краще, ніж у контрольних тварин.

За матеріалами: N+1 /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >